RecenzeTipy a triky

16GB DDR3 v Mac mini 2011 – vyplatí se?

Náš redakční model Mac mini 2011 se dočkal nového dopingu v podobě rozšíření kapacity operační paměti z původních 4GB na 16GB DDR3. Na otázku zda se taková investice vyplatí nalezneme odpověď v následujícím článku.

Zprvu si pojďme ujasnit, že Mac mini 2011 není profesionálním nástrojem a rozšířením operační paměti se z něj takový nástroj rozhodně nestane!

Jak je známo Mac mini 2011 je opatřen dvojicí slotů pro 204-pinové DDR3 moduly typu SO-DIMM PC 10600 (1333MHz). Apple uvádí, že tento model podporuje maximálně 8GB operační paměti, tedy dvojici modulů o kapacitě 4GB každého z nich. Ovšem není tajemstvím, že do malého Macíka můžeme usadit dvojici 8GB modulů, tedy celkem 16GB. Je tedy jasné, že 16GB na online Apple Store nenajdeme, musíme tedy k alternativnímu dodavateli. Alternativnímu a v první řadě levnějšímu. Dva 4GB DDR3 moduly zakoupíte na online Apple Store za cca 5.200,-, kdežto dvojici 8GB modulů určenou pro běžný trh pořídíte již cca od 2.300,-. A právě velmi příznivá cena byla jedním z důvodů proč Macíka vybavit čtyřnásobnou kapacitou operační paměti. Není tomu tak dávno, kdy cena byla ještě o necelý tisíc vyšší.

Jistě Vás napadne otázka jaké moduly. Je to vcelku jednoduché, moduly s těmito parametry: 2x8GB, PC3-10600 (1333MHz), CL9-9-9-24, 1,5V. Sáhli jsme po výrobci Corsair, který moduly prezentuje jako určené přímo pro Apple iMac či MacBook Pro. Ačkoliv Mac mini 2011 ve výčtu podporovaných zařízení chybí, nevadí, Mac mini si s nimi hravě poradí. Výměnu zvládne opravdu každý, postup jsme již uvedli v tomto článku. Důležité je vyvarovat se statické elektřině, která by mohla poškodit hardware vašeho Maca. Pořiďte si antistatický náramek nebo se dotkněte topení či zemnícího kolíku v zásuvce.

Moduly jsou nainstalované, co se tedy změnilo?

Mac mini 2011 zavede systém Mac OS X 10.8 stále za původních 51,2 vteřin a opustí jej za 5,2 vteřin. Zde ani nelze očekávat změnu, může za to interní pevný disk disponujícími pouze 5200 ot./min. Celková odezva systému je stále stejná, skutečně nelze očekávat žádné zrychlení reakcí a pod. Ovšem spustíte-li žrouty operační paměti jakými jsou například Adobe Photoshop, Illustrator, Final Cut Pro a klidně všechny naráz zjistíte, že máte stále k dispozici několik GB operační paměti. A to je přesně ten důvod, proč rozšířit operační pamět u vašeho Maca. Pracujete-li například ve zmíněné sadě Adobe zjistíte, že 8GB je tak akorát a to nemluvě o našich původních 4GB, které skutečně pro takový účel nestačí.

Ovšem, aby jsme jen neplácali tak jsme Mac mini podrobili kompletímu testu v aplikaci Geekbench, nejprve se 4GB operační paměti a poté s 16GB. Výsledky testu shlédnete v následující dvojici odkazů:

Mac mini 4GB

Mac mini 16GB

Ano, výsledek se liší přibližně o pouhá 3%, ale jak jsem již uvedl, rozšíření operační paměti nevede ke zvýšení výkonu.

Tak tedy pořídit či nikoliv?

Rozhodně pořídit. Rozhodující je velmi příznivá cena. V současné době lze u jednoho z velkých prodejců IT zakoupit 2x8GB moduly za cenu kolem 2300,-!

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

6 Komentáře

  1. Vykon se tim nezvysi, ale oddali se situace kdy pamet dojde a system zacne swapovat jako o zivot… Mam MBP s 8GB pameti, ktery nikdy nevypinam, pouzivam jen sleep a bezne nemam vic jak 1GB volne pameti, takze 16GB by se urcite uzivilo, jen se bojim ze to co ziskam na pameti, ztratim vykonove na procesoru, protoze bude spusteno moc procesu a aplikace budou mit zbytecne alokovano X GB pameni napr safari-web-content, takze vse se stejne zpomali z jineho duvodu… viz. mac mini neni nijak oslnive vykony stroj, takze se narazi na dalsi limity…

  2. Souhlasím s Vámi, stejně jak popisuju ve článku, Mac mini není výkonný pracovní nástroj, ale domácí Ma, kterému ovšem rozšíření operační paměti neuškodí. Kdo potřebuje výkon sáhne po iMacu či Mac Pro….

  3. A co to udela s miminem pri pouziti pameti s frekvenci 1600MHz. Nejake navyseni tam musi urcite byt, kdyz je rychlost zavisla i na graficke karte, ktera je u verze 2,3GHz zivena prave tou sdilenou pameti.

  4. Mám už od začátku Mac mini 2011 s 8 GB RAM (kupoval jsem ho 2. ledna t.r.) a pro 16 GB jsem rozhodnutý od prvního dne, jen čekám na snížení ceny. Myslím, že ještě chvíli počkám a tak v říjnu 16 GB RAM zakoupím, protože 8 GB stačí jen tak tak. Nedokážu si představit, že bych měl méně. A to jsem Macíkovi dopřál i luxus SSD pro systém, takže swapování nevyvolá duhové kolečko.

  5. Mám MBP Late 2011, (tj. víceméně totéž co mac mini) s 16GB RAM a po půl roce od rozšíření paměti lze říci jediné: určitě se to vyplatí! Systém je mnohem příjemnější a pohodlnější na užívání a pokud počítač používá více lidí, řekl bych že je to skoro nutnost – přepínání uživatelů je konečně opravdu bleskové, jen se otočí krychle a je možné pracovat, netřeba se odhlašovat a čekat až se načtou aplikace. Teď s přihlášenými 2 uživateli a běžnými aplikacemi (office, omnifocus, bento, safari, mail, iphoto, atd.) ukazuje monitor aktivity 14,28 GB zabrané paměti, skoro škoda, že tam nejde dát více 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button