Novinky

Siri čeká zajímavá budoucnost. Apple pracuje na vlastní verzi umělé inteligenci podobné ChatGPT

Společnost OpenAI tento týden uvedla novou aktualizaci chatbota ChatGPT-4, která přináší řadu vylepšení. Od svého představení v prosinci loňského roku si tento jazykový model vybudoval dominantní pozici na poli umělé inteligence, což vyvolává u odborné veřejnosti otázku, jak na to zareagují ostatní technologičtí giganti. Čím dál častěji se totiž hovoří o tom, že společnosti jako je Apple, Amazon, Google či Meta „prohrály závod o umělou inteligenci“.

Když situaci vztáhneme k hlasové asistentce Siri, která si svůj debut odbyla již v roce 2011, celá diskuze o tom, že Applu ujíždí vlak, dostává vcelku srozumitelné obrysy. Hlasoví asistenti obecně měli více než 10 let na to, aby se stali nepostradatelnými pomocníky, ovšem ani v jednom případě k tomu nedošlo. Neohrabaná platforma, špatně zvolená technologie a nepříliš přesvědčivé výsledky pak vytvořily prostor pro vzestup chatbotů, jako je ChatGPT.

Na toto téma se rozpovídal jeden z bývalých inženýrů Applu, John Burkey, který pro deník The New York Times prozradil hned několik podrobností ze zákulisí vývoje Siri. Jedním z důvodů, proč hlasový asistent Applu tolik zaostává, je údajně špatně napsaný kód. Jakákoli úprava Siri je totiž extrémně složitá.

zdroj: Midjourney

Apple chce Siri přiblížit k ChatGPT

Databáze Siri obsahuje obrovský seznam slov včetně názvů hudebních umělců, restaurací a dalších míst v téměř dvou desítkách jazyků. Pokud se Apple rozhodne do slovníku Siri přidat novou frázi či slovo, tak celá operace si vyžádá obnovení kompletně celé databáze, což může trvat klidně až šest týdnů. Přidání složitějších funkcí, jako jsou vyhledávací nástroje, pak vývojářům zabere klidně i několik měsíců.

Apple zatím na poprask kolem chatbotů, jako jeden z mála, nereagoval, takže o budoucnosti Siri se můžeme pouze domnívat. Jistou indicii však představuje dříve publikovaná zpráva, která poukázala na to, že Apple minulý měsíc uspořádal interní summit věnovaný umělé inteligenci. Ze stejného zdroje také víme, že inženýři vyvíjející Siri testují každý týden nové koncepty jazykových modelů, které nejsou daleko od těch, které používá společnost OpenAI.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button