AirPort

airport

Základnové stanice Apple AirPort jsou navrženy pro vytvoření nebo rozšíření Wi-Fi sítě. Základní model AirPort Express umožňuje zřízení síťového připojení prakticky kdekoli. V případě potřeby větší rychlosti je tu AirPort Extreme a pro zálohování až 3TB dat AirPort Time Capsule. Všechna zařízení poskytují připojení dual-band spolu s dalšími funkcemi, jako je přehrávání hudby nebo bezdrátový tisk.

 

airport-express

AirPort Express

Snadno ovladatelný AirPort Express je nejlevnějším a zároveň nejdostupnějším modelem z uvedené trojice. Za cenu 2.490,-Kč (na online obchodě Apple.cz) získáme dvoupásmový bezpečný 802.11n modem s integrovaným firewallem, který umožní po boku bezdrátové sítě vysílané na frekvencích 2,4 GHz a 5 GHz, též bezdrátové přehrávání hudby a bezdrátový tisk. Externí pevní disk však k modemu nepřipojíme.

Express byl naposledy aktualizován v červnu 2012, a tak oproti vyšším modelům Extreme a Time Capsule nedisponuje rychlejším standardem 802.11ac, ale pouze starším 802.11n. Maximální přenosová rychlost sítě je tedy 300Mb/s, do které se však může připojit až 50 uživatelů. Pro své hosty můžeme zřídit v domácnosti nebo v kanceláři oddělenou síť a můžeme tak mít své zařízení připojená k AirPort Express v bezpečí. V síti je možno využít služby AirPlay a streamovat tak audio z počítače s iTunes nebo z iOS zařízení na kompatibilní reproduktory podporující tuto službu. Tím hranice využití nejmenšího z AirPortů nekončí, můžeme jej využít též jako tzv. opakovač Wi-Fi signálu, tedy rozšířit dosah své stávající sítě.

Na zadní straně zařízení se nachází dvojice Ethernet konektorů, analogový/digitální audio výstup a USB port pro připojení tiskárny, která není opatřena Wi-Fi modulem. AirPort Express je kompatibilní se standardy 802.11a, 802.11b, 802.11g, a 802.11n.

APPLE Airport Express – MB321Z/A lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Oficiální stránka produktu

 

AirPort Extreme

AirPort Extreme je plně vybavená vysoce výkonná Wi-Fi základnová stanice, která prošla v červnu 2013 významnou aktualizací a radikálním redesignem. V 16,8 cm vysokém těle se základnou 9,8 x 9,8 se nachází 6 antén disponující inteligentní funkcí formování paprsku. Pracuje s tři-krát rychlejším standardem 802.11ac, který umožňuje přenosovou rychlost až 1,3 Gb/s vysílané na frekvencích 2,4 GHz a 5 GHz.

Nový tvar zařízení umožnil přidání nových antén, 3 pro 2,4 GHz spektrum a další 3 pro 5 GHz spektrum. Tím to však nekončí, AirPort Extreme je navržen tak, aby zajistil optimální rozsah síly signálu tím, že tvaruje a směřuje vysílané paprsky. Zařízení automaticky vyhledá přístore připojené k síti a zaměřuje přímo vůči nim Wi-Fi signál pro optimální výkon.

AirPort Exreme je též dobrým pomocníkem při sdílení dat v domácí síti. Umožňuje připojení pevného disku a jeho následné připojení k zřízení síti. Můžeme tak jednoduše v domácnosti či kanceláři vytvořit sdílené uložiště, na které je možné přistupovat z Macu nebo z platformy iOS.

Jako menší model Express podporuje Extreme službu AirPlay, bezdrátový tisk a nebo vytvoření sítě pro hosty oddělené od primární sítě. Extreme nabízí tři Ethernet LAN porty, port USB 2.0 pro disk a sdílení tiskárny, a je kompatibilní se standardy 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, a 802.11ac.

Apple Airport Extreme lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Oficiální stránka produktu

 

AirPort Time Capsule

AirPort Time Capsule je zařízením shodným jako AirPort Express s tím rozdílem, že obsahuje vestavěný pevný disk o kapacitě 2 nebo 3 TB. Uložiště je možné využít v rámci zálohovací aplikace Time Machine znamé z platformy Mac nebo jako sdílené uložiště v rámci vytvořené sítě.

Ve spojení s Time Machine tak vznikne z Time Capsule automatické zálohovací zařízení o jehož běhu nebudeme ani vědět. Není nutné připojovat pro zálohu externí pevný disk, není nutné se o nic starat. To platí i v případě více počítačů z řady Mac připojených do sítě vytvořené zařízením AirPort Time Capsule, objemné uložiště by měla bez problémů pojmout více záloh. Time Machine totiž neukládá při každém zálohování celý obsah disku v počítači Mac, ale pouze provedené změny od poslední zálohy.

Apple AirPort Time Capsule 2TB, ME177Z/A lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Oficiální stránka produktu

Porovnání technických parametrů jednotlivých modelů

Back to top button