Články

Vrchol mají dávno za sebou, ale stále se jich prodávají stamiliony. Kdo si dnes kupuje DVD?

Pokud váš rok narození začíná jedničkou, nejspíše si na tu dobu ještě pamatujete. Filmy, které jste nestihli v kině, vycházely po zhruba půl roce s velkou slávou na DVD. Po roce, nebo možná dvou, se pak objevily také v televizi. Ač tento princip víceméně funguje dodnes, s rozvojem streamovacích služeb už zajímá jen málokoho. Ještě před 15 lety bylo ale všechno jinak. Videopůjčovny vedly na nejžhavější tituly pořadník a kopie na disku se předávaly z jedné domácnosti do druhé. Pro úplnost je nutné říci, že velká část populace už tehdy čile stahovala, co se dalo. DéVéDéčka však měly své nezaměnitelné místo. 

Zdroj: unsplash.com

Jak to s trhem přenosných filmových kopií vypadá dnes? DVD totiž zcela mrtvé nejsou. Stále přežívají. Na dobu své největší slávy ale mohou jen vzpomínat. V roce 2005 Američané za DVD utratili ročně 16.3 miliardy dolarů. Můžeme se jen dohadovat, v jaké hodnoty dosahovaly stažené kopie. I přes faktor ilegálního stahování však na jednoho Američna připadala roční útrata za DVD více než 55 dolarů ročně. Šlo tedy o velmi významný segment nejen filmového průmyslu. Ještě v roce 2011 výrobci nosičů prodali 6,1 miliardy kusů fyzických médií. Letos do bude pouze 1,2 miliardy, z čehož 300 milionů kusů připadá na DVD. V první dekádě 21. století to běžně byly i 2 miliardy. I přes mimořádně strmý propad je však zřejmé, že DVD mají na trhu stále své místo. Kdo je tedy kupuje? 

Zdroj: unsplash.com

S ústupem fyzických nosičů souvisí ještě jeden zajímavý údaj. Samozřejmě jde o růst segment online streamingu, který za nenávratným ústupem DVD nepochybně stojí. Netflix totiž od roku 2011 vyrostl z 39 milionů uživatelů na 1,2 miliardy. Jediná společnost tedy vyrostla do velikosti, s níž by sama mohla spolknout celý DVD průmysl v době své největší slávy. Jak už jsme si ale řekli, DVD se stále prodávají. Z dostupných dat vyplývá, že se z nich stávají sběratelské předměty. Podobně, jako vinylové desky, které z čistě technologického pohledu nemají v dnešním světě co pohledávat, i disky s obvyklou kapacitou 4,7 GB reprezentují určitou formu nostalgie. 

První AR headset od Applu se blíží, bude stejně výkonný jako Mac

Pokud zůstaneme u příkladu vinylových desek, můžeme očekávat, že vydání filmu na DVD se pro tvůrce stane určitou formou prestiže. Podobné pocty by se pak dočkaly jen ty nejlepší tituly v limitovaných edicích. Stejně jako je tomu dnes u hudebních alb. Dostupná data nám například říkají, že v roce 2020 si film nebo pořad na DVD nakoupilo 7 milionů Britů. Na první pohled by se mohlo zdát, že DVD si budou kupovat především starší ročníky, kteří jsou na tento typ přehrávání zvyklí a už slušnou sbírkou disků disponují. Skutečnost je ale dost odlišná. Nejvíce si totiž DVD kupují lidé ve věku 25 až 39 let, tedy mileniálové. I přes to, že trh digitální médií je dnes oproti segmentu fyzických nosičů desetinásobný, je zřejmé, že DVD s námi ještě nějaký pátek zůstanou.

Zdroj
TheVerge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

6 Komentáře

  1. DVD a CD, zabírají hodně místa .
    Potom taky byly problémy se zaprášenou optikou a čištěním .

    S HDD, nebo SDXC diskem je to jiné .
    Hlavně pohodlnější a všechno pěkně pohromadě .

  2. Jak jako vinyly nemají technologicky v našem světě co pohledávat? Chtěl bych vidět ty DVDčka nebo CDčka za padesát let, jestli ty data budou k přečtení. Pokud se s deskami dobře zachází, dokáží vydržet i půl století v úžasné zvukové kvalitě (sám jsem byl svědkem). Možná jde o jediný fyzický nosič, který v digitálním světě má šanci přežít. Prosím, nechte nám aspoň tento.

  3. Vinyly mají stále své zastoupení, minimálně proto, že většina CD se nedá sehnat v 192Khz/24bit a vyšším. Vinyl má spoustu nevýhod, ale dokáže zachytit frekvence až kolem 400khz. Už slyším ty, co argumentují tím, že slyšíme 20khz. To je sice pravda, ale lidské ucho je citlivé i na tvar vlny a úplně jinak zní pila a úplně jinak sinus a právě k vykreslení správného tvaru vlny jsou potřeba ty vyšší frekvence (zvlášť proto, že většina skutečných zvuků sinus není). Když si pak na stejné aparatuře poslechnu cd a vinyl, rozdíl je značný.

  4. Dobrý den,
    nezlobte se, ale takový článek může napsat jen člověk, který o dané problematice vůbec nic neví. Není zmíněno blu-ray a UHD blu-ray. Na hloupý dotaz “Kdo je tedy kupuje?” je snad každému odpověď jasná. Ano, jsou to fanoušci a sběratelé, kteří ocení vysokou kvalitu přednesu na svých domácích systémech, kterou jim žádná streamovací služba nemůže nabídnout. A zmiňovat vinyl je snad taky blbost, ne? Čistota zvuku z desky je pro audiofila nepřekonatelná. Někdo sbírá známky, někdo nosiče. Tak se s tím už všichni smiřte!

  5. Tak z mého pohledu jsou DVD naprosto mrtvou záležitostí a to z prostého důvodu. Mají pouze SD rozlišení. Kupovat DVD s SD rozlišením a pouštět ho na 4K televizoru může jen masochista. Ještě dejme tomu Blu-Ray nebo 4K Blu-Ray, ale DVD ???? Já už 10 let používám jen externí HDD a pořizovat si placky by mě už ani ve snu nenapadlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button