Z historie Apple

iPhone 3G: první iPhone, který jsme si mohli koupit i v České republice

V pilotním díle našeho seriálu o příběhu iPhonu jsme vás seznámili s jeho první verzí, která ukázala, kam se bude svět mobilních zařízení v příštích letech ubírat. Nyní se podíváme na zoubek telefonu, který originálnímu iPhonu nadcházel. Jedná se o první smartphone s nakousnutým jablkem ve znaku, který bylo možno oficiálně zakoupit i u nás, v České republice.

Exkurze do minulosti: Podívejte se, co všechno první iPhone neuměl

iPhone 3G ukázal světu Steve Jobs poprvé na konferenci WWDC v červnu roku 2008. Tehdejší šéf Applu a jeho tým přidali do iPhonu funkce, které dnes pokládáme za naprostou samozřejmost, tenkrát se ovšem jednalo o prémiové vychytávky, které dostaly jen ty nejlepší stroje planety. Jednalo se zejména o GPS modul a podporu 3G sítí. Zde se ale sluší podotknout, že ačkoliv měl iPhone 3G modem už v roce 2008, málokdo tehdy měl to štěstí a mohl si ke svému tarifu dovolit pořádná data.

iphone3GS

Zajímavější ale je, co hit roku 2008 zatím neuměl. Zatím nebylo možné natáčet videa, což je z dnešního pohledu až úsměvné. Displej měl hustotu 166 PDI, což je oproti dnešními iPhonu 7 čtvrtinová hodnota. I ten ovšem v rozlišení obrazovky mezi konkurencí nijak nevyniká. Operační paměť zůstala na úrovni svého předchůdce, tedy u 128 MB. Zajímavé je také srovnání procesorů. Zatímco dnešní mobilní čipy pracují s 16nm technologií a za nedlouho vezmou trh útokem i 10nm procesory, srdce iPhonu 3G bylo konstruováno s 90nm technologií.  Což je za necelých 10 let obdivuhodný posun vpřed. Nezměnil se ani snímač fotoaparátu, který dosahoval rozlišení dvou megapixelů. Přední foťák byste na v pořadí druhém iPhonu hledali marně.

IPhone_&_iPhone_3G

Originální iPhone (vlevo) a iPhone 3G

Tehdejší spekulace byly ještě před oficiálním představením poměrně přesné. Jinak tomu není ani dnes. Už v květnu roku 2008 se s určitostí psalo, že příští iPhone se bude jmenovat 3G. Očekávání přitom nebyla jinak přehnaná. Fanouškovské servery psaly především o tom, že se očekávají jen drobné hardwarové změny, přičemž design zůstane zachován. Spekulovalo se ale o tom, že zadní strana bude místo z hliníku, který používala první generace,  vyroben z plastu. Podle předpokladů se změnilo i barevné provedení. iPhone 3G se totiž prodával v černé barvě, která v mnohém připomínala dnešní prémiovou úpravu Jet Black u iPhonu 7/Plus.

maxresdefault (1) Steve Jobs představuje světu iPhone 3G

Zejména globálnější rozšíření smartphonu s nakousnutým jablkem ve znaku přispělo k tomu, že iPhone 3G byl opravdu žádané zboží. Zatímco originálního iPhonu se prodalo všeho všudy zhruba 3,5 milionů, v případě jeho nástupce už toto číslo vystoupalo přes 17 milionů prodaných kusů. Dalo by se tedy říct, že kult iPhonu byl s tímto modelem už definitivně na světě.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Na iPhone 3G rád vzpomínám, na tehdejší dobu to byla revoluce (s přihlédnutím k tomu, že to byl první iPhone, který se u nás dal legálně koupit a neřešit problém se zablokováním modemu na síť AT&T). A ve srovnání s Windows Mobile zázrak – okamžitá odezva na dotyk, ovládání jen prsty, vše jednoduché a plně funkční, prakticky žádné nastavování.
    Jinak další co to neumělo z dnes běžných věcí – mělo to GPS, ale ne magnetický kompas. A GPS uměla určit sever jen při pohybu. Takže když jste náhodou potřebovali určit světové strany (třeba při geocachingu), museli jste běžet cca 100m rovně a pokud možno plynule 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button