NovinkyZ historie Apple

Bývalý inženýr Applu, rozpovídal o práci na prvním iPhonu a tajných projektech

Jméno Terry Lambert jste možná ještě neslyšeli. Přesto má však tento pán světu co říci. Podílel se totiž na vývoji originálního iPhonu, tedy toho zařízení, které navždy změnilo způsoby mezilidské komunikace. Nyní se bývalý softwarový inženýr, který pracoval ještě pod vedením zesnulého zakladatele Applu Steva Jobse rozpovídal, jak vývoj dnes již legendárního zařízení probíhal.

Lambert pracoval v Cupertinské společnosti mezi lety 2003 a 2010 a podle svých slov pod jeho rukama vzniklo 6 procent základního zdrojového kódu v operačním systému OS X. Tento úkol zabral Lambertovi 8 let pracovního života, během kterých napsal ročně až 100 tisíc řádků kódu.

landscape-1473869610-old-iphone-1

Do vývoje iPhonu prý vstoupil až v pozdější fázi vývoje. Tým, jenž měl nové zařízení s krycím jménem Purple na starosti, si jej povolal právě kvůli jeho zkušenostem s psaním základních zdrojových kódů zvaných kernel. I když ještě nebyl Lambert oficiálně součástí vývojového týmu, o záměru Applu představit první chytrý telefon věděl.

apple-robots-706x369

Zaměstnanci Applu jsou údajně zvyklí vídat černé kusy látky, pod nimiž se totiž vždy nachází utajovaný produkt. Terry také říká, že pokud takové látky pracovník Applu vidí, nejčastěji předstírá, že tam nejsou. Zbytečné vyptávání tedy není žádoucí ani u zaměstnanců Applu. Oficiálně jsou s utajovaným projektem seznámeni jen ti, kteří na něm pracují.

iphone-8-concept-2

Apple navíc dává jednotlivým týmům různá krycí jména. A to i v případě, že pracují na stejném zařízení. Vzhledem k tomu, že každý tým má na starosti jiný úkol, nemusí pracovní skupiny navzájem ani tušit, že pracují na stejném zařízení. Každý inženýr pracující na tajném projektu musel navíc s Applem podepsat dohodu a mlčenlivosti. Poté podepsal druhou, na které bylo napsáno krycí jméno projektu.

Kompletní odpověď bývalého inženýra si můžete přečíst zde.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button