Novinky

Apple se chce zbavit Samsungu a jeho OLED panelů. Na Tchaj-wanu si vyvíjí vlastní pokročilé micro OLED displeje

Apple uzavřel novou dohodu se svým dodavatelem, společností TSMC, o vývoji a následné produkci vysoce pokročilých micro OLED displejů. Nový typ zobrazovače má být jednou z hlavních součástí připravovaného zařízení.

Značnou nevýhodou micro OLED je masová produkce, která je velmi nákladnou záležitostí. Zároveň se zatím nikomu nepodařilo najít optimální výrobní proces, který by dokázal srazit chybovost na přijatelnou úroveň. A právě na poslední zmiňované problémy se Apple s TSMC hodlá zaměřit. Dosavadní indicie hovoří o tom, že celý projekt je ve fázi testovací výroby, přičemž komerční nasazení se stále ukazuje v horizontu několika následujících let.

Cílem Applu je vyvinout pokročilé zobrazovače postavené na micro OLED technologii. Finální verze panelů pak hodlá údajně použít u chystaných brýlí pro rozšířenou realitu – Apple Glass. Největší hráči na poli zobrazovací techniky nemají v současné době problém vyrobit displeje s prvotřídními vlastnostmi. Zdroj zprávy ovšem na toto konto dodává, že v případě brýlí je nutností použít miniaturní zobrazovač, který bude mít jemné rozlišení, vysoký kontrast a jas srovnatelný s dnešními smartphony. A to je za současných kondic téměř nemožné, tedy pokud se budeme bavit o sériové výrobě.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: David Pravda)

Pro úplnost je vhodné dodat, že Apple se zajímá také o micro LED displeje. V loňském roce napumpoval do této technologie přes 300 milionů dolarů prostřednictvím investic na zprovoznění specializované továrny na Tchaj-wanu. V její docházkové vzdálenosti navíc vybudoval hned několik vědeckých pracovišť, které se zabývají vývojem zobrazovacích panelů.

Dalším aspektem, proč se Apple soustředí na micro LED a micro OLED displeje, je snaha o snížení závislosti na Samsungu. Vlastní panely totiž hodlá používat nejen u připravovaných Apple Glass, ale k jejich nasazení má dojít také v případě iPhonů, iPadů a MacBooků.

Zdroj
macrumors

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button