iPadiPhoneiPodNovinkyTipy a triky

Jak na profesionální fotografie vaším iOS zařízením (2. díl)

V předchozím díle (článek zde) jsme vás naučili správně fotografovat a v dnešním vše ještě dopilujeme a naučíme se vše technicky správně, abychom docílili perfektních výsledků. Bez úpravy žádný profesionální fotograf fotku na svět nevydá, měli bychom se ovšem snažit fotografovat tak, abychom potřebovali co nejméně úprav. Tím rozumíme to, že se snažíme fotografii vyfotit správně ostrou a správně naexponovanou (se správným jasem).

iphone-photography-by-sam-alive-reveals-hidden-landscapes-designboom-08

Ostření

Fotoaparát v iOS je v tomto velmi jednoduchý, takže nemusíte znát princip clony a času závěrky jako u profesionálních fotoaparátů. U iOS fotoaparátu si vystačíte pouze s pár znalostmi, které již velká většina z vás jistě bude znát. První věcí, kterou potřebujeme umět je ostření. Ostříme na hlavní objekt na fotografii (např. u portrétu ostříme na oči). Ostření na iOS je jednoduché a stačí pouze kliknout prstem na místo, které chceme mít ostré. Co mnoho lidí neví, je fakt, že každý objektiv ostří fotografované objekty od určité vzdálenosti. Takže když se budete snažit zaostřit vámi fotografovaný objekt centimetr od objektivu, ostře to na iPhonu ani iPadu prostě nevyfotíte a musíte v tomto případě fotit z větší dálky, kterou vám objektiv umožní zaostřit.

camera-focus

Expozice

Po ostření také potřebujeme umět exponovat. Znovu velmi jednoduchá záležitost a stačí pouze držet prst a posouvat buď nahoru, nebo dolů po obrazovce. Snažíme se exponovat tak, abychom neměli na fotografii bílá místa bez kresby, tzv. „přepaly” (viz. obrázek) a zároveň exponujeme tak, abychom neměli moc tmavých míst. Snažíme se zachytit zlatý střed, který nám většinou exponuje iOS zařízení automaticky. Občas ovšem bohužel nejsou tak přesná, a to je přesně moment, kdy využijete manuální exponování.

přepaly       správná expo

                  Ukázka přeexponované fotografie s přepaly vlevo a ukázka správné expozice vpravo 

Příslušenství

Pokud to s fotografováním iPhonem budete myslet opravdu vážně, můžete zvážit nákup několika málo fotopříslušenství, které lze k iOS zařízením dokoupit. Jednou z nich je set malých objektivů. V tomto setu většinou bývá například rybí oko (pro širší záběr) nebo teleobjektiv (pro větší přiblížení bez razantní ztráty kvality fotografie) a jiné.

698_b           set-mini-objektivu-gogen-3in1-siroky-uhel-rybi-oko-makro

Co lze k iPhonům ještě dokoupit a je to celkem užitečné zařízení při focení, jsou mini stativy. Stativ využijete při slabším osvětlení a budete fotit stále ostré fotografie. Například na dovolenou je naprosto perfektní a snadno přenosný. Tip: když fotíte s iPhonem na stativu, použijte alespoň dvouvteřinovou samospoušť. Když budete fotit bez samospouště, bude zařízení fotit zrovna ve chvíli, kdy budete klikat na displej, což vám stativ rozechvěje a fotka nebude ostrá.

technaxx-ls4-01-linse-mit-stativ-fuer-iphone-4_z1

V příštím díle se budete moct dočíst konečně o úpravě fotografií přímo v iOS zařízení. Řekneme si něco málo o programech, které si můžeme v App Store stáhnout a dotáhnou vaše fotografie k ještě větší dokonalosti.

Katka Válková

Milovnice přírody, umění a moderní technologie. Studuje gymnázium a zajímá se o společnost Apple.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button