Novinky

iPhone 15 přijde do některých zemí Evropy bez slotu na SIM kartu. Bude se tato změna týkat i českého trhu?

SIM karty jsou součástí mobilních telefonů už téměř od úplného počátku vzniku těchto zařízení a asi každý z nás si tedy minimálně jednou prošel přesunem této karty ze starého telefonu do nového. Před pár lety se však u iPhone XS Apple pokusil tuto plastovou kartičku nahradit, a to za pomoci její digitální varianty s názvem eSIM. Tato verze plní naprosto stejnou funkci, pouze s tím rozdílem, že se nejedná o fyzický nosič, ale o kód, díky němuž ve svém zařízení aktivujete služby operátora.

Ačkoliv však Apple do iPhone XS přidal eSIM, tak zároveň v tomto zařízení nechal i původní slot na fyzickou SIM, aby si uživatelé mohli jednoduše vybrat, zda chtějí využívat fyzickou kartu, digitální verzi či obě zároveň. Od iPhone 14 se ale Apple rozhodl v Americe pro mnohem razantnější změnu, jelikož slot pro SIM kartu úplně odstranil a donutil tedy uživatele těchto telefonů používat výhradně eSIM.

iPhone 14 Pro Max
foto: Český Mac (autor: Richard Streit)

Nyní se hovoří o implementaci této změny také v Evropě. Francouzský web MacGeneration totiž svým čtenářům sdělil, že připravované modely iPhone 15 a 15 Pro by měly přijít do Francie již bez fyzického slotu na SIM. Jelikož však Apple obvykle vnímá Evropu jako jeden trh, tak se dá předpokládat, že se tato inovace dostane i do dalších zemí Evropy včetně Česka a Slovenska.

Pokud tedy k této změně opravdu dojde, tak zde bude viset otázka, jak se kupci nových iPhonů s touto změnou popasují. Ačkoliv totiž eSIM přináší spoustu výhod z hlediska zabezpečení, jelikož nelze z iPhonu nijak fyzicky odstranit, a umožňuje výrobci využívat více místa v samotném telefonu, tak stále je zde spousta uživatelů, kteří jsou na plastové SIM karty zvyklí a nebudou tuto inovaci z počátku vítat. I tak to bude ale určitě jen otázkou času, než si na tuto změnu uživatelé postupně zvyknou.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. takže ze dvou SIM karet bude zase jedna? nebo bude podporovat více eSIM? aktuálně to mám tak že používám fyzickou SIM a na cestách když je potřeba tak si prostě aktivuju virtuální na data ..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button