Novinky

Zuckerbergova Meta se pochlubila ambiciózním projektem haptické rukavice umožňující cítit virtuální objekty

Společnost Meta (dříve Facebook) se pochlubila ambiciózním projektem, na kterém v tichosti pracuje již sedm let. Jde o haptickou rukavici, která má zvládnout reprodukci pocitů, jakých se nám běžně dostavuje například při uchopení předmětů či přejíždění rukou po různých površích. Podle vize společnosti Meta je totiž pouze otázkou času, kdy začneme v hojné míře rozšiřovat skutečnou realitu o virtuální elementy.

Rozšířené realitě věří také další firmy včetně Applu, podle kterého půjde o další velkou věc, která může změnit to, jak vnímáme svět kolem nás. Pokud se vžijeme do situace, kdy budou běžně dostupné brýle pro rozšířenou realitu, přijde na řadu doplňkové příslušenství, které nám pomůže lépe procítit střet s virtuálními prvky.

Haptické rukavice se pravděpodobně stanou nezbytným doplňkem pro rozšířenou i virtuální realitu, do které Meta investuje obrovské prostředky. Prezentovaný prototyp rukavice disponuje patnácti aktivními členy. Ty se mohou dle aktuální potřeby různě nafukovat a tím měnit tvar a vytvářet odpor simulující kontakt ruky s předmětem. Rukavice umí také fungovat jako ovladač do virtuální reality. Na zadní straně se totiž nachází malé bílé tečky, které umožňují kamerám sledovat pohyby prstů v prostoru.

Foto: Meta Reality Labs

Když si uživatel nasadí haptickou rukavici, systém začne nafukovat jednotlivé členy podle aktuálního dění. Pokud se tedy například rozhodnete vzít do ruky virtuální předmět, na konečkách prstů a dlani ucítíte odpor, respektive rukavice ztuhne, čímž dojde k simulaci pocitu, že něco držíte. Tato technologie využívá poměrně mladé oblasti robotiky, která nahrazuje servomotory malými vzduchovými ventily. Meta na rukavici začala pracovat již v roce 2014, přičemž první funkční prototypy se objevily o rok později.

Foto: Meta Reality Labs

Pro úplnost je nutné dodat, že simulace dotyku není ničím novým. Doposud se však této technologii věnovala pouze hrstka firem zaměřených na produkty pro vojenské či akademické využití. Meta je tedy první společností, která veřejně přiznala vývoj tohoto typu zařízení, které chce jednoho dne masově prodávat. Nejprve však bude nutné vyřešit, jak udělat celou rukavici dostatečně subtilní a snadno použitelnou. Dále bude nutné najít způsob, jak do rukavic integrovat mnohem více aktivních členů, které umožní simulovat dostatečný počet různých povrchů.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button