Novinky

Trump hází Applu klacky pod nohy. Připravuje nové clo, které zdraží iPhony

Už to vypadalo, že si Apple bude moci oddechnout. Prezident Trump totiž našel společnou řeč s Čínou a okolnosti začaly nasvědčovat tomu, že obchodní válka, která by pro výrobce iPhonů představovala značný problém, je u konce. Nyní je ale všechno jinak. Trump totiž na Čínu uvalil další nálož cel, které postihnou zboží v hodnotě až 200 milionů amerických dolarů. 

Produkty Applu zatím v této kategorii nejsou. Administrativa republikánského prezidenta ale opakovaně mluví o tom, že cla uvalí také na zbývající část amerického importu z Číny. Jedná se o zboží v celkové hodnotě 300 miliard amerických dolarů. Pokud i poslední tarifní balík vstoupí v platnost, bude novými celními povinnostmi zasažen už i Apple. Americké úřady momentálně připravují potřebnou legislativu, aby mohla nová cla začít platit od 24. června. 

iPhone XS Max
iPhone XS Max

Analytici v této souvislosti očekávají, že díky zdražení importovaného zboží by Apple mohl cenu iPhonů zvýšit až o 14 procent. Investiční banka JP Morgan tedy uvádí že iPhone XS by měl v amerických obchodech ze současný 1000 dolarů zdražit na 1142 dolarů. Trumpova administrativa uvažuje o 25% clu, část nových nákladů tak Apple i přes zdražení absorbuje sám na úkor vlastní marže. 

Služby YouTube Music a YouTube Premium jsou oficiálně dostupné v Česku

Apple je ve složité situaci. Nová celní opatření mají společnost přimět přestěhovat výrobu iPhonů na americkou půdu. Bank of America ale v této souvislosti spočítala, že cena iPhonu s visačkou „made in USA“ by byla o 20 až 100 procent vyšší. Zvýšení cen stěžejního produktu Applu se tedy za současné situace zdá jako nevyhnutelné. Momentálně ovšem prodeje iPhonů zažívají svůj největší propad. Každá nová překážka, která může prodeje dále snižovat, je tedy pro Apple mimořádně problematická. 

Zdroj
CultofMac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close