Software

OS X

produktova-rada-osx

fotografie zdroj: apple.com

Operační systém platformy Mac je stejně starý jako ona sama, provází nás tak již tři desetiletí. Současný OS X Mavericks i po tak dlouhé době stále vychází ze základního konceptu tehdejšího systému revolučního počítače Macintosh 128k. Obdobná logika oken aplikací a ovládacího menu v horní listě, ikona koše v pravém dolním rohu a několik dalších odkazů spojují současné počítače Mac s 80. léty minulého století.

Apple hovoří o svém systému jako o nejvyspělejším operačním systému vůbec, zda je tomu tak, musí posoudit každý uživatel dle svých preferencí. Velkou devízou a základem pravdy v tomto tvrzení je fakt, že OS X je konstuován a optimalizován pro konkrétní počítače s určitou konfigurací, nikoli tedy pro nekonečnou paletu hardware jako je tomu u operačního systému Windows. Od verze OS X 10.7 Lion je operační systém pro Mac sbližován s operačním systémem iOS, prozatím tomu bylo pouze vizuální podobou, některými gesty a hlavním stavebním prvkem celého ekosystému službou iCloud. V připravované verzi OS X Yosemite si budou obě platformy opět o kus blíže, tentokrát s větší funkcionalitou.

OS X staví zejména na velkém efektu intuitivna, tedy, aby ovládání počítače bylo co nejvíce pochopitelné bez zdlouhavé příručky k obsluze, a též aby navazovalo logickými kroky v uživatelkém užívání. K dispozici je uživateli bohatá softwarová výbava, která umožní s vaším Macem ihned pracovat, zaposlouchat se do oblíbených skladeb, sledovat internet, číst knihy, prohlížet mapy, skládat vlastní hudbu, měřit barvy, editovat fotografie, stříhat video a mnoho a mnoho dalších činností. S novými počítači Mac získáváme též předinstalované aplikace sady iWork zcela zdarma.

Oficiální stránka produktu obsahující detailnější informace

iOS

produktova-rada-ios

zdroj fotografie: apple.com

Současná verze operačního systému pro mobilní jablečná zařízení iOS 7 s sebou přinesla nejvýraznější změnu od svého představení společně s první generací mobilního telefonu iPhone. Zcela nový přepracovaný design opustil skeumorfismus a zaměřil se plochý flat design celéhu UI, který značně ovlivnil ostatní designová odvětví. Nejvýrazněji se flat design usadil ve vodách web designu, díky nemuž se více sází na jednoduché a minimalistické zpracování. V nové verzi se objevilo mnoho nových funkcí, zejména AirDrop, Ovládací centrum, vylepšený multitasking, Oznamovací centrum a aplikace Fotoaparát, pracovní plocha s parallax pozadím a nekonečné množství dalších úprav a vylepšení. Vizuální zpracování celého prostředí mnohem více a lépe koresponduje s designem samotných zařízení, díky čemuž vytváří dojem kompaktního celku, jako kdyby byl jeden stvořen pro druhého...a ono tomu tak skutečně je.

Oficiální stránka produktu obsahující detailnější informace

Back to top button