MacNovinky

Dočkali jsme se návratu rozdělených klávesnic

Většina lidí ještě nikdy s rozdělenou klávesnicí nepracovala, nebo ji dokonce ještě nikdy neviděla. Dříve si ji pořizovali především zapálení programátoři a kdokoliv, kdo dokázal psát opravdu rychlým tempem, ve kterém by ho standardní klávesnice jen brzdila.

Důvodem pro pořizování rozdělené klávesnice není jen skutečnost, že se na ní píše rychleji, ale i zdravotní hledisko. Výrobci se soustředí na stále menší klávesnice a to neprospívá našemu zápěstí, obě ruce jsou tak při psaní často v nepřirozené poloze. Nejedná se však o hračku pro začátečníky, nýbrž pro zkušené uživatele, kteří se při psaní nepotřebují koukat na klávesnici, ale přímo na monitor. Ještě v roce 1993 bylo možné zakoupit rozdělenou klávesnici jako běžný doplněk k Macu pod názvem “Apple adjustable keyboard“.

1

Dnes jsou rozdělené klávesnice také dostupné, ale jedná se spíše o raritu. Představíme si proto nejnovější kousek, který rozhodně uspokojí i náročné.

Matias Ergo Pro

Prvotřídní dělená klávesnice, která je doslova roztržená na dvě poloviny. Byla navržena v souladu s anatomií lidského těla a její ergonomický tvar chrání zápěstí před nepříjemnými bolestmi a eliminuje možnosti karpálního tunelu. Je rozdělena tak, že si lze vzdálenosti pravé a levé půlky libovolně regulovat.

Pro opření dlaně je u každé půlky pohodlná měkká opěrka. Klávesnice byla rozdělena v přesné polovině, takže je zlom mezi klávesami 5/6, T/Y, G/H atd. Mezerník je zde přizpůsoben tak, že je na obou půlkách klávesnice. Lze ji spojit s Macem i PC přes micro USB nebo běžný USB konektor. Někteří uživatelé si stěžují jen na skutečnost, že levou a pravou půlku nelze nijak pevně spojit. Jinak jí nelze nic vyčíst. Cena klávesnice je podobná jako u modelu z roku 1993, tehdejší klávesnice stála 218 dolarů, tato stojí 200 dolarů, tedy v přepočtu kolem 5 tisíc korun.

2 3 4

Klávesnici je možné zakoupit zde.

Back to top button