Novinky

Expert Applu na umělou inteligenci věří, že technologie brzy rozšíří lidské schopnosti

Produktový designér Apple produktů a spolutvůrce hlasové asistentky Siri, Tom Gruber se během přednášky pro TED Talk zabýval vlastní tezí, kam se brzy posune odvětví osobních počítačů a umělé inteligence.

Podle Grubera se počítače brzy stanou nástrojem, které budeme používat k rozšíření lidských schopností a limitů spojených s omezenou pamětí našeho mozku. Tom Gruber věří, že počítače by měly zaznamenávat všechny aspekty života, což nám umožní zapamatovat si například každého člověka, se kterým jsme se setkali a snadno jeho osobnost spojit například s tím, co patří mezi jeho oblíbené sporty, jak správně jeho jméno či kolik má sourozenců.

Věřím, že umělá inteligence posune lidský druh o pořádný kus vpřed a jsem si jistý, že tato cesta je nevyhnutelná. Kdy a za jakých okolností se tak stane, zatím netuší nikdo z nás…

Gruber jedním dechem dodal, že tento druh technologie nebude sloužit pouze k potěšení „datových“ geeků, kteří budou toužit po optimalizaci svého zdraví a štěstí, ale velkou měrou může pomoci těm, kteří trpí nemocemi, jako je demence či schizofrenie. V této souvislosti se mimo jiné nabízí otázka, do jaké situace postavíme naše soukromí, které bude klíčovou součástí umělé inteligence. Bude proto nezbytné, aby se všechny zainteresované strany nad touto myšlenkou zamyslely a dbaly na maximální bezpečnost.

macossierraphotosmemories-800x463

Ačkoli si to možná většina z vás neuvědomuje, společnost Apple již podnikla první kroky v propojení umělé inteligence s nativní aplikací Fotky, která je součástí každého zařízení s operačním systémem iOS a macOS. Obě verze softwaru nabízí funkci Vzpomínky, která inteligentně uspořádává pořízené fotografie do dynamických událostí.

2016-08-23-1471975425-1984583-ai

Obsahuje také algoritmy pro rozpoznávání obličejů, což můžete využít například při hledání snímků s konkrétní osobou. Tato data však zůstávají striktně v paměti konkrétního zařízení a neprobíhá jejich synchronizace na iCloud, kde může hrozit potenciální zneužití.

Tom Gruber také zdůraznil další užitečné aplikace umělé inteligence ve zdravotnictví, kde může pomoci s včasnou detekcí rakoviny, nebo při vylepšování schopností hlasových asistentů.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button