Seriály

Učíme se v Terminálu: práce s textovými soubory a další užitečné příkazy #2

V minulém díle jsme si ukázali ty nejdůležitější základy v aplikaci Terminál na macOS. Jak jsme si vysvětlili, Terminál je aplikace s příkazovým řádkem, skrze kterou můžete ovládat váš Mac. Zároveň jsem zmiňoval důvody, proč byste se měli alespoň základy v Terminálu naučit. Důležité je také dodat, že pokud by si někdo dělal vlastní server, prostředí bude téměř totožné, tedy v případě, že budete používat operační systém založený na UNIXu. Použili byste tedy stejné příkazy, které se zde naučíte.

Nyní se ale přesuneme k dalšímu tématu, kterým bude z velké části práce s textem. Zároveň se ale přiučíme několik užitečných příkazů.

Příkaz – nano

GNU nano je jednoduchý textový editor, kterým můžete udělat rychlé úpravy textu. Zároveň s ním můžete zakládat nové soubory. Jako první začneme tím, že se znovu dostaneme do námi vytvořené složky. Pokud jsme ji od minule smazali, pomocí příkazu mkdir si ji znovu vytvoříme. Jakmile jsme ve správné složce, napíšeme příkaz nano. Otevře se nám textový editor, do kterého můžeme volně psát. Jakmile jsme s naším textem hotovi na spodní straně okna si můžeme všimnout klávesových zkratek. My chceme soubor uložit, pojmenovat a zavřít. Klikneme tudíž na Ctrl + X, Y, a dáme souboru název s příponou .txt. Teď když napíšeme příkaz ls měli bychom vidět náš soubor. Pokud teď napíšeme nano nazevsouboru.txt můžeme si ho prohlédnout.

Zdroj: CeskyMac.cz

Příkaz – vim

Příkazem vim se také dostaneme do textového editoru. Rozdílem mezi nano a vim je jak se s nimi pracuje. Vim v sobě má skrytých několik zkratek, pokud které si nebudete pamatovat, téměř nic v něm neuděláte. Proto bych doporučoval raději používat nano, jelikož je o něco přehlednější. Vim je zároveň směrován pro pokročilejší uživatelé, proto v sobě skrývá řadu výhod, které zase nenajdete u nano. 

Zdroj: CeskyMac.cz

Příkaz – open

Další šikovný příkaz je open, který nám složku, ve které se právě nacházíme, otevře v novém okně Finderu. Stačí napsat open . pro otevření aktuální složky, nebo open .. pro otevření nadřazené složky. 

Příkaz – ifconfig

Každý se někdy setká s tím, že mu nefunguje na koncovém zařízení internet. I když důvodů může být desítky, ničemu neuškodí, když začnete u daného zařízení. S tím vám pomůže příkaz ifconfig, který vám ukáže údaje o vašem připojení k síti. Můžete přidat parametr ifconfig en0, což ukáže o něco jednoduší verzi s méně informacemi. Pokud se v počítačových sítích vyznáte, toto je příkaz, který byste si měli zapamatovat. Alternativou na počítačích Windows je ipconfig /all.

Zdroj: CeskyMac.cz

Jedním z dalších způsobů, jak zapisovat do textových souborů je pomocí příkazu cat, ten je ale o něco méně přehledný a nedá se považovat za textový editor. Ze své zkušenosti doporučuji používat nano nebo vim. Tímto bych tuto epizodu ukončil. Tentokrát jsme se přiučili, jak pracovat s textovými soubory a podívali  se na několik dalších příkazů, které se mohou každému hodit.

Pokud máte k danému tématu jakékoli dotazy, případně byste chtěli s něčím poradit či dovysvětlit, nebojte se ozvat v diskuzi.

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button