Novinky

T-Mobile radí, jak máme během epidemie koronaviru používat mobily

Kvůli epidemii koronaviru nás lékaři a vědci nabádají, abychom co nejdůkladněji dodržovali osobní hygienu. Vědecké testy potvrzují, že koronavirus dokáže na plastu nebo nerezové oceli přežít i několik dnů. A právě z těchto materiálů je většinou vyroben povrch našich mobilních telefonů, kterých se dotýkáme nesčetněkrát za den. 

iPhone XS Max
Zdroj: CeskyMac.cz / autor fotografie: Richard Streit

Na povrchu mobilních telefonů se tak koncentruje množství virů a bakterií z našeho dechu i rukou. Podle studie společnosti Initial Washroom Hygiene jsou mobilní telefony sedmkrát „špinavější“ než záchodová prkénka. Když je nosíte v koženém obalu, můžete na nich mít dokonce sedmnáctkrát více virů a bakterií. Proto je právě během současné epidemie velmi důležité mobily používat správným způsobem, abychom chránili zdraví nás samotných i našeho okolí. T-Mobile se proto rozhodl vydat zajímavou infografiku, v níž najdeme několik praktických doporučení.

Nejdůležitější je dotýkat se pouze svého mobilu a dávat si pozor, aby s naším telefonem nepřišli do kontaktu další členové domácnosti, přátelé nebo kolegové. Je lepší udělat pár kroků navíc, než aby nám mobil někdo z opačného konce místnosti podal.

Omezte používání mobilu mimo domov

Doporučujeme také omezit používání mobilu mimo domov. Právě tam je totiž největší možnost potkat se s nákazou a na mobilu si ji přinést domů. V obchodě, na ulici nebo v MHD mobil raději schovejme, aby se nedostal do kontaktu s viry, které na něm zůstanou dlouhé hodiny. Nákupní seznam si radši napišme na papír, který po nákupu rovnou vyhodíme.

Mobil pravidelně čistěme. Stejně jako si nyní častěji a pečlivěji myjeme ruce, měli bychom opakovaně čistit také mobilní telefon. Pokud se nevyhneme použití telefonu mimo domov, doporučujeme čistit jej každý den – vlhkým hadříkem nebo papírovou utěrkou navlhčenými v dezinfekčním prostředku určeném pro mobilní telefony. (Ten by neměl být na bázi alkoholu a rozpouštědel. Takový prostředek by mohl způsobit narušení  lepených a vodotěsných spojů telefonu.)

Samozřejmě je nutné si pečlivě umýt ruce vždy poté, co mobil používáme a jdeme jíst nebo pít. A nepoužívejme mobil na toaletě.

Prevencí může být také hlasitý odposlech. Pokud jsme sami a můžeme mít telefon nahlas na stole, opět snižujeme možnost přenosu virů. Čím dále od úst a očí, tím lépe.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close