Novinky

Vědci přišli na způsob, jak během videohovorů přenášet vůně přes internet

Představte si, že přijmete videohovor od kamaráda, který se vám chce pochlubit s bezvadně grilovaným steakem a macatými hamburgery. Nyní si k tomu přidejte, že můžete skrze své zařízení vnímat příjemné aroma z právě upečeného masa. Podle reportáže NBC News je technologie digitálního pachu něčím, co bychom mohli již velice brzy vidět v běžném provozu.

Touto problematikou se zabývá tým výzkumníků z Malajsie, kde byly nedávno provedeny pokusy na 31 zkušebních subjektech. Předmětem testování bylo umístění elektrod do nosu a stimulace neuronů slabým proudem. Tyto nervové buňky jsou totiž zodpovědné za vysílání impulsů do mozku, kde dochází k samotnému vnímání čichového smyslu.

Za pomoci elektrických impulzů byli vědci schopni vytvořit virtuální interpretaci celkem deseti různých zápachů. Mezi ně patří například vůně ovoce, dřeva či máty.

Digitální vůně mohou obohatit zážitek z virtuální reality

Podle jednoho z vedoucích výzkumníků by tato technologie mohla být nakonec použita k přenosu pachů přes internet. Smyslem projektu je mimo jiné sestrojení speciálního zařízení připomínajícího brýle. Přeci jen je obtížné si představit ochotu běžných uživatelů si strkat elektrody do nosu během videohovorů. To by chtěl opravdu málokdo.

„Není to jen o vůni, je to jedna z možných součástí rozšířené či virtuální reality. V budoucnu bychom mohli tímto způsobem prožít například virtuální večeři s přáteli prostřednictvím internetu,“ – Adrian Cheok, vědecký pracovník.

Čich je nepostradatelným smyslem člověka. Málokdo si ovšem uvědomuje, jak vůně dokážou ovlivňovat naši náladu a rozpoložení. S touto myšlenkou se rozhodla zaexperimentovat například společnost oNotes, která prodává produkt s názvem Cyrano. Tento malý váleček dokáže reprodukovat vůně na přání uživatele. Prostřednictvím mobilní aplikace si lze namíchat přesně takovou vůni, na jakou máte aktuálně náladu.

Když tedy může existovat přehrávač vůni, jakým je Cyrano, není těžké si představit, že do pár let tu budeme mít ještě pokročilejší zařízení. Největší smysl bude pochopitelně dávat ve virtuální realitě, kde může pomoci k intenzivnějším prožitkům. Jakkoli vám může tato představa znít šíleně, je naprosto zřejmé, že u virtuálních vůní to rozhodně neskončí.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button