Software

OS X

produktova-rada-osx

fotografie zdroj: apple.com

Operační systém platformy Mac je stejně starý jako ona sama, provází nás tak již tři desetiletí. Současný OS X Mavericks i po tak dlouhé době stále vychází ze základního konceptu tehdejšího systému revolučního počítače Macintosh 128k. Obdobná logika oken aplikací a ovládacího menu v horní listě, ikona koše v pravém dolním rohu a několik dalších odkazů spojují současné počítače Mac s 80. léty minulého století.

Apple hovoří o svém systému jako o nejvyspělejším operačním systému vůbec, zda je tomu tak, musí posoudit každý uživatel dle svých preferencí. Velkou devízou a základem pravdy v tomto tvrzení je fakt, že OS X je konstuován a optimalizován pro konkrétní počítače s určitou konfigurací, nikoli tedy pro nekonečnou paletu hardware jako je tomu u operačního systému Windows. Od verze OS X 10.7 Lion je operační systém pro Mac sbližován s operačním systémem iOS, prozatím tomu bylo pouze vizuální podobou, některými gesty a hlavním stavebním prvkem celého ekosystému službou iCloud. V připravované verzi OS X Yosemite si budou obě platformy opět o kus blíže, tentokrát s větší funkcionalitou.

OS X staví zejména na velkém efektu intuitivna, tedy, aby ovládání počítače bylo co nejvíce pochopitelné bez zdlouhavé příručky k obsluze, a též aby navazovalo logickými kroky v uživatelkém užívání. K dispozici je uživateli bohatá softwarová výbava, která umožní s vaším Macem ihned pracovat, zaposlouchat se do oblíbených skladeb, sledovat internet, číst knihy, prohlížet mapy, skládat vlastní hudbu, měřit barvy, editovat fotografie, stříhat video a mnoho a mnoho dalších činností. S novými počítači Mac získáváme též předinstalované aplikace sady iWork zcela zdarma.

Oficiální stránka produktu obsahující detailnější informace

iOS

produktova-rada-ios

zdroj fotografie: apple.com

Současná verze operačního systému pro mobilní jablečná zařízení iOS 7 s sebou přinesla nejvýraznější změnu od svého představení společně s první generací mobilního telefonu iPhone. Zcela nový přepracovaný design opustil skeumorfismus a zaměřil se plochý flat design celéhu UI, který značně ovlivnil ostatní designová odvětví. Nejvýrazněji se flat design usadil ve vodách web designu, díky nemuž se více sází na jednoduché a minimalistické zpracování. V nové verzi se objevilo mnoho nových funkcí, zejména AirDrop, Ovládací centrum, vylepšený multitasking, Oznamovací centrum a aplikace Fotoaparát, pracovní plocha s parallax pozadím a nekonečné množství dalších úprav a vylepšení. Vizuální zpracování celého prostředí mnohem více a lépe koresponduje s designem samotných zařízení, díky čemuž vytváří dojem kompaktního celku, jako kdyby byl jeden stvořen pro druhého...a ono tomu tak skutečně je.

Oficiální stránka produktu obsahující detailnější informace

Close