Novinky

Apple neplatí za své evropské prodeje téměř žádné daně. Irská vláda společnost kryje

Evropská komise dlouhodobě tlačí na Apple a další technologické společnosti, aby v Evropě platily vyšší daně. Vzhledem ke svým ziskům totiž za prodeje na starém kontinentu odvádí vlivné americké společnosti daně jen v řádu jednotek nebo dokonce desetin procent. Důvodem jsou benevolentní daňové zákony v Irsku, kde většina těchto společností sídlí. Tamní vláda se snaží zachovat celoevropská sídla technologických firem na svém území a tak nabízí výrazné daňové úlevy. To se ovšem Evropské komisi, která požaduje rovné podmínky pro všechny, nelíbí.  

Evropská komise už hrozí vydáním oficiálního pokárání, které má irskou vládu přimět vybrat jen od Applu zpětně až 17,6 miliard dolarů. Peníze měl Apple původně doplatit už v lednu letošního roku. Irská vláda ovšem o masivní daňový doplatek příliš nestojí. Proto Evropská komise napomíná svou členskou zemi oficiální cestou.  

Apple ovšem není jedinou společností, kterou chtějí evropské autority dodanit. Podobné postupy volí také v případě Amazonu, který získal na evropském území úlevy na daních až ve výši 250 milionů eur (6,7 miliard korun). I tyto peníze požaduje Evropská peníze doplatit. Amazon v Lucembursku platil oproti všem ostatním společnostem jen čtvrtinové daně.  

Zdroj 

Štítky

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close