Novinky

Budoucí iPhony údajně přijdou o unikátní technologii, kterou u Androidu nenajdete

Když Apple v roce 2015 představil iPhone 6s/Plus (recenze), jednou z největších novinek byla technologie 3D Touch. Podle posledních zpráv se ovšem zdá, že její budoucnost vypadá dosti nejasně. A to i přesto, že doposud konkurence nedokázala přijít s adekvátní alternativou.

3D Touch lze ve zkratce popsat jako vrstvu umístěnou v displeji, která je citlivá na tlak. Díky tomu lze v iOS vyvolávat kontextové nabídky silnějším zatlačením na dotykovou plochu. Pokud například píšete na softwarové klávesnici a potřebujete přejet kurzorem v textu, stačí silněji zatlačit prstem na displej, která promění na dotykový trackpad. Dalších využití 3D Touch technologie existuje celá řada a její podporu nabízí i aplikace třetích stran.

Za vyšší hmotností iPhonu 6s/Plus může technologie 3D Touch

Její největší nevýhodou je ovšem fakt, že značná část uživatelů o ní buď neví, nebo ji neumí používat. Když k tomu připočteme obrovské náklady na vývoj a složitost výroby, vyvstává otázka, zda má vůbec cenu ji nadále nabízet. Na toto téma se v posledních dnech vyjádřilo několik analytiků, podle nichž budou letošní iPhony posledními modely s 3D Touch.

Force Touch na Apple Watch se ujal daleko lépe než na iPhonu

Uživatelé se musí naučit 3D Touch používat

Na druhou stranu je dobré si také uvědomit, že Apple investoval do 3D Touch nemalé úsilí. Daleko snazší by proto bylo, kdyby kalifornský výrobce naučil své zákazníky tuto technologii používat. Toho by šlo docílit zvýrazněním nabídek, k nimž se lze dostat za pomoci silnějšího zatlačení na displej.

Osobně si už nedokážu iPhone bez 3D Touch vůbec představit. Kromě již zmíněného posouvání kurzoru při opravách textu jsem si 3D Touch oblíbil v celé řadě nativních aplikací. Chce to ovšem trochu zvyku a především prozkoumávání konkrétních možností. Například silnějším zatlačením na ikonu kalendáře můžete velmi rychle vytvořit novou událost či zobrazit ty nadcházející. Opomenout nelze ani kontrolní centrum, kde silnějším zatlačením na každého zástupce vyskočí podnabídka.

Když ovšem o 3D Touch nevíte, o nic vlastně nepřicházíte. Ke každé funkci se nakonec stejně proklikáte, jen to trvá o něco déle. Zřejmě proto ve svém okolí pozoruji, že lidí využívající 3D Touch je naprosté minimum. Dle mého názoru je to veliká škoda, jelikož tyto gesta dokáží výrazně usnadnit čas při rutinních úkonech. Zároveň jde o funkci, kterou nikdo ve světě Androidu nenabízí, což pro Apple a jeho smartphony znamená konkurenční výhodu.

9 užitečných tipů, jak efektivně používat 3D Touch gesta

A jak vnímáte 3D Touch vy? Jde podle vás o zbytečnou funkci, kterou používáte pouze sporadicky, nebo jste podlehli jejímu kouzlu a stejně jako já si bez ní už iPhone nedokážete představit?

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button