Novinky

Důležitý mezník Applu. Před osmi lety se stal nejhodnotnější technologickou společností

Technologický průmysl už má osm po sobě jdoucích let svého jasného vládce. Včera totiž uplynulo už osm let od chvíle, kdy se Apple stal nejhodnotnější technologickou společností na světě. Z trůnu tehdy sesadil Microsoft a na první místě se drží dodnes. Prvenství Applu se se za poslední léta podařilo sebrat jen Googlu, který se ovšem na pozici nejhodnotnější společnosti světa nikdy příliš dlouho nezahřál. Apple se totiž vždy v řádů dnů vrátil zpět na svůj trůn.

Počítačovému světu 90. let díky svému operačnímu systému Windows jasně dominoval Microsoft. I v té době byl ale Apple mnohem ziskovější společností, což je klíčový faktor, ze kterého výrobce iPhonů a počítačů Mac těží dodnes. Cestu na absolutní vrchol nastartoval v kalifornské společnosti návrat zakladatele firmy Steva Jobse, který byl několik let předtím z firmy nedobrovolně vytěsněn. Ve stejné době však Microsoft začal svou dominanci ztrácet. Zatímco v roce 1999 se jeho akcie vyšplhaly s cenou 53,60 dolarů na dlouhodobé maximum, o rok později se jen za 40 procent své původní hodnoty. Apple mezitím už jen rostl.

Klíčovým faktorem raketového růstu Applu byl vstup do jiných odvětví. Expanzi započal v roce 2001 multimediální přehrávač iPod. Ten o 6 let později doplnil první iPhone. V roce 2010 poté nabídku rozšířila ještě nová produktová řada iPadů. Už v roce 2010 tak Aple prodejem tabletů, smartphonů a hudby vydělal dvojnásobek toho, co utržil prodejem počítačů.

Výše popsané aspekty vedly k tomu, že 26. května roku 2010 se celková valuace společnosti Apple vyšplhala na úroveň 220 miliard dolarů, zatímco hodnota Microsoftu byla vyčíslena na 219 miliard dolarů. To Applu stačilo k tomu, aby se stal nejhodnotnější technologickou společností. Absolutně nejvyšší valuaci ale tehdy ještě neměl. Žebříčku totiž v té době ještě kralovala těžařská společnost Exxon Mobile. Tu dnes Apple svou tržní kapitalizací překonává trojnásobně.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button