Novinky

Apple představil nový Mac Pro. Společně s ním uvedl také vylepšený Mac Studio a 15“ MacBook Air

WWDC je už spoustu let tradičníudálostí, kde se představují nové verze systémů iOS, watchOS, iPadOS a macOS. Dnes jsme se však dočkali i nového hardwaru, včetně tří nových Maců. Jedná se o úplně novou 15“ variantu MacBook Air, vylepšený Mac Studio a Mac Pro. Jaký je však rozdíl oproti předchozím generacím a jsou pro vás tato zařízení vůbec určená?

15″ MacBook Air

Apple vyslyšel prosby uživatelů a přinesl na trh variantu MacBooku Air s větším displejem. Pokud jste tedy zastánci větších úhlopříček, avšak zároveň nevyužijete výkon a spoustu dalších funkcí z MacBooku Pro, tak tento počítač je určený přímo vám. Vše, čím disponuje MacBook Air s M2 čipem totiž najdete i v této 15“ variantě, a to dokonce včetně stejné výdrže baterie, která zůstala na velmi solidních 18 hodinách. Samozřejmostí zůstává výřez v displeji, kvalitní reproduktory a na poměry kategorie špičkový displej. To vše ve velmi tenkém hliníkovém těle s hmotností  1 350 gramů.

Mac Pro

Trvalo to více jak 3 roky, než Apple přišel s nástupcem Macu Pro. Konečně jsme se však důstojného nástupce, který cílí na tu nejnáročnější klientelu. Zvenčí vypadá nový Mac Pro podobně jako jeho předchůdce, ale nenechte se zmást. Uvnitř se totiž nachází zbrusu nový stroj.

foto: Apple

Tou největší změnou je bez pochyby nový čip M2 Ultra, který bude dodáván se všemi konfiguracemi Mac Pro. Jedná se o dva čipy M2 Max propojené technologií Apple UltraFusion s 24jádrovým CPU a s až 76jádrovým GPU. Jde o 5nm technologii a tento čip zdvojnásobuje paměťovou propustnost až na 800 GB/s, která bude na celkovém výkonu rozhodně znát. Další vlastností je poté i možnost konfigurace s až 192 GB unifikované paměti. Celkově má být M2 Ultra výkonnější až o 20 procent než předešlá generace.

foto: Apple

Dalším velmi důležitým parametrem je u Macu Pro 6 rozšiřujících PCIe slotů, které mohou být použity k připojení rozšiřujících periferií. Všechny PCIe jsou ve verzi 4.0, což sice není nejnovější standard, avšak podle Applu jde o více než dostatečné výkonné rozhraní.

Nároční uživatelé dále ocení 8 Thunderbolt 4 portů, novou verzi Wi-Fi 6E či Bluetooth 5.3. Pro nejlepší kompatibilitu však Mac Pro dostal i 3 USB-A porty, dvojici HDMI s podporou až 8K videa při 240Hz, 3,5 mm konektor pro sluchátka a dvakrát 10GB ethernet.

foto: Apple

Ačkoliv by se mohlo zdát, že v porovnání s předchozím Macem Pro, který mohl mít až 2 TB RAM, představuje nynějších 192 GB citelný ústupek, tak dle Apple tomu tak rozhodně není. V maximální konfiguraci má totiž Mac Pro dosahovat až 3 krát lepších výsledků než jeho verze z roku 2019. Je tomu tak kvůli lepší celkové optimalizaci hardwaru, který využívá mnohem propracovanější architekturu. Cena nového Macu Pro startuje na částce 199 900 Kč za základní variantu.

foto: Apple

Mac Studio

Svého nástupce se dočkal také Mac Studio. Stejně jako Mac Pro i nový Mac Studio vypadá stejně jako jeho předchůdce. Všechna vylepšení se totiž nachází opět pod jeho hliníkovou kapotou. Mac Studio totiž dostal možnost konfigurace buď s čipem M2 Max či s již jednou zmiňovaným procesorem M2 Ultra. Dále tu najdeme nejnovější verzi HDMI, Wi-Fi 6E či Bluetooth 5.3. Startovací cena činí 59 900 Kč, dostupnost byla oznámena na 13. června.

foto: Apple

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button