Seznámení s iOS 8

Zdroj obrazových materiálů: apple.com

Operační systém iOS 8 byl odhalen na Worldwide Developers Conference 2. června tohoto roku. Ještě týž den byla k dispozici beta verze pro vývojáře s tím, že oficiální a finální verze bude uvedena na podzim 2014. Datum vydání bylo upřesněno při poslední Apple Keynote, během které byla představena nová generace mobilního telefonu iPhone 6 a zcela nový produkt náramkové hodinky Apple Watch. iOS bude vyslán do oběhu během dnešního dne, tedy 17.9.2014, předpokládám, že opět k večeru našeho času vzhledem k časovému pásmu ve státech.

Kompatibilita

Nový operační systém si budou moci nainstalovat všichni uživatelé následujících produktů. Ovšem za sebe bych byl možná opatrný u nejstarších modelů – iPhone 4S a iPad 2. Raději bych počkal na menší updaty, které by mohli vnést lepší optimalizaci, ale nebudeme předbíhat, je-li zařízení podporováno instalaci iOS 8 nic nebrání.

Opravdový smysl nového iOS 8 se projeví v kombinaci s operačním systémem OS X Yosemite pro platformu Mac, se kterou bude více provázaný a vytvoří s ní tak kompaktnější celek. Zejména díky hlavní funkci Kontinuity, která rozšíří užívání jablečného ekosystému o nové funkce.

Hlavní vlastnosti

Funkce Kontinuity vnáší do obou platforem novinku v podobě AirDrop, která bude nově schopna přenášet soubory mezi zařízením iOS a počítačem Mac. Osobně předpokládám, že AirDrop bude funkční až s OS X Yosemite. Po boku nové možnosti sdílení budeme moci přijímat a ovládat hlasové hovory, včetně příjmu SMS zpráv na počítači Mac. Doposud byl tento proces omezen pouze na iMessages obsah.

Design operačního systému iOS 8 se prakticky nemění, ale vylepšují se zejména již známé funkce. Kupříkladu takové Oznamovací centrum umožní rychlou reakci přímo v prostředí centra, bez nutnosti přecházet do prostředí dané aplikace. Myslím, že to oceníme, zejména u Zpráv či jiného komunikačního klienta. Oznamovací centrum tak dostává ovládacího významu.

ios8-iphone5

Po boku Oznamovacího centra byla vylepšena aplikace Zprávy, která bude schopna skupinových konverzací včetně podpory rychlých hlasových zpráv a videí. Vylepšení též doznala klávesnice, prediktivní QuickType dostává do vínku více inteligence a sugesce. Nakolik bude funkční ukáže až čas.

Za vypíchnutí též stojí rozšíření služby iCloud o nové uložiště iCloud Drive, chovající se obdobně jako Dropbox. Základní myšlenkou iCloud Drive je centralizovat veškeré soubory pro aplikace – obrázky, textové dokumenty, prezentace, skici atp., do jediného místa, které je naservíruje všem zařízením současně v reálném čase, včetně projevu aktuálních změn. Nově nebudeme muset vytvářet duplikáty souborů pro otevření kupříkladu Pages dokumentu na iPadu a poté na Macu. Pozadu nezůstávají ani aplikace třetích stran, které budou pro službu iCloud Drive optimalizovány díky bohatému vývojářskému SDK nového iOS 8.

iOS 8 též obsahuje novou aplikaci Zdraví, která je určena pro centralizaci dat shromážděných z různých aplikací a zařízení třetích stran z odvětví zdravého životního stylu a fitness. Ostatní aplikace jako Safari a Mail, mají nový vzhled a fukce, které jsou rozebrány podrobněji níže.

Jedním z hlavních prvků nového iOS je též tzv. Rodinné sdílení, které umožňuje přístup až šesti osobám k zakoupeným aplikacím, hudbě, knihám atp. v rámci více Apple ID. Kupříkladu na svém účtu zakoupím aplikaci, pokud ji chce využívat i manželka na svém zařízením se svým ID, nemusí ji znovu zakoupit, ale získá ji zdarma. Mohu též synovi umožnit nákup z Apple Store na mou platební kartu, ale zároveň mít přehled na tím co ztahuje do svého zařízení, neboť mohu každý nákup nejprve schválit.

Malé změny též doznala digitální asistentka Siri, kterou snadno vyvoláme hlasovým příkazem “Hey Siri”.

Pojďme podrobněji na jednotlivé funkce:

 

kontinuita

Kontinuita

Skutečné propojení mezi světy iOS a Mac přichází až s operačními systémy OS X Yosemite a iOS 8. Touto integrací nabývá pojem jablečného ekosystému opravdového smyslu.

Handoff, volně přeloženo jako předávání, umožní kupříkladu rozpracovat email na iPhonu a dokončit jej na Macu. Nebude již nutné využívat konceptů k ukládání rozepsaných emailů, ale jednoduše pokračovat tam, kde skončíme. Není to jen o emailu, ale o všech aplikacích sady iWork, Safari, Mapách, Zprávách, Kontaktech, Kalendáři, Připomínkách a dokonce i o aplikacích třetích stran, pokud jejich vývojáři naplno využíjí SDK. Funkce je samozřejmě závislá na Apple ID, ke kterému musí být využívané zařízení přihlášeny.

V kombinaci iOS 8 a OS X Yosemite bude možné přijímat a ovládat hlasové hovory, včetně příjmu SMS zpráv na počítači Mac. Jedinou podmínkou je připojení na shodné Wi-Fi síti. Budeme tak moci v klidu pracovat na Macu a vyřídit hovor bez nutnosti interakce s iPhonem, neboť i notifikace o příchozí komunikaci využijí prostředí OS X. Jak už to u Apple služeb bývá, nebude nutné nic nastavovat, vše proběhne automaticky na pozadí. Dalším přínosem je možnost odeslat SMS zprávu z Maca nebo z iPadu bez modulu SIM karty na mobilní telefon bez operačního systému iOS.

A nakonec tu máme novou funkci Instant Hotspot, která umožní automatické připojení se na hotspot vytvořeným mobilním telefone iPhone v dosahu, pokud není k dispozici Wi-Fi připojení.

 

i0S8-notifikace

Oznamovací centrum

Oznamovací centrum nabývá nového významu, nebude již pouze oznamovat, ale umožní rychlou interakci v souvislosti se zobrazeným oznámením. Budeme moci odpovědět na zprávu, email, pozvánku z kalendáře a další notifikace aniž bychom opustili prostředí notifikačního centra či jiné aplikace, ve které se právě nacházíme. Této funkcionality mohou využívat i aplikace třetích stran, tedy Facebook, Twitter a další. Abychom kupříkladu olajkovali status či fotografii nemusíme již vstupit do samotné aplikace Facebook.

Oznamovací centrum je plně modifikovatelné skrze dostupné widgety. Naopak přicházíme o záložku Zmeškané, neboť její funkce nyní pozbývá na významu. Rozhraní multitaskingu, které aktivujeme dvojím stisknutí tlačítka plochy, přináší novinku v podobě rychlých kontaktů – posledních volajících a zařazených do oblíbených.

 

Zprávy

Aplikace Zprávy nyní získala tolik požadovanou funci, která umožní uživatelům vytvořit skupinové konverzace s více příjemci. Konverzaci můžeme kdykoli opustit či aktivovat funkci Nerušit a vrátit se k obsahu až později.

Zajímavou funkcí je též sdílení polohy, mnozí je negují, ale není nic jednoduššího než sdílet polohu pouze v okamžiku kdy chci, s kým chci a na jak dlouho chci, či ji nesdílet vůbec. Vždy máme možnost volby. Můžeme také vidět aktuální polohu členů konverzace či dokonce je sledovat během celého dne.

Se svou “skupinou” si také můžeme vyměnit hromadu multimediálního obsahu, což s sebou přináší úskalí v podobě nepřehlednosti. Ovšem aplikace Zprávy to řeší po svém a veškeré přílohy je možné zobrazit na jediném centrálním místě, kde jsou přehledně seřazeny. Též přibývá odesílání hlasových poznámek či videozáznamů přímo z aplikace, kde je též pořídíme bez nutnosti opustit Zprávy.

 

QuickType klávesnice

Apple popsal novou QuickType klávesnici jako nejchytřejší klávesnici vůbec, zda je jeho tvrzení pravdivé, potvrdí až čas. Jsem velmi zvědav, jak si klávesnice poradí s českým prostředím, protože čeština prozatím není v seznamu podporavaných jazyků. Vynecháme-li “klasické” predikování textu, máme před sebou jakýsi inteligentní systém navrhující slova a fráze dle významu a smyslu obsahu jak zprávy samotné, tak odpovědi.

Klávesnice se má učit způsobu komunikace s jednotlivými kontakty, jinak komunikujeme kupříkladu se svým klientem, kamarádem, či členem rodiny. Nabízené je též tzv. swipe prostředí, ve kterém je možno psát pouhým pohybem po písmenech obsahují jednotlivé slovo, bez nutnosti klikání.

Nově je též API klávesnice otevřeno vývojářům, můžeme se tak těšit na zajímavé produkty třetích stran.

 

Obrázky

Aplikace Obrázky byla přepracována, tak aby využila všech možností služby iCloud Drive skrze funkci Knihovna fotografií na iCloudu. Každá fotografie a snímek je nahrán do iCloudu, odkud je dostupný všem zařízením pod Vaším Apple ID. Apple šel dál, umožní nahrát i RAW formáty a obrázky ve vysokém rozlišení, jejich objemnější kopie zůstávají na iCloud uložišti přičemž v zařízení zůstává kopie s menší velikostí. S přihlédnutím k cenové politice tarifů iCloud uložiště je tato změna velmi příjemným způsobem archivace knihoven fotografií. 20GB uložiště stojí měsíčně $0,99 zatímco 200GB varianta $3,99 za měsíc. Nevidím v tom v dnešní době internetových uložišť typu Dropbox, Google Drive či dalších žádný problém. Nezahrnuji služby typu Letecká pošta či Uložto, protože se, byť jsou zpravidla použitelné zdarma, nedají využít pro efektivní práci a sdílení souborů, nepočítaje nemožnost integrace do platformy Mac a iOS.

Zajímavé je též promítnutí změn obsahu v reálném čase skrze všechna zařízení. Kupříkladu upravíme si fotografii na iPhonu, přičemž úprava se ihned promítne jak do iCloud uložiště, tak právě do všech zařízení na toto uložiště nasměrovaných. Vypadá to snadně, jak bývá u Apple produktů a jeho služeb zvykem. Sbohem Fotostreame…

Vypadá to, že díky informacím uvedeným výše, budeme vytvářet objemné knihovny fotografií s desítkami alb, řazenými do Okamžiků, Sbírek a let. Ruku v ruce s tím nově přichází možnost vyhledávání v hromadě našich snímků pomocí data, času, místa nebo názvu alba.

 

Fotoaparát

Z předchozího bodu volně přecházíme do aplikace Fotoaparát s vylepšenými editačními nástroji, které umožní snadnější úpravu kompozice, včetně narovnání pokřivené perspektivy fotografií a inteligentních nástrojů upravující jas, kontrast, expozici, stíny a další vlastnosti, které jsou soustředěny do jediného ovládacího prvku.

Fotoaparát též získal nový režim záznamu videa – časosběrné video, který ze snímků pořízených v dynamicky zvolených intervalech vytváří video zobrazující zrychlený sled fotografií. Též přibývá režim časové spouště v délkách 3 nebo 10 sekund. Nakonec informace o panoramické fotografii, kterou známe již z iOS 7. V novém iOS 8 ji budeme moci pořídit i na iPadu.

Apple, stejně jako v případě klávesnice, otevírá poprvé API této aplikace vývojářům a myslím, že se můžeme těšit na zajímavé využití a modifikace základní aplikace.

 

Safari

Karty záložek s 3D efektem známé z prostředí aplikace Safari na iPhone se nyní přidávájí i do iPadu, včetně zobrazení záložek a Seznamu četby na všech zařízeních.

 

Zdraví

Apple uvedl též novou aplikaci Zdraví, která by mohla vnést do jabléčného ekosystému a do světa vůbec jakousi zdravotní revoluci. Aplikace byla původně představena jako centrální bod se snadným přístupem k datům z aplikací a příslušenství třetích stran. Po představení Apple Watch však dává nová aplikace rozšířený smysl.

Důležitý je též uvolněný HealthKit, který dává vývojářům možnost využít aplikaci Zdraví opravdu naplno. Kupříkladu pro sledování tepové frekvence, spálených kalorií, množství cukru v krvi, cholesterolu, množství spánku, aktivity, odpočinku a další elementy lidského zdraví.

V aplikaci si též můžeme vytvořit kartičku s důležitými zdravotními údaji o sebe samých, jakými je krevní skupina, různé alergie a další. Tím se rozrůstá další smysl jablečného ekosystému, tentokrát zaměřený na naše zdraví a životní styl.

 

Rodinné sdílení

iOS 8 zavádí novou funkci pro rodiny s dětmi s názvem Rodinné sdílení, která umožní až šesti osobám s různými iTunes účty využívat nákupů z jedné kreditní karty bez nutnosti opakovat nákup. Jednoduše zakoupíme si oblíbené hudební album a můžeme jej zdarma nasdílet do manželčina iTunes účtu s rozdílným Apple ID.

Není to však jediný způsob jak spojit rodinné zařízení do jednoduššího celku. Aktivací této služby dochází k automatické tvorbě alba pro ukládání rodinných fotografií či videozáznamů, které můžeme sdílet s ostatními a opatřit komentáři. Svou oblibu si jistě nalezne rodinný kalendář, ve kterém je možné sdílet nejen události, ale též zobrazit na všech zařízeních připomínky. Věřím, že plánovacím kalendářům na rodinných nástěnkách či lednicích asi odzvonilo.

Rodinné sdílení též umí sdílet aktuální polohu jednotlivých uživatelů nebo funkce služby pro vyhledání zařízení. Děti nebo kdokoli jiný též budou mít snadnější cestu k nákupu obsahu z iTunes, nemusí se již ptát, zda si mohou položku koupit či nikoli. Pouze požádají o schválení nákupu, který je uskutečněn až v okamžiku, kdy jej příjemce potrvdí na svém zařízení.

 

iCloud Drive

Služba iCloud je rozšířena o novou službu – uložiště iCloud Drive, chovající se obdobně jako Dropbox. Základní myšlenkou iCloud Drive je centralizovat veškeré soubory pro aplikace – obrázky, textové dokumenty, prezentace, skici atp., do jediného místa, které je naservíruje všem zařízením současně v reálném čase, včetně projevu aktuálních změn. Nově nebudeme muset vytvářet duplikáty souborů pro otevření kupříkladu Pages dokumentu na iPadu a poté na Macu. Též bude díky službě Kontinuity možné rozpracovat dokument na iPadu a dokončit jej na Macu, bez nutnosti cokoli převádět či nastavovat.

Krom editace souborů je možné si nyní snadno prohlédnout uložené soubory typu PDF, prezentace, tabulky a další formáty na všech zařízeních. V operačním systému OS X Yosemite bude ve Finderu dostupná složka, do které pouze přetáhneme obsah a ten bude rázem publikován do služby iCloud Drive. Obdobně jako při integraci služby Dropbox do Macu.

Pozadu nezůstávají ani aplikace třetích stran, které budou pro službu iCloud Drive optimalizovány díky bohatému vývojářskému SDK nového iOS 8.

 

Spotlight

Vyhledávací nástroj Spotlight je nyní zase o kus chytřejší. Neomezuje se pouze na zařízení jako takové, ale do vyhledávání zahrne i výsledky z internetu – zejména Wikipedie, zpravodajství a bodech zájmu v blízkosti vaší polohy a přidá též výsledky z iTunes Store, App Store, iBook Store. Vyhledávání se tak stává mnohem efektivnějším a rychlejším procesem.

 

Vývojáři a SDK

Když jsem po vývojářské WWDC 2014 v červnu zachytil v různých diskusních forech názory s tím, co to Apple vlastně představil, že nepředstavil nic, musel jsem se vždy lehce pousmát. Jedním uchem tam, druhým ven, jinak si nedovedu vysvětlit nechopopení mnohých jednotlivců bijících se v prsa jako skálopevní Apple useři za doprovodu chvalozpěvu, že Steve Jobs se musí obracet v hrobě. Prd vážení, Steve se neobrací, Apple postupuje dál. Kdo chce zůstat na jediném míste, může, zakrní a omezí se…

Apple představil na WWDC 2014 softwarovou revoluci, kterou je nutné pochopit v celém kontextu. Mnohé se dá vydedukovat z výše uvedných informací. Nejen, že se nám potkávají oba světy iOS a Mac mnohem více a efektivněji, ale též vývojáři mohou skutečně zasáhnout do hlavních částí operačního systému iOS a integrovat s ním své produkty. Bylo uvolněno ohromné množství kitů, které byly v minulosti pouhou vývojářskou touhou. Nyní tedy snad naplněnou.

Máme tu HealtKit, CloudKit, PhotoKit, SpriteKit, SceneKit, Metal, Swift a API Fotoaparátu a Touch ID. To je jedno z největších otevření systému iOS v jeho historii. Uvidíme kam se tato platforma posune v následujících měsících, ale věřím, že to bude stát za to.

Back to top button