Novinky

Hodlá se Apple zbavit operátorů? Jeho tajný tým pracuje na satelitech pro bezdrátový přenos dat

Apple vytvořil tajný tým, který pracuje na satelitní technologii, kterou by mohl v budoucnu využít k datovým přenosům. Do jisté míry by tím obešel klasické mobilní sítě a jejich provozovatele. Na projektu pracují inženýři z leteckého, satelitního a anténního průmyslu. Jejich cílem je vyvinout spolehlivou technologii, kterou bude možné uvést na trh nejpozději do pěti let. K informacím o tajném projektu Applu se dostala redakce webu Bloomberg s odvoláním na spolehlivé zdroje, které si z pochopitelných důvodů nepřály být jmenováni.

O projekt projevil velký zájem samotný Tim Cook, což naznačuje, že může jít o jednu z hlavních priorit kalifornského výrobce. Vše se zatím nachází v rané fázi vývoje a je tedy velmi těžké odhadnout, jak bude vypadat finální využití. Jednou z možností je přesnější sledování polohy, čehož by Apple mohl využít ve svých mapách. Daleko reálněji se ovšem jeví varianta satelitů pro datové přenosy. Tomu mimo jiné nahrává fakt, že Apple začal najímat nové pracovníky z řad odborníků z oblasti kosmického průmyslu.

Satelitní komunikaci by mohl Apple použít u řady svých služeb, a to včetně těch, které doposud nepředstavil. Dost možná se tak v horizontu následujících let dočkáme toho, že Apple spustí vlastní bezdrátovou síť, která bude využívat satelitní spojení. Tím by mohla odstartovat nová éra, v níž by Apple začal fušovat do operátorského byznysu. Nyní to možná zní jako sci-fi, ovšem na druhou stranu nejde o nic nereálného. Navíc to není poprvé, co se objevily zvěsti o tom, že Apple chystá na vypustit vlastní satelity na oběžnou dráhu.

Pokud se zdroje opravdu nemýlí a Apple skutečně pracuje na projektu vlastní satelitní sítě, půjde o zásadní milník v historii celé firmy. Applu to dodá nové možnosti pro doručování obsahu na zařízení po celém světě. Nebude tak vázaný na operátory a obecně tím může citelně zvýšit náskok před konkurencí, pro kterou je podobný projekt až moc velkým soustem.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close