Novinky

Vědci z Harvardu našli nový způsob 3D tisku orgánů aneb když věda a technologie spojí síly

Existence 3D tiskáren v dnešní době jen málokoho zaskočí. Přece jenom jsou na trhu nějaký ten pátek. Pokud ale spojíme vědu a technologii a začneme mluvit o 3D tisku lidských orgánů, začne být vše mnohem zajímavější. Právě v této oblasti totiž pracují vědci v Harvardu. Samotné experimentování a výzkum už nějaký ten pátek probíhá. Nicméně pěstované orgány jsou pro jejich použití stále příliš malé a postrádají účinný mechanismus pro dodávání kyslíku.

Skupina vědců ale nyní přišla s novou metodou pod názvem SWIFT. Ta by měla spočívat v 3D tisku krevních cest přímo na živé tkáně. Díky tomuto řešení byl tým schopný vytvořit srdeční tkáň, která vydrží synchronně bít. Tato metoda by tak mohla řešit nedostatek kyslíku a zároveň by díky ní bylo možné i pěstování větších orgánů. Navíc by měla umět pracovat se všemi typy buněk. Podrobnosti o celém procesu přinesl web Sciene Advances.

Oblast 3D tisku lidských orgánů je stále na svém začátku. Na rozdíl od tisku lidských kostí nebo kůže totiž vyžaduje vytvoření rozsáhlých sítí, díky kterém je nutné do orgánů přenášet kyslík a živiny. I přesto, že je technologie na svém začátku, mohli bychom se díky ní třeba jednou dočkat laboratoří pro pěstování lidských orgánů.

Zdroj
engadget

Dominik Lipavský

Rád čtu a občas také píšu o všem, co souvisí s firmou Apple, technologiemi a mobilní elektronikou. Volný čas nejraději věnuji sportu a své drahé polovičce.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button