iOSiPhoneNovinkyTipy a triky

Jak na profesionální fotografie vaším iOS zařízením (1. díl)

Chystá se sezóna letních výletů a dovolených, ve kterých bude každý chtít zachytit naplno své okamžiky a zážitky na fotografii. Říkáte si, že nemáte profesionální fototechniku za desítky tisíc a proto nemůžete hezky fotit? Omyl! Pravdou je, že hezké a profesionálně vypadající fotografie můžete nafotit i iPhonem nebo iPadem, a to vás tady taky naučíme v následujících bodech.

uvodni

1. Kompozice

Mnoho lidí, kteří o fotografování nic neví, si myslí, že dobrou fotografii dělá dobrý fotoaparát. To se ale mýlí, protože vše je hlavně o fotografovi. Prvním krokem k lepším fotografiím je jistě kompozice. Kompozicí se rozumí rozmístění objektů na fotografii. Většina lidí fotí tak, že umisťuje hlavní objekt doprostřed, a to je jedna z největších chyb, jakých se můžete dopustit. Ideální je znalost zlatého řezu, ta ale není nutností. Úplně vám bude stačit, když budete hlavní objekt komponovat do jednoho z průsečíků mřížek (viz. obrázky níže). Mřížku v iOS nastavíte tak, že půjdete do nastavení a kliknete na ,,fotky a fotoaparát”, kde mřížku zapnete.

kompoziceUkázka špatné kompozice (vlevo) a ukázka správného komponování do pravé horní třetiny (vpravo)

2. Hloubka fotografie

Hloubkou fotografie se nerozumí to, jak hluboko fotíme, ale to, jak umisťujeme objekty na fotografii. Pokud zrovna fotíme například krajinu, měli bychom dbát na to, abychom měli na fotografii popředí, hlavní objekt a pozadí. Každá tato část by neměla na fotografii jakékoliv krajiny chybět. Když na fotografii nebudou, bude fotografie působit pro lidské oko ploše a méně líbivě.

hloubkaUkázka ploché fotografie bez popředí (vlevo) a ukázka správně vyfocené scény, kdy tráva tvoří popředí, hlavním objektem je osamocený strom a pozadí tvoří lesy v oparu (vpravo)

3. Světlo nebo zajímavá atmosféra

Každý profesionální fotograf vám řekne, že celou fotografii dělá světlo. Na fotografiích venku (například krajiny nebo portréty) je nejlepší využívat tzv. ,,zlaté hodinky”. To je hodina před západem anebo hodina po východu slunce, kdy slunce dělá dlouhé stíny a má krásné zlaté světlo. Pokud zrovna není zlatá hodinka, číhají fotografové na jinou zajímavou atmosféru, a to například, když se před bouří začíná zatahovat a tvoří se zajímavě tmavé mraky, ale stále ještě svítí slunce anebo jinak zajímavé a neobvyklé situace. V interiéru se snažíme fotografovat pokud možno s co nejvíce přírodním světlem, fotografie pak vypadají mnohem lépe než uměle nasvícené například obyčejnou žárovkou. Pokud možno se snažíme co nejméně využívat LED přisvětlení v iPhonu, které tvoří ploché světlo a žádný profesionální fotograf by ho nepoužil jinak, než v nejvyšší nouzi.

zlata_hodinkaUkázka dramatické atmosféry (vlevo) a zlatá hodinka po východu slunce (vpravo)

4. Originalita a dobrý nápad

Základem každé dobré fotografie je samozřejmě skvělý a originální nápad. S trendem fotografie přichází spousta otřepaných fotek a neoriginálně nafocených květin, holubů, kačen apod. Buďte jiní. Inspirujte se a přemýšlejte. Originální a dobrý nápad je vždy klíčem ke skvělé fotografii.

originalni napad zarovka

Nyní už znáte základy k dobré fotografii iPhonem a můžete vyrazit fotografovat. V dalším dílu vám dáme pár technických rad k ještě lepším fotografiím, naučíme vás je také perfektně upravovat přímo ve vašem iOS zařízení a nakonec doporučíme nejlepší programy pro úpravu fotografií.

Katka Válková

Milovnice přírody, umění a moderní technologie. Studuje gymnázium a zajímá se o společnost Apple.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button