Recenze

Recenze Sonos Roam: přenosný, odolný a jednoznačně nejlepší reproduktor ve své kategorii

Malých přenosných reproduktorů je na trhu spousta. Ovšem ještě jsem nenarazil na žádný, který by mě dokázal vyloženě ohromit. Vždy to bylo jen takové “hmm, fajn”. Během představování nového reproduktoru od kalifornské značky Sonos jsem si říkal něco podobného. Malý, odolný, přenosný repráček – to nemůže být nic moc zajímavé. Ale přiznávám se, byl jsem úplně vedle. Sonos opět předvedl, jak se mají vyrábět kvalitní a brilantně hrající reproduktory. Pojďme se společně podívat, co je nejmenší reproduktor v rodině Sonos vůbec zač.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Design & zpracování

Sonos Roam je nejmenším reproduktorem v nabídce Sonosu. Váží 430 gramů a jeho rozměry jsou 168 x 62 x 60 mm, takže se skvěle vejde do batohu, kabelky, nebo ho můžete pohodlně nosit i jen tak v ruce. Sonos nabízí svou novinku ve dvou barevných variantách – bílé a černé. Roam je designově tvořen tak, aby se dal používat jak naležato, tak na výšku. Rozhodně je dobré zmínit, že i když by to tak podle trojúhelníkového designu mohlo vypadat, nejedná se o 360 stupňový reproduktor. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Celé tělo je zpracované z tvrdého matného plastu. Matná úprava materiálu zajišťuje, že na reproduktoru nezůstávají otisky prstů a neklouže v ruce. Spodní a horní strana jsou navíc potažené příjemnou gumou, díky které reproduktor neklouže a chrání ho před případnými pády. Aby mohl Roam stabilně fungovat i v režimu na šířku, má z boku čtyři gumové nožičky. Mnou testovaná černá varianta má ale jednu menší chybu. Na černou gumu, která se nachází na horní a spodní straně, se celkem často lepí prach a mikro nepořádek, což nepůsobí dvakrát líbivě.

Odolnost a ovládání

Nejnovější přírůstek do Sonos rodiny disponuje stupněm krytí IP67, což z něj dělá skvělý reproduktor například někam k vodě, nebo na pořádné cestování. Doma jsem ho nejvíce využíval v kuchyni a v koupelně, kde se vlhkosti opravdu nevyhnul. Jeho skvělá přenositelnost tomu totiž jen nahrává. Venku se mnou zažil několik náročných cest a vždy příjemně překvapil. Vytknul bych snad jen absenci možnosti přidělat reproduktor nějakým poutkem například k batohu. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Co se týče ovládacích prvků, všechny potřebné nalezneme na horní straně reproduktoru, vyjma vypínacího tlačítka, které je společně s USB C konektorem na zádech reproduktoru. Na horní straně má Roam celkem čtyři tlačítka – ovládání hlasitosti, vypínač mikrofonu a ovládání přehrávače. Já osobně tedy stejně vždy a vše ovládám z telefonu, nebo z hodinek, takže tyto prvky jsou pro mne až na posledním místě. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Připojí se kdekoli

Po vzoru robustnějšího bráchy Sonos Move disponuje i znatelně menší Sonos Roam technologií Bluetooth, tentokrát ve verzi 5.0. Všechny ostatní reproduktory z portfolia Sonosu totiž komunikují jen přes WiFi, nebo Ethernet. Roam potom podporuje standardy 802.11b/g/n/ac na 2.4 i 5 GHz.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

V praxi to potom funguje tak, že když máte Roam v domácnosti, je připojený k vaší WiFi a komunikuje se zbytkem domácnosti. Tím pádem je možné Sonos Roam používat právě i s dalšími reproduktory v řešení Multi Room. Když ale chcete s reproduktorem domácnost opustit, připojí se k Bluetooth a vy můžete pokojně poslouchat vaše oblíbené skladby dál.

Brilantní zvuk v malém těle

Když se Sonosu Roam podíváme pod plastový obal, najdeme zde dva zesilovače třídy H, jeden mid-woofer zajišťující basy a středy a jeden tweeter pro vyšší frekvence. Měl jsem možnost slyšet cenově podobné reproduktory konkurenčních značek a žádný z nich nesahá Roamu ani po kotníky. Sonos totiž opět láká na skvělou akustickou architekturu, která vám zajistí čistý a skvěle prokreslený zvuk. Roam nabídne silný basový základ, doplněný skvěle podanými středovými tóny. Pokud ale nastavíte nejvyšší hlasitost, basy se trochu stáhnou, aby nedocházelo k nežádoucí deformaci zvuku. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Po vyndání Roamu z krabičky, spárování s appkou a prvním poslechu jsem nechápal, kde se v tak malém repráčku může brát tak skvělý zvuk. I když jsem dal hlasitost opravdu na maximum, stále hrál skvěle. U konkurenčních reproduktorů maximální hlasitost v podstatě nelze použít, protože zvuk, který potom z reproduktoru vychází není ani podobný tomu, co jste chtěli slyšet. Cenovka je sice na tuto třídu trochu vyšší, ale rozhodně dostanete to, co od Sonosu čekáte. Excelentní zvuk v elegantním designu.

Automatické ladění Trueplay

Tato za mě naprosto geniální funkce vyváží a vyladí produkty Sonos tak, aby zněly co možná nejlépe, ať jsou kdekoli. Pokud vlastníte telefon s nakousnutým jablkem, vždy to fungovalo tak, že jste vzali váš iPhone a chodili s ním po místnosti. Reproduktor vypouštěl testovací zvuky a díky mikrofonům iPhonu došlo k optimálnímu nastavení vašich reproduktorů. Pokud jste ale majitelem telefonu s Androidem, měli jste bohužel smůlu. Trh s telefony s tímto operačním systémem je tak široký a obsahuje i nekvalitní mikrofony, tak Sonos tuto funkci vůbec nedovoloval.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Tento problém řeší Sonos Roam tak trochu po svém. Roam má totiž svůj mikrofon, kterým můžete ovládat hlasové asistenty Amazon Alexa a Google Home. Právě díky tomuto mikrofonu umí Sonos Roam sám poslouchat a automaticky upravovat zvuk podle toho, kam ho zrovna položíte. Neustále se tak snaží upravovat zvuk v závislosti na okolní akustice. Líbí se mi, že automatické ladění Trueplay funguje když máte Roam připojený přes WiFi, ale i přes Bluetooth.

Sound Swap

Novinkou, na kterou je Sonos velice pyšný, je funkce Sound Swap. Tato vychytávka umí přesměrovat zvuk ze Sonosu Roam do nejbližšího reproduktoru ve vaší domácnosti. Nebo naopak z reproduktoru v domácnosti zvuk převzít. Sound Swap ale funguje jen, když jste připojeni přes WiFi. Stačí zhruba 2 vteřiny podržet tlačítko pro přehrávání. Přiznám se, že jsem tuto funkci ale moc nevyužíval, neboť jsem postaru naučen vše přepínat z telefonu a navíc nebydlím v rodinném domě.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Výdrž baterie

Výrobce uvádí, že vestavěná baterie má kapacitu 18 Wh. Považuji za mnohem užitečnější údaj, že baterie má vydržet 10 hodin hraní. Tomu se lze v praxi přiblížit za předpokladu, že budete mít nastavenou poloviční hlasitost. Díky USB-C je možné Roam dobíjet výkonem 10 W, což převedeno do praxe znamená zhruba 90 minut nabíjení z nuly na sto procent. 

Zdroj: sonos.com

Sonos jde s dobou a do reproduktoru Roam vložil i bezdrátové nabíjení standardu Qi. Nabíjecí cívka se nachází ve spodní pogumované části. Sonos nabízí za zhruba 1 300 Kč originální nabíjecí podložku, která Roam dobije za přibližně dvě hodiny. Osobně bych tedy uvítal, kdyby tato podložka byla součástí balení a zcela upřímně jsem jí při prvním rozbalení v krabičce hledal. Jenže v Sonosu moc dobře vědí, kde se vydělávají ty největší peníze – na příslušenství. 

Bez aplikace už by to nešlo

Snad každé příslušenství má svojí aplikaci, ovšem ne všechny jsou povedené a použitelné. Naštěstí Sonos má naprosto ukázkovou appku, která má dobře zpracované rozhraní a je především přehledná. Tuhle appku si můžete stáhnout do vašeho telefonu s Androidem i iOS, ale také do počítače s Windows a macOS. Skrze aplikaci můžete celý systém od Sonosu pohodlně ovládat a nastavovat dle vlastní potřeby. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Do aplikace si můžete propojit snad všechny existující hudební služby a dokonce i hudební knihovnu z vašeho zařízení. Jmenovitě samozřejmě nesmí chybět Apple Music, Spotify, Google Play Music, Tidal, YouTube Music a mnoho dalších. K dispozici máte i gigantickou databázi online rádiových stanic, kde naleznete i ty české. V případě, že máte doma více reproduktorů od Sonosu, právě zde můžete nastavit, který z nich má zrovna hrát, nebo zda mají hrát všechny najednou. Jednotlivě si můžete každý reproduktor přidat do různých místností a podle nich pak také přehrávat hudbu. Samozřejmě nechybí podpora AirPlay 2 a hlasových asistentů Amazon Alexa a Google Home.

Verdikt

Sonos Roam vás sice může zaskočit svou vyšší cenou, která je 4 890 Kč, ale věřte mi, že za tohoto nabouchaného krasavce to sakra stojí. Už při prvním poslechu mě neuvěřitelně překvapilo a zaskočilo, jak skvělý zvuk z tak malého těla leze. Když k tomu přidáte odolnost IP67, podporu AirPlay 2, možnost reproduktor připojit na cestách přes Bluetooth a doma ho zapojit do sítě k dalším Sonos reproduktorům, obávám se že není pochyb, že Sonor Roam prostě a jednoduše potřebujete. Zápory se opravdu hledají velmi těžce a já osobně snad na žádný zásadní během testování nenarazil. A věřte, že jsem Roam moc odpočívat nenechal. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Sonos Roam

9

Zvuk

9.5/10

Design

9.0/10

Odolnost

9.0/10

Cena

8.5/10

Zpracování

9.0/10

Plusy

  • Skvělý zvuk
  • Odolnost IP67
  • Bluetooth & WiFi
  • Multiroom řešení
  • Mobilní aplikace

Mínusy

  • Vyšší cena
  • Bezdrátová podložka není v balení
  • Chybí poutko na uchycení
  • Pogumované hrany chytají nepořádek

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button