Novinky

Apple tajně pomáhal vládě USA vyvinout speciálně upravený iPod. Modifikovaná verze uměla měřit radioaktivitu

Modifikovaná verze iPodu fungovala jako tajný Geiigerův počítač pro měření ionizačního záření

Čas od času se objeví zprávy odhalující spolupráci soukromých firem s tajnými službami a dalšími vládními organizacemi. Do stejné situace se očividně alespoň jednou dostal také Apple, který údajně pomáhal americké vládě s vývojem speciální modifikace iPodu.

Tvrzení pochází z úst Davida Shayera, bývalého inženýra Applu, který v roce 2005 zastával pozici vedoucího pracovníka, jehož tým měl na starosti vývoj softwaru pro iPod. Ve stejném roce byl Apple požádán dvěma techniky z amerického ministerstva energetiky, aby jim pomohl vyrobit upravenou verzi iPodu. Ve skutečnosti však nešlo o žádné techniky nýbrž o spolupracovníky společnosti Bechtel, která patřila mezi klíčové dodavatele ministerstva obrany Spojených států.

Upravená verze iPodu se nesměla lišit od originálu

Na projektu se podílelo pouze několik jednotlivců z Applu. Aby byla zachována co nejvyšší míra bezpečnosti, veškerá komunikace mezi zainteresovanými osobami probíhala výhradně formou osobních setkání.

Zdroj: Apple

Tým začal upravovat iPod tak, aby zaznamenával data z přidaného hardwaru. Stále však musel vypadat a fungovat jako normální iPod, přičemž veškerá další data na pevném disku musela být dostatečně maskovaná. Hlavním úkolem Shayera bylo, aby vládní zaměstnanci dostali naprosto vše, co potřebovali. Inženýři Bechtelu se dokonce usídlili na několik měsíců přímo v centrále Applu, kde se učili upravovat operační systém iPodu.

Modifikovaným zařízením byl iPod páté generace, který si americké ministerstvo obrany vybralo pro jeho snadno otevíratelné pouzdro a velký disk s kapacitou 60 GB. Zároveň šlo o poslední model iPodu, jehož operační systém nevyžadoval digitální podpis Applu a tím pádem šel jeho kód relativně snadno upravovat.

Měl fungovat jako tajný Geigerův počítač

Pro lepší pochopení situace je nutné dodat, že ministerstvo energetiky je zodpovědné za americké jaderné zbraně a programy spojené s jadernou energetikou. V roce 2005 činil rozpočet ministerstva 24,3 miliard dolarů, z čehož 9 miliard bylo určeno k plnění cílů souvisejících s obranou.

Zdroj: Apple

A nyní přichází na řadu otázka, co bylo cílem výše zmíněné modifikace. David Shayer nikdy neviděl finální verzi upraveného iPodu, nicméně věří, že smyslem tajné tajné spolupráce bylo, aby fungoval jako tajný Geigerův počítač. Spekuluje se, že takové zařízení by bylo mimořádně užitečné při provádění tajný operací během dochází k shromažďování nejrůznějších materiálů souvisejících s jadernými programy ostatních mocností.

Zdroj
tidbits

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button