Články

Sbohem a šáteček. Zbývá pár měsíců, než Intel nadobro opustí počítače Apple, těžit z toho může celý průmysl

V momentě, kdy Apple oznámil přechod od Intelu na vlastní čipy z rodiny Apple Silicon, zároveň také slíbil, že celý proces by neměl trvat déle než dva roky. Pokud tedy budeme vycházet z tohoto tvrzení, tak konec Intelu v počítačích od Apple nastane v průběhu letošního roku.

Nejnovější predikce na toto téma jsou ještě mnohem konkrétnější a hovoří o červnu, což by korespondovalo s konáním vývojářské konference WWDC 2022. Pokud se podíváme na současnou nabídku, tak v ní najdeme pouze dva modely, které stále pohání procesory od Intelu. Jde o 27“ iMac a profesionální stanici Mac Pro. Nástupce 27“ iMacu má dorazit během prvního čtvrtletí a podle dosavadních indicií jej budou pohánět čipsety M1 Pro a M1 Max. 

Přechod završí bestiální Mac Pro

Posledním pánem na holení tak zůstává Mac Pro, jehož další generaci má Apple představit na již zmíněné akci WWDC 2022. Mac Pro vždy představoval absolutní vrchol toho, co Apple zvládne nabídnout a logicky tak musí přijít na řadu jako poslední. Podle aktuálních úniků má nový Mac Pro dostat až 40jádrový procesor 128jádrovou grafikou.

Foto: Unsplash

Zatím není jasné, o jakou platformu půjde, nicméně lze očekávat, že Apple bude chtít maximálně využít škálovatelnosti jeho čipů, čemuž by ostatně odpovídaly již zmíněné počty jader jednotlivých komponent. Řada na sobě nezávislých zdrojů se také shoduje na tom, že Apple pracuje současně na několika nových počítačích, které mají pod kapotou M1 Pro a M1 Max, tedy stejné procesory, jaké nabízí u 14“ a 16 MacBooku Pro. 

Bestsellerem letošního roku se má stát zbrusu nový MacBook Air, pod jehož kapotou bude tepat čipset M2. Přestože má jít o novou generaci, nárůst výpočetního výkonů vůči M1 má být pouze minimální.

Čeká nás vskutku vzrušující období

Pokud se opravdu naplní všechna očekávání, čeká nás vcelku vzrušující pololetí, které s sebou přinese hned několik nových Maců. Největším překvapením však bude to, jak se Apple postaví k modelu Mac Pro, u něhož jsou uživatelé zvyklí na bohaté možnosti nejrůznějších rozšíření. 

Je ovšem otázkou, zda něco takového platforma Apple Silicon vůbec dovolí. Na druhou stranu si dokážu živě představit, že Apple může k Macu Pro začít nabízet rozšiřující moduly, které se budou specializovat na konkrétní úlohy či druhy výpočtů. Ostatně něco podobného již nyní funguje u stále aktuální generace, kterou lze doplnit o kartu Apple Afterburner zvyšující výkon při zpracování videa.

Foto: CeskyMac.cz

Odchod od Intelu však nebude představovat velkou událost pouze pro Apple. Osobně si troufám tvrdit, že půjde o velkou věc, která pohne celým segmentem s osobními počítači. Pro ostatní výrobce to bude představovat impulz, který je donutí se zamyslet nad tím, zda architektura x86 je stále tou správnou cestou. ARMové procesory se totiž ukazují jako velmi zdařilá alternativa, která z pohledu výkonu nikterak nezaostává a naopak přináší další benefity v podobě energetické účinnosti, o které se může procesorům od Intelu tak maximálně zdát. Celá situace tak představuje nové možnosti pro ostatní výrobce, jako je například Qualcomm, Samsung, Huawei a další, kteří se vývoji ARM čipsetů věnují již delší dobu a disponují tak cenným know-how, které budou moci zúročit ve svůj prospěch.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Je ovšem třeba si uvědomit, že architektura ARM (dnes aarch64) je poněkud jiná než x86 (dnes amd64). Výkon sice dohání (a i předhání) ale jen díky speciálním koprocesorům na konkrétní úlohy, v ostatních je to “shit”. Kdyby byly SoC architektury aarch64 zcela univerzální (jako amd64), nemá (zatím) naprosto šanci (až teda na energetickou efektivitu).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button