Novinky

Apple vlastní 52 miliard dolarů amerického státního dluhu. Je to více, než mají některé státy

V minulosti už nastala situace, kdy vláda Spojených států měla na svých účtech méně peněz, než společnost Apple. To se stalo v době, kdy kongres schvaloval další navýšení dluhového stropu, aby se tak pokladny mohly znovu naplnit. V této souvislosti ovšem na světlo světa vyplula velmi zajímavá informace. Apple totiž vlastní nezanedbatelnou část amerického státního dluhu. Konkrétně se jedná o částku ve výši 52,6 miliardy dolarů, v přepočtu tedy zhruba 1,2 bilionu korun, což je jen o něco méně, než je celková výše státního dluhu České republiky.

Apple tak v americkém státním dluhu vlastní větší podíl, než některé země. Například investice z Nizozemí, Turecka nebo Norska jsou nižší. Největší část státního dluhu Spojených států ale vlastní investoři z Japonska, na které připadá 1,113 bilionu dolarů. V případě Applu jsou podle americké televizní stanice CNBC investice do dluhopisů rozděleny tak, že 20 miliard připadá na krátkodobé cenné papíry a 30 miliard dolarů na dlouhodobé. Celková výše státního dluhu Spojených států amerických je více, než 19 bilionů dolarů, tedy asi 418 bilionů korun, což je částka, ze které by český státní rozpočet vyžil 400 let.

Applu patří 40 procent všech zisků vygenerovaných v Sillion Valley

Ačkoliv se výše zámořského dluhu zdá omračující, je investice do něj sázkou na jistotu. To je také důvod, proč do něj nemalé prostředky uložil také Apple. Americká ekonomika totiž stále patří mezi největší na světě, je v dobré kondici a dluh je přes svou výši pod kontrolou. Ostatně, jak řekl už Ronald Reagan: “O náš veřejný dluh se nestarámje tak velký, že už se sebe postará sám”.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button