Tipy a triky

V iOS 16 je skrytá funkce umožňující upravit vzhled Always On na iPhone 14 Pro, který je šetrnější k baterce

Když jsem minulý pátek začínal testoval iPhone 14 Pro Max (první dojmy), tak jednou z věcí, která mě zarazila, byla funkce Stále zapnutý displej (Always On). Apple zde totiž zvolil docela odlišný způsob než všichni ostatní výrobci. Always On na Androidech totiž většinou funguje jinak. Displej v neaktivním režimu zobrazuje pouze hodiny a pár základních notifikačních prvků. K tomu existuje poměrně logické vysvětlení. Čím méně pixelů na displeji svítí, tím méně se spotřebovává energie z akumulátoru.

Stále zapnutý displej na iPhone 14 Pro funguje ovšem jinak. V zásadě dojde pouze ke snížení obnovovací frekvence na 1 Hz a ztlumí se jas displeje. Stále tak vidíte například informace o přehrávané skladbě, widgety a dokonce i nastavenou tapetu. Musím se přiznat, že první dny mi trvalo si na tuto novinku zvyknout. Neustále jsem měl totiž pocit, že iPhone není zamknutý, jelikož jas displeje zůstává, alespoň na můj vkus, celkem vysoký.

Podle reakcí ostatních recenzentů však nejsem jediný, kdo má z Always On na iPhone 14 Pro stejný dojem. Někdo by mohl namítnout, jestli není lepší funkci stále zapnutého displeje vypnout. Naštěstí však existuje mnohem elegantnější řešení, které je ukryté v nastavení iOS 16. Zamknutá obrazovka na iPhone 14 Pro (Max) se potom chová podobně jako na androidí konkurenci. To znamená, že většina obrazovky zčerná a vidět jsou pouze hodiny, widgety a příchozí notifikace.

iPhone 14 Pro Max
foto: Český Mac (autor: Richard Streit)

Jak na iPhone 14 Pro aktivovat černobílý Always On režim

Celý trik spočívá v nastavení režimu Soustředění, kde je nutné aktivovat funkci s názvem “Ztlumit zamknutou obrazovku“. Chcete-li toho dosáhnout, stačí přejít do Nastavení -> Soustředění -> zvolte konkrétní režim -> Volby -> zapněte funkci Ztlumit zamknutou obrazavku.

Po aktivaci této funkce se zamknutý displej přepne do černobílého režimu, kdy se nezobrazuje tapeta na pozadí. A jak jsem uvedl na začátku tohoto článku, méně svítících pixelů představuje méně spotřebované energie. Povolení tohoto nastavení však s sebou přináší také některé nevýhody. Tou první je nutnost mít aktivní režim Soustředění, což nemusí všem uživatelům vyhovovat. Druhým negativem je rozostření tapety na zamykací obrazovce.

Takto pak vypadá neaktivní displej přepnutý do černobílého režimu, už na první pohled není tak výrazný a zobrazuje pouze stavové informace bez tapety

Tyto nedostatky sice nejsou nic zásadního, nicméně je dobré o nich vědět. Osobně bych radši uvítal, kdyby Apple na funkci Always On zapracoval a přinesl bohatší možnosti přizpůsobení v některé z nadcházejících verzí iOS. Výše uvedené řešení však slouží alespoň jako dobrá ukázka toho, jakým směrem by vývojáři mohli pokračovat.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button