Recenze

Recenze Sonos Beam: doping pro vaši televizi a chytrou domácnost

Všechny současné televizory jsou v podstatě tenoučké placičky, které často spojuje jedna nepříliš pozitivní vlastnost – mizerný zvuk. Výrobci se sice snaží všemožnými způsoby tento neduh eliminovat, ovšem fyziku zkrátka nelze obelhat. Pokud tedy chcete svou televizi dovybavit dospělým zvukem, dříve či později se začnete poohlížet po soundbaru. Do této kategorie produktů spadá také Sonos Beam, který kromě jiného nabízí řadu pokročilých funkcí včetně podpory hlasových asistentů, AirPlay 2 a vlastní multiroom platformy.

Recenze Sonos Beam: design & konstrukce

Sonos Beam je na poměry dané kategorie kompaktním kouskem. Jeho rozměry činí 651 x 100 x 68,5 mm, hmotnost se zastavila na hodnotě 2,8 kilogramu. Díky tomu ho lze snadno umístit pod většinu televizorů, případně přimontovat na zeď za pomoci konzole, která však není součástí standardního balení. Z hlediska konstrukce jde o velmi kvalitně zpracované zařízení, které dává už na první pohled jasně najevo, že před sebou máte prémiový produkt. Sonos Beam je dostupný ve dvou barevných variantách – černá & bílá, což dává možnost sladit soundbar s okolním nábytkem či interiérovými doplňky.

Ovládání je zde stejné jako u ostatních reproduktorů Sonos. Na horní straně tak najdete panel s dotykovými tlačítky, jimiž lze regulovat hlasitost, přeskakovat skladby či deaktivovat mikrofonový modul. Sonos Beam je totiž osazen celkem pěti mikrofony, které využijete při hlasovém ovládání. Na zadní straně pak najdete vstup pro napájení, HDMI, párovací tlačítko a konektor RJ45 pro připojení do domácí sítě.

Konektivita a možnosti ovládání

Je důležité zmínit, že na rozdíl od ostatních soundbarů zde nenajdete žádné dálkové ovládání. Hlasitost regulujete totiž ovladačem od televize a na zbytek použijete mobilní aplikaci Sonos. Majitele Apple produktů pak potěší nativní podpora protokolu AirPlay 2, díky čemuž lze doslova na jedno kliknutí poslat zvuk z jakéhokoli zařízení přímo do soundbaru. Uživatelé Androidu pak budou muset sáhnout po mobilní aplikaci, která je ovšem velmi pěkně zpracovaná.

Prostřednictvím smartphonu probíhá i samotné nastavení reproduktoru a jeho integrace do domácí Wi-Fi sítě. V aplikaci se zároveň přihlásíte k vámi používaným streamovacím službám jako Spotify, Apple Music a řadě dalších, o kterých jste možná ani neslyšeli. Pak je tu ještě možnost napojení na již zmíněné hlasové asistenty Amazon Alexa a Google Assistant. Samotná aplikace je intuitivní a všechny její nejpoužívanější části máte doslova na dosah palce.

Opomenout nelze ani řadu funkcí včetně Trueplay pro ladění zvuku. To v praxi funguje tak, že s mobilem v ruce chodíte po místnosti a prostřednictvím jeho mikrofonu si reproduktor sbírá informace o akustice v daném prostoru. Na základě těchto dat pak reproduktor upraví zvukový přednes přesně podle parametrů místnosti, v níž je umístěn. Pochopitelně zde nechybí ani možnost dalšího ladění za pomoci ekvalizéru, ale upřímně si myslím, že toho využije pouze hrstka uživatelů.

Zvukový přednes: tradičně výborný

Než se dostanu k samotné kvalitě zvuku, je třeba zmínit pár technických parametrů. Sonos Beam je osazen kvartetem širokopásmových měničů, jedním centrálním výškovým měničem a trojicí pasivních zářičů. Nad tím stojí celkem pět zvukových zesilovačů D třídy. Zvuk je k divákovi / posluchači distribuován v konfiguraci 2.1. Zde je ovšem nutné dodat, že se bavíme o základním setupu bez dedikovaného subwooferu. Ten si však náročnější posluchači mohou dokoupit v podobě modelu Sonos Sub. Pro co nejlepší možný zážitek lze sestavu doplnit také o další dva zadní reproduktory Sonos One (SL), čímž docílíte plnohodnotného 5.1 zvuku.

Pokud vyloženě nepatříte mezi audiofily se sluchem netopýra a chcete jen zkrátka dobrý zvuk, hravě si vystačíte se samotným soundbarem. Přes absenci externího subwooferu nabízí Sonos Beam až nezvykla hutné basy, které lze ještě o něco posílit citlivým nastavením ekvalizéru. Zvukový projev obecně je velmi příjemný a skvěle se hodí pro téměř všechny hudební žánry. To samé platí také při sledování filmů. Vše zní přirozeně a žádná část zvukového spektra nepřehlušuje ostatní.

Osobně mě překvapilo, jak Sonos Beam dokáže basovat a přitom zachovat čitelnost středů i výšek. Jednoduše řečeno, Beam hraje opravdu skvěle a snadno ozvučí také větší místnosti. Důstojnost začne ztrácet až na opravdu vyšší hlasitost, která odhalí proporční limity ozvučnic.

Sonos Beam: povedený zvuk a řada vychytávek navrch

Sonos Beam je v prvé řadě kvalitní soundbar, který se chlubí povedeným designem a špičkovým zvukem. Nebojím se ho zároveň označit za povinnost pro všechny, co už doma systém Sonos provozují a přemýšlí nad jeho dalším rozšířením. Osobně bych také zdůraznil možnost hlasového ovládání, respektive podporu hlasových asistentů Amazon Alexa a Google Assistent. Ovládat světla, zámek dveří, nebo třeba robotický vysavač z pohodlí obýváku, je hrubě návykovou záležitostí.

Po stránce zvuku uspokojí i náročnější uživatele, kteří ocení vyvážený a dospělý projev. Pak je tu ještě bohatá možnost dalšího nastavení včetně napojení na streamovací služby jako je Spotify, Tidal, Deezer a mnoho dalších. Podtrženo sečteno: Sonos Beam patří mezi absolutní špičku na poli aktuálně dostupných soundbarů.

Sonos Beam

8.4

Zpracování

9.0/10

Design

8.5/10

Uživatelský zážitek

8.5/10

Cena

7.5/10

Plusy

  • špičkový zvuk
  • podpora hlasových asistentů
  • multiroom
  • AirPlay 2
  • propracovaná aplikace

Mínusy

  • pro někoho vyšší cena
  • prohlubuje závislost na Sonos produktech

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button