Novinky

Vesmírná stanice jako výzkumné centrum genetiky organismů? Pro NASA žádný problém

Poslední desetiletí se neustále hovoří o cestování vesmírem. Nejreálnější obrysy zatím dostávají plány ohledně osídlení Marsu. Jenže jak všichni víme, vesmírný prostor je nepředstavitelně obrovský a planety, hvězdy a další kosmická tělesa dělí velké vzdálenosti. S aktuální dostupnou technologií čeká lidskou posádku několik měsíců izolace v nehostinném prostředí s téměř nulovou gravitací, což samozřejmě není úplně ideální. Nijak přirozené prostředí to není ani pro rostliny, které ale při kolonizaci nové planety budou zapotřebí.

Dr. Scott Shipley při práci se zařízením Spectrum

I proto se tým Dr. Scotta Shipleyho z Kennedyho vesmírného střediska snaží najít nejvhodnější způsob, jak přepravovat a pečovat o rostliny během dlouhého letu. Pro tyto potřeby vyvinul speciální zařízení nazývané jako Spectrum. Uvnitř přístroje jsou semínka rostlin – nejčastěji sazenice Arabidopsis thaliana (Huseníček rolní) vystavena modrému světlu, které je následně přemění na zelený fluorescenční protein.

Spectrum slouží pro výzkum vývoje organismů při mikrogravitaci

Tento mechanismus vědcům umožňuje zkoumat genetické změny dané rostliny. Jde tak o skvělý nástroj, jak zjistit, které organismy se při mikrogravitaci vyvíjejí nejlépe. Pomalu a jistě se totiž začínají testovat i první mikroorganismy jako jsou řasy nebo bakterie. Celý projekt se teprve naplno rozjíždí, už teď ale jde o velmi zajímavé informace.

Kolonizace Marsu už v roce 2024? Elon Musk a jeho plány hovoří jasně

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button