iPhone 6 – první dojmy z recenze

 

Původně zamýšlenou recenzi jsem se rozhodl rozložit na dvě části. V té první, nalezneme počáteční dojmy z telefonu jako takového, osáháme si většinu nových funkcí a vlastností a též naťukneme zlehka obsah druhé části recenze, kterým bude fotoaparát. Potřebuji více času na hraní si s telefonem a jeho čočkou, abych vytvořil zajímavý obsah.

Do rukou se mi dostal iPhone 6, zlaté barvy s nejmenším uložištěm čítajícím 16GB. Původně jsem zamýšlel koupi většího modelu iPhone 6 Plus s displejem o úhlopříčce 5,5 palce. Ovšem propásl jsem jej v systému objednávek, zaváhal jsem o necelou hodinu a půl, během které byly veškeré větší modely ve všech kamenných prodejnách Apple Store na území Německa beznadějně zarezervované. Volba tedy padla na menšího z rodiny nových iPhonů.

 

Nákup

iPhone 6 jsem si zarezervoval do neměckého Apple Store v Mnichově. Jak jsem již říkal, propásl jsem první hodiny od spuštění rezervačního systému a tak jsem musel zvolit delší vzdálenost oproti původně zamýšleným Drážďanům.

Čekal jsem, že bude na místě hromada lidí, ale trochu jsem se přepočítal, byly tam dvě hromady. Rezervaci jsem zvolil mezi 13. - 14. hodinou v domění, že by to již mohlo být o fous lepší než ráno při otevření. No, asi moc nebylo. Ulice Rosenstrasse byla zaplněna k prasknutí. Výhodou rezervace bylo, že jsem měl jasně danou frontu, kterou jsem si vystál necelou hodinu. Šlo to jako po másle, na ulici poblíž se odehrávalo vcelku hlasité karaoke všemožných podivínů, a tak čas relativně rychle utíkal.

Před vchodem do obchodu proběhla identifikace, vyčkání na prodejce, který si pro mne přišel a odvedl k mé objednávce. Krátký rozhovor se skupinkou nakupujících poblíž, získávám jejich respekt, že se trmácím kvůli telefonu takovou dálku. Pár úsměvů, výběr drobného příslušenství, platba a hurá udělat pár fotografií.

Byl to skvělý výlet, který si vyžádal více času než jsem původně předpokládal, ale stálo to za to. Jak jsem již říkal, vrátil jsme se s manželkou z Mnichova v ranních hodinách, ale nelituji. Užili jsme si den plný zábavy, dvakrát parkovali na stejném parkovišti (mimochodem přímo v centru Mnichova za rohem od Apple Store, je to opravdu kousek - doporučuji), dvakrát jsme museli strážnému, který nerozuměl anglicky a my německy, vysvětlit, že máme problém s parkovací kartou, která ne a ne se načíst v automatu. Nový iPhone též vzbudil zájem a to u několika okolních stolů v restauraci, kde jsme si příjemně popovídali o novém telefonu.

 

Balení

Je to možná již klišé neustále omýlat superlativa ohledně promyšleného balení každého produktu Apple, ale ono to jinak asi nelze. Unifikace balení všech produktů do sněhobílých krabiček, vyjma černé od Mac Pro, je úžasná a jen umocní pocit z tak již kvalitního produktu.

Design povrchu krabičky doznal ještě větší podstaty minimalistické filozofie. Tatam je obrázek telefonu na vrchní straně víka. Nahradil jej plastický výlisek ze stejného materiálu jako je samotné víko. Musím uznat, že mne to nehorázně oslovuje a baví. Viděl jsem desítky těchto krabiček pohromadě v Apple Store a byla radost se na ně dívat.

Jak jsem zmínil ve videu, baví mne mechanismus snímání víka, které, pokud krabičku nadzvedneme právě za víko, nechá spodní část s obsahem jemně sklouznout. Já vím, je to blbost, ale právě proto...že se tím někdo zabývá a zabýval i u předchozích generací.

Uvnitř balení se poté nachází telefon uložený v plastové vaničce, která má nyní dvojici otvorů, jeden standardně pro úchytku kapsy s dokumentací a druhý pro vystouplou čočku fotoaparátu. Mezi vaničkou a dalším příslušenstvím je kapsička s jehlou, tištěnou dokumentací a samolepkami. Na dne krabičky leží jako obvykle sluchátka EarPods, kabel s Lightning konektorem a napájecí adaptér.

Ergonomie

Musím říci, že se telefon drží i přes své větší rozměry opravdu skvěle. Zaoblené hrany společně s oblým sklíčkem dipleje vytváří kompaktní celek. Osahal jsem si i větší model iPhone 6 Plus, ale upřímně mne to moc neoslovilo. Mám kratší prsty a jeho ovládání pro mne bylo spíše utrpením. Možná bych si na to zvykl nebo začal používat obě ruce naráz, ale i tak bych se s jeho rozměry asi rychle nesmířil. Jsem zvyklý nosit telefon po kapsách a představa, že mi takový kus trčí v kapse a nemohu si sednout mne nevzrušuje. Věřím však, že najde své uplatnění v budoucnu jako mobilnější platforma oproti iPadu mini ve spojení s různými aplikacemi.

Váha telefonu je opravdu ideální a ve spojení s rozměry na mne telefon působí mnohem lehčím dojmem než ve skutečnosti je. Důležité pro mne je, že jej lze opravdu dobře nosit v kapse u kalhot či saka. To je přesně to co potřebuji.

Co se týče manipulace, i přes tenké tělo je telefon dobře ovladatelný. Přesun power buttonu z horní strany na boční je zcela logický. Nahoru by jste na něj jednoduše nedosáhli, tedy alespoň ne já s mými kratšími prsty. V zásadě je to tak, že držím-li telefon v levé ruce, palcem ovládám hlasitost a přepínač tichého režimu a ukazovákem power button.

Displej

I když má v podstatě podobné parametry oproti svému předchůdci iPhone 5S, vypadá při porovnání s ním mnohem a mnohem lépe. Barevné tónování je jednoduše příjemnější a celkové podání barev je ve studenějším věrnějším tónu, který se blíží nativnímu bílému bodu. Ale též to může být způsobeno dodavatelem displeje. Je obecně známo, že displeje od různých výrobců se od sebe liší podáním barev.

I po pár hodinách užívání nového iPhone 6 se zdá displej mého předchozího iPhone 5S až směšně malý a to nemluvím o manželčině 4S. Na lepší se vždy zvyká lépe. Jak jsem již říkal, displej, respektive iPhone 6 přináší nové možnosti v zobrazení obsahu. Nejde tak ani o velikost textu a další zpřístupnění, ale o dvě základní varianty zobrazení:

  • Standardní - v tomto režimu přibývá na displej šestá řada ikon, proporčně jsou shodné s těmi z předešlých modelů iPhonů a nic se tedy nemění.
  • Zvětšeno - takové celé přifouklé prostředí, nejen, že se zvětší ikony, ale i veškeré další prvky, nic pro mne.

Vzhledem k větším proporcím dipleje dochází k menším defektům v zobrazení u některých aplikací, které ještě nejsou optimalizovány pro nové rozlišení. Nedostatek se projevuje vcelku nenásilně a to pouhým rozostřením prvků v aplikaci. Je to dáno zejména vývojovým prostředím aplikací, které jsou zpravidla vyvíjeny ve vektorové grafice a nikoli rastrové, jak tomu bylo v minulosti.

Funkce Reachability je v prostředí iOS novinkou a umožní na větším displeji obou nových iPhonů snad efektivnějšího ovládání jednou rukou. Funkce se aktivuje a deaktivuje dvojím poklepáním na Touch ID tlačítko, celé to spočívá v odsunutí UI prostředí operačního systému směrem dolů, viz. následující obrázek. Pro mne rozhodně užitečné...padne mým prstům jako ulité.

iphone6-reachability

Fotoaparát

Pro mne největší lákadlo na celém telefonu a asi jeden v hlavních důvodů proč jsem opustil iPhone 5S. Jsem ujetý technoid nebo jak se tomu říká 🙂 Je skvělé co iPhone 6 svým fotoaparátem nabízí a tím nemám na mysli počet Mpx...mám pocit, že mnozí mají jakýsi problém s touhou sázet do telefonu desítky Mpx. Věřte mi to nebo ne, nemá to prakticky žádný smysl, ale o tom jsem již hovořil v jednom ze svých článků.

Je pravda, že jsem ještě neměl možnost si s ním více pohrát, půl dne jsem strávil natáčením videa a druhou půlku dne psaním prvních dojmů. Z tohoto důvodu se k iPhone 6 vrátím v druhém článku, připravím srovnání se svou DSLR, vymyslím nějaké zajímavé slow-motion video a časosběr. Je to moc kreativní práce najednou a po včerejším výletu s návratem v dnešních ranních hodinách se mi jaksi kreativní můzy nedostává.

Nicméně, to neznamená, že fotoaparát vypustíme. Jak jsem již psal ve své příručce k novému operačnímu systému iOS, aplikace Fotoaparát nabízí nové možnosti editace fotografií a jejich snímání. Já jsem se však rozhodl pro dnešní ukázkové fotografie nevyužít žádných z možností postprodukce, které aplikace nabízí. Níže uvedené snímky jsou tedy surovým materiálém přímo z fotoaparátu nového iPhone 6.

iphone6-fotoaparát

iphone6-fotoaparat2

iphone6-fotoaparát3

iphone6-fotoaparat4

Na časosběrné video se dnes opravdu nedostalo, ale narychlo jsem vymyslel ukázku pro slow-motion video disponující 240 snímky za vteřinu. Myslím, že síla tohoto režimu je opravdu velká a dá vzniknout novým projektům zaměřeným právě na takovéto výstupy.

Jedno malé slow-motion video jsem uploadoval na profil na facebooku, alespoň do té doby, než budeme mít nějaké lepší.

Porovnání s předchůdci

Nakonec jsem se rozhodl nepojmout porovnání formou testovacích aplikací, ale spíše ze strany koncového uživatele. Jak jsem již ve videu naznačil. Nemám moc v oblibě honbu za papírovým, tabulkovým a kdejakým výkonem. Nemá to v podstatě smysl. Ano, víme, že každá nová generace iPhone byla výkonnější než předešlá, lze tedy očekávat výkonnější odezvu v operačním systému a jednotlivých procesech. Pokud bych měl porovnat iPhone 6 s předchůdci iPhone 5S a iPhone 4S z několika pohledů samozřejmě vítězí poslední model. Nechme výkon opravdu stranou, víme, že se i fotoaparát spustí rychleji. Ono je to vždy velmi subjektivní, poznáte-li výkonnější zařízení bude to dosavadní najednou působit neotesaným a líným dojmem, nepoznáte-li jej, budeme se bít v prsa, že máme ten maximální možný výkon.

Ale co mne zajímá je způsob jakým mohu mobilní telefon ovládat a jakou přidanou hodnotu mi přináší. Na iPhone 4S jsem přešel z modelu iPhone 4, tedy co do ergonomie, nic se nezměnilo. Telefon byl takový buclatý hranolek, jehož operační systém se dal ovládat jedním prstem. Byl vcelku skladný, za to však byl cítit každý jeho gram váhy.

iPhone 5S na tom byl o poznání lépe, lehký, tenčí, ale pocitově hranatější, což mi někdy opravdu nevyhovovalo. Druhou stranou v kapse u kalhot nijak nepřekážel. Určitě jsem velmi ocenil novinku v podobě Touch ID, nebavilo mne neustále zadávat bezpečnostní kód, který jsem nahradil přiložením prstu na tlačítko. Mrkneme-li na pocit z užívání aplikací je pravdou, že u iPhone 4S jsem mnohdy narazil na aplikaci, jejích chod na telefonu nebyl zcela plynulý a to nemluvím jen o hrách, ale o běžných aplikacích kupříkladu k organizaci času. iPhone 5S tento jev zcela odstranil, zejména proto, že jsem jej používal v době, kdy se jednalo o nejvýkonnější mobilní platformu od Apple a tak jeho výkon byl nad aplikacemi.

Co mne jako první upoutalo je mnohem snažší a efektivnější psaní na vestavěné klávesnici a to díky zejména větším rozměrům displeje. Funguje to překvapivě velmi dobře bez sebemenších překlepů což oceňuji, protože část psané komunikace probíhá právě na mobilním telefonu.

 

Co na závěr?

Slušelo by se rozumné resumé, jistě, ale pokud mám telefon opravdu objektivně posoudit bude zapotřebí ještě dalšího času. Koncem příštího týdne připravím druhou část této recenze nebo spíše prvních dojmů, včetně dalšího feedbacku z používání aplikací, které byly pro nový iPhone přepsány.

Ale abychom to měli nějak uzavřené. Nový iPhone 6 je rozhodně za mne a pro mne nejlepším mobilním telefonem, který Apple vyprodukoval. Rozhodně bude mít své odpůrce, kteří budou zůstavat u svých starších modelů, nevidím v tom problém, pokud jim to vyhovuje. Pravdou je, že iPhone 6 měl asi nejlepší start při zahájení prodeje o čemž svědčí stav předobjednávek a následné rozebrání zásob. Neznáme však přesná čísla ani to, zda se nejedná o chytrý marketingový tah vyvolávající pocit potřebnosti a nedostatkovosti.

Myslím si však, že větší iPhony by mohly zahýbat s vývojáři, kteří budou moci nyní využít rozměrnějších dispozic displeje pro nové aplikace s novými funkčnostmi. Též sám Apple podal pomocnou ruku tím, že otevřel mnoho API a SDK, včetně svých aplikací - Fotoaparát či klávesnice. No a ve spojení s připravovanými Apple Watch se domnívám budou dít velké věci. Uvidíme co přinese čas a nasměrování celého ekosystému, které s novým iOS 8, OS X Yosemite a platformou Apple Watch přináší nové možnosti a způsob jak posunout hranice technologie.

Jo a ty pásky na zadní straně nevypadají vůbec zle...

A kde jsou nějaké parametry?

Jistě Vám neušlo, že jsem v prvních dojmech neuvedl ani jeden jediný technický parametr, je to záměr. Jsme neustále ofackováváni testy, výkony, porovnáváním, předháněním se, ale zapomínáme na podstatu. Zařízení musí být zejména funkční, spolehlivé, kvalitní, efektivní a musí mne osobně zbavit závislosti na operačním systému a jeho konstrukci. Mne nezajímá jaký má procesor takt, jaké parametry má fotoaparát, jakou má operační pamět...chci svižný, bezstarostný, bezpečný systém, který zobrazí fotografie na displeji telefonu, nikoli počítače, tak abych si z toho sedl na zadek nebo si zahrál hru v brilantní grafice. A přesně takový se zatím nový iPhone 6 jeví...

Pro toho, kdo nemůže bez parametrů a porovnání zamhouřit oka je zde odkaz, který nejen, že obsahuje parametry obou nových iPhonů 6, ale i je zároveň porovnává s předešlým modelem iPhone 5S a iPhone 5C.

Back to top button