Seriály

Dlouhodobý test QNAP TS-351: operační systém QTS je splněným snem všech hračičků #2

Na Českém Macu již nějaký ten pátek testujeme třídiskový NAS QNAP TS-351, který je určen středně náročným uživatelům. Jelikož se jedná o komplexní zařízení, rozhodli jsme se pro dlouhodobý test, o jehož stavu vás budeme informovat formou několikadílného seriálu. Zatímco v úvodním článku jsme se seznámili se samotným produktem a popsali jeho prvotní instalaci, tentokrát si povíme něco o uživatelském rozhraní a dostupných mobilních aplikacích.

Jakmile dojde k základní inicializaci systému, můžete začít přistupovat do desktopového prostřední. Všechny domácí NASy od společnosti QNAP běží na operačním systému QTS, v našem případě ve verzi 4.3.6. Systém je postavený na linuxovém základu, který je příkladně svižný a nabízí velmi slušnou odezvu.

Recenze QNAP TS-351: v uživatelském rozhraní se neztratíte

Základní obrazovku tvoří plocha se zástupci nainstalovaných aplikací. Další software lze pohodlně získat prostřednictvím aplikačního obchodu App Center. Katalog s dostupným softwarem je přehledně rozdělen do několika kategorií. Vybírat tak můžete například z nástrojů pro multimédia, komunikaci, zábavu či zabezpečení. Samotná instalace pak probíhá podobně jako na iPhonu – stačí pouze kliknout na tlačítko „Instalovat“ a během několika okamžiků vám na ploše přibude další ikonka.

Po přihlášení do systému vás přivítá základní obrazovka se zástupci nainstalovaných aplikací

Aplikace se otevírají v samostatných oknech, mezi nimiž lze jednoduše přepínat klikáním na zástupce v horní liště. Zde kromě toho najdete vyhledávací pole, notifikační oblast a centrum s právě probíhajícími úlohami na pozadí. Kliknutím na ikonu v levém horním rohu se dostanete k hlavnímu nastavení, které je opět logicky rozděleno do jednotlivých sekcí.

Operační systém QTS nabízí široké možnosti přizpůsobení

Operační systém QTS nabízí také rychlý náhled na systémové prostředky, odkud můžete rychle zkontrolovat stav disků, teplotu, rychlost ventilátoru a kapacitu úložiště. Vtipným doplňkem je robůtek Qboost, kterého naleznete na výchozí ploše. Jeho smyslem je upozornit na případné problémy s docházející operační pamětí či nadměrnou zátěží procesoru. Pokud na něj kliknete myší, otevře se aplikace, jejíž prostřednictvím můžete rychle odstranit nepotřebné soubory a zobrazit seznam aplikací seřazených podle toho, kolik si berou systémových prostředků.

Pokud jde o samotné aplikace, pravděpodobně nejvíce používanou se stane File Station, kterou lze popsat jako průzkumník souborů. Ten nabízí klasickou strukturu složek, jakou znáte z počítačů. Prostřednictvím File Station můžete nové složky také vytvářet, mazat či nahrávat obsah z připojeného počítače. Zde je ovšem nutné zmínit, že upload funguje pouze v prohlížeči Chrome. Další užitečnou aplikací je Download Station. Tento nástroj podporuje mnoho stahovacích služeb včetně torrentů.

QNAP TS-351: multimédia v hlavní roli

Síťová úložiště typu NAS si řada uživatelů pořizuje kvůli možnosti streamování filmů a dalších videí. Výrobce si tento fakt velmi dobře uvědomuje a v případě námi testovaného modelu TS-351 nabízí řadu užitečných funkcí. V prvé řadě jde o hardwarové překódování v reálném čase. Pokud se tedy například rozhodnete pro sledování filmu na displeji iPhonu, kde by 4K nemělo smysl, NAS vám do něj pošle obraz ve Full HD.

V případě sledování na 4K televizi však k žádné transformaci rozlišení nedochází a obraz dostanete v plné kvalitě. Co se týče formátů, QNAP TS-351 si hravě poradí s většinou těch nejpoužívanějších. NAS lze také připojit k televizoru či monitoru díky HDMI výstupu. Je ovšem otázkou, kolik uživatelů bude chtít tuto možnost využít.

Na zadní straně NASu se nachází HDMI výstup, který lze využít pro připojení k televizoru či monitoru

V App Center najdete desítky aplikací, které dál rozšiřují multimediální schopnosti. Za sebe mohu doporučit doplněk Media Streaming, který umožní stremování médií do různých typů zařízení na více místech současně. Navíc podporuje protokoly AirPlay, DLNA, Chromecast a možnost pokročilé správy multimediální knihovny. Streamování videí jsem zkoušel na několika zařízeních včetně 4K televize a iPhonu a ani jednou jsem nenarazil na problém s kompatibilitou. Pokud máte doma kvalitní bezdrátovou síť, bát se nemusíte ani plynulosti.

Další aplikace lze doinstalovat prostřednictvím App Center

Mobilních aplikací je až příliš

Další výhodou NASu je vzdálený přístup k úložišti z mobilních zařízení. K tomu slouží hned několik aplikací. Bohužel mobilních aplikací je alespoň na můj vkus až příliš. Jedna slouží na zálohu fotek, druhá k základní obsluze serveru, třetí na video a tak dále. Z vlastní zkušenosti si troufám tvrdit, že většina uživatelů si nakonec vystačí se třemi až čtyřmi aplikacemi.

Osobně nejčastěji používám aplikaci Qfile, což je v podstatě souborový správce. Ten kromě klasického prohlížení souborů (například fotky & video) umožňuje také nahrávat další data přímo z vašeho iPhonu či iPadu.

Další užitečnou aplikací je Qmanager, s jehož pomocí můžete dohlížet na systémové prostředky, instalovat nové aplikace či spravovat úlohy na pozadí, běžící služby a stahování souborů. Trojici mnou nejpoužívanějších aplikací uzavírá Qphoto. S její pomocí lze pohodlným způsobem prohlížet uložené fotografie i video. Zároveň jde o užitečného pomocníka pro zálohování iPhonu. Zde stačí pouze označit buď jednotlivé snímky či celá alba a použít funkci pro jejich uploadování do NASu. Během nahrávání fotek z iPhonu je ovšem nutné mít aplikaci zapnutou, neumí totiž běžet na pozadí.

Systém QTS je splněným snem všech hračičků

Po několika týdnech používání systému QTS jsem ani jednou nenarazil na jakékoli problémy se stabilitou. Je evidentní, že QNAP má v tomto směru bohaté zkušenosti a svůj systém skvěle odladil. Uživatelské rozhraní je logické a mírně pokročilý uživatel nebude mít problém se rychle zorientovat.

Hračičkové si pak budou doslova chrochtat blahem při nastavování, u něhož lze strávit i několik hodin. Bát se nemusí ani začátečníci, kterým je k ruce berlička v podobě všudypřítomné nápovědy. Jediné, s čím sem měl problém, je překlad některých systémových hlášek a popisků.

 

Příjemně působí také grafický kabátek a reakce systému. Během testování se ani jednou nestalo, že bych musel na cokoli čekat. Za tohle si QNAP zaslouží rozhodně pochvalu.

Důvodů, proč si domů pořídit síťové úložiště NAS existuje celá řada. Jednou z klíčových funkcí QNAP TS-351 jsou propracované funkce pro zálohování. Jelikož jde o skutečně komplexní záležitost, věnovat se jí budeme podrobněji v dalším díle našeho dlouhodobého testu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button