Novinky

Zaměstnanci Apple Storu chtěli založit odbory. Applu se to ale nelíbí a údajně zmařil hlasování

Spojené státy jsou domovem lídrů světového obchodu. V jednom ohledu ale americký průmysl vždy především za tím evropským tak trochu pokulhával. Dravý byznys si totiž často vybírá svou daň na právech zaměstnanců. Co je u nás naprostý standard, je v zámořském prostředí nepatřičně levicový výstřelek. Typicky jde třeba hrazení zdravotního pojištění nebo o nárok na dovolenou. Postupně se ale evropské zaměstnanecké manýry dostávají také do amerického pracovního prostředí. Až do našich médií například doputoval příběh newyorského skladu Amazonu, který si odhlasoval vznik odborů. Rozhodně nešlo o hladký proces.

Zdroj: Unsplash

O něco podobného se nyní pokusili také zaměstnanci Applu. Nutno dodat, že ne přímo v centrále. Ti si upřímně nejspíše nemají nač stěžovat. Počítačový gigant má však tisíce pracovních pozic napříč celou zemí a všechny rozhodně nejsou obsazeny vysoce kvalifikovanými inženýry. Naopak, mimo centrálu jde často o méně kvalifikované pozice. To je případ i jedné z prodejen společnosti s nákupním středisku v Atlantě. Zaměstnanci totiž přišli s návrhem, který je noční můrou mnoha zaměstnavatelů. Navrhli hlasování o vzniku odborů. Mělo proběhnout v červnu.

Apple představí na WWDC 2022 nový MacBook Air, na brýle pro rozšířenou realitu raději zapomeňte

Odborová organizace The Communications Worker of Amerika, která se pracovníky snažila zformovat, ale nyní uvedla, že svůj záměr stahuje. Důvodem má být porušování zákona ze strany Applu, které mělo znemožnit svobodné a spravedlivé volby. Mělo jít o vůbec první hlasování mezi zaměstnanci Apple Storu. Hlasování se ovšem stále chystá v jiné prodejně. Konkrétně v Marylandu. Apple tak čelí nařčení z takzvaného union-bustingu, což můžeme volně přeložit jako maření úsilí vzniku odborů. Firma si prý najala právníky s antiodborovým zaměřením a šířila zprávy proti vzniku odborů. Apple na to ale šel i smířlivější cestou. Údajně totiž zaměstnancům zvýšil mzdy o 2 dolary za hodinu. Právě platové podmínky byly totiž nejpalčivějším problémem, které by odbory chtěly s firmou vyjednávat.

Zdroj
TheVerge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button