Novinky

Budoucí MacBooky budou připomínat černou díru. Apple pro ně vyvíjí speciální povrch pohlcující světlo

Apple si podal novou patentovou přihlášku na matný černý povrch pohlcující světlo. S komerčním nasazením přitom počítá u řady svých produktů zahrnující modely iPhone, iPad, Apple Watch a MacBook.

Patentová přihláška se objevila na stole amerického úřadu pro patenty a ochranné známky. Technologický popis zahrnuje zmínky o „eloxovaných dílech s matně černým vzhledem“ a vysvětluje vlastnosti povrchové úpravy i možné výrobní procesy k jejímu dosažení.

Z patentu vyplývá, že speciální povrchová úprava bude aplikovatelná na materiály, jako je hliník, titan a ocel. Úprava zahrnuje unikátní eloxovanou vrstvu s obsahem náhodně rozložených prvků schopných absorbovat viditelné spektrum. Výsledný efekt bude působit hlubokou a intenzivní černou barvou.

zdroj: colorware

Ačkoli se to nemusí zdát, dosažení skutečně černé barvy je pro výrobce extrémně náročné. Čím je odstín černé hlubší, tím vyšší je lesk, který způsobuje odrazy dopadajících fotonů světla. Apple se to pokusil vyřešit unikátním procesem leptání, kdy na povrchu eloxované vrstvy vzniknou miniaturní póry absorbující většinu viditelného světla.

Řešení Applu je natolik efektivní, že se může rovnat látce Vantablack, což je jedna z nejtmavších známých substancí, která dokáže pohltit 99,965 % viditelného spektra. Vantablack je speciální materiál, jenž se skládá z uhlíkových nanotrubic. Když na ně dopadne světlo, tak namísto odrazu se zachytí a vychýlí mezi jednotlivé trubice.

Zdroj
patentlyapple

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button