Články

Samsung Galaxy Fold je učebnicovým příkladem toho, čemu se Apple snaží poslední roky vyhýbat

Je to už hodně dávno, co jsem poprvé naživo viděl prototypy flexibilních displejů. Od té doby jsem snil o momentu, kdy se někomu podaří tuto technologii konečně přetavit do použitelné formy a následně komerčně dostupného produktu. Píše se rok 2019 a my tu máme hned dva modely – Samsung Galaxy Fold (článek zde) a Huawei Mate X (článek zde). Obě tyto lahůdky jsem měl tu čest vidět na vlastní oči během letošního MWC 2019. Nutno však podotknout, že bohužel šlo pouze o vizuální kontakt, jelikož Samsung a ani Huawei nikomu nedovolil (až na pár výjimek) si jejich novinky osahat.

Samsung Galaxy Fold

To však nemění nic na pocitech, které jsem tímto způsobem načerpal. V nich mě navíc dál ujišťují i nejnovější hands-on videa, která se v těchto dnech začínají objevovat na internetu. Stručně řečeno, jde alespoň v mých očích rovnou o dvojité zklamání. A hned vysvětlím proč.

Šít horkou jehlou se příliš nevyplácí

V případě Samsung Galaxy Fold je na hony cítit, že tohle v Jižní Korei museli šít hodně horkou jehlou. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale chtít 50 tisíc za smartphone, co vypadá jako předposlední fáze prototypu, mi nepřijde jako optimální řešení. Z dálky to možná tak nevypadá, ale při bližším pohledu už začnete rozumět tomu, proč si na skládací smartphone od Applu ještě nějakou chvilku počkáme.

Dobře si uvědomuji, že vyvinout skládací „mobil“ je jiná liga, než vyrobit klasickou placku s dotykovým displejem. Tohle je vlastně úplně jiný sport, který můžou hrát jen ti nejlepší hráči. Je ovšem otázkou, zda nastala ta pravá chvíle vyjít s ním mezi širokou veřejnost. Speciálně u novinky od Samsungu mi vadí humpolácká konstrukce, která připomíná dva na sebe položené telefony. Prémiově nepůsobí ani asymetrický výřez s trojicí objektivů na vnitřní straně. Pak je tu ještě vnější displej, který mi evokuje doby, kdy byla v kurzu Nokia 9210.

Jeden krok vpřed, dva zpět

Huawei Mate X je v tomto směru o ždibec dál, ale pořád tu je ten pocit zbytečně brzy představeného produktu. Chápu, že v mobilní segmentu žerou jen ti nejsilnější lvi, ale je na zváženou, zda Samsung a Huawei zvolili správné řešení této rovnice.

Teď už konečně k meritu věci. Samsung Galaxy Fold je úžasnou ukázkou inženýrské píle a technologického pokroku. Bohužel nás vrací také do doby, kdy smartphony vypadaly jako cihly a chtěli je pouze dobře placení manažeři s dostatečně velkým šosem nebo geek s kapsáči. Zároveň jde o učebnicový příklad toho, čemu se Apple snaží poslední roky vyhýbat. Důležitější, než vyrobit slepenec technologických zázraků, je uživateli naservírovat sexy zážitek.

Obrazně řečeno, také s malým kašpárkem můžete zahrát skvělé divadlo – když víte jak na to. Nepochybuji o tom, že i Apple jednoho dne představí s velkou pompou svůj skládací iPhone. Zároveň pevně doufám, že nebude fungovat pouze jako technologické demo. Skládací smartphony otevírají novou kapitolu mobilní elektroniky a představují další krok v přirozeném vývoji. Jejich současné zastupitele však nelze brát příliš vážně, alespoň ne do doby, kdy jejich ctnosti převáží nad negativními vlastnostmi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

18 Komentáře

  1. Nezlobte se na mě, ale tohle je článek naprosto o ničem, asi jako mluva českých politiků, Namluví toho spoustu, ale nic konkrétního a důležitého neřeknou.

  2. No nevim, uvidime. Vsak prvni iPhony nebyly moc funkcni a uz vubec ne sexy zazitek, tak aby to nedopadlo stejne i se skladacim iphonem 🙂 A nebo to podavate jakoze apple vyckava ale pritom na to proste nema display, ktery si sam nevyrabi ani ted.

  3. Samsung i Huawei chtějí být první a jeden druhýho trumfujou většíma pindíkama, ehm, technologiema. Apple tohle nemá za potřebí a radši si počká, než aby začal prodávat takový šílenosti. Mate X taková hrůza neni, ale Galaxy Fold je vážně otřes.

    1. Hlavně, že po tom co Samsung a Huawei vydali skládací telefony se Apple vybrečel Samsungu, že to chtějí taky a zaplatili Samsungu za dodávku ohebných displejů i pro jablíčkáře, kteří to vlastně nemají zapotřebí dle článku 😀 😀

    2. Pane Robine – “Apple si radši počká” nechci tady hodnotit vaší češtinu, ale vlastní myšlenka té věty je v překladu – uvidíme co kdo vymyslí, pak to okopírujeme, přidáme logo jablka, přidáme si k tomu 50% a nějaký snobík si to určitě koupí

    3. Tak tohle může napsat akorát chuj jak lampa. Je dobré, že se předhání, proto vzniknou nové koncepty a nové směry. Některé budou slepé, ale to už tak bývá. Apple čeká v pozadí a díky tomu, že nemá vlastní výrobu ale pouze projekt, který dává vyrobit někomu jinému. Toto je smutné.

  4. Tady se to zase slezlo v diskuzi. 😏 Apple skládací iPhone ukáže, az nebude muset představit takovou tragedii jako to udělal Samsung

  5. Tak osobně si myslím dle vývoje posledních let, že Apple začal dělat to, co se u některých firem kritizuje a to něco na způsob reverzního engineeringu. Počkal si na vydání technologických novinek konkurecí a vyvaroval se jimi provedenými chybami, aby vydal něco téměř bezchybného. Příkladem může být duální fotoaparát na zadní straně. Pominuli 3D telefony, tak první to mělo tuíšm HTC One M8, ale bylo to dost kritizované hlavně kvůli nízkému rozlišení hlavního fotoaparátu. Duál zkoušely další mobily napříč výrobci, ale až o dva roky od HTC vyšel iPhone 7 s duálem, který se vyvaroval nejčastějším chybám. Stejně to dle mého udělá se skládacím mobilem. Teď okouká chyby u konkurence a udělá něco, co ty chyby mít nebude a bude se prsit jak je nejlepší, že chyby skoro nedělá, ale bude to opět trvat třeba 2 roky, pokud se z toho nevyvrbí stejně slepá ulička jako 3D mobily.

  6. musíte uznat že nebýt někoho prvního kdo to zkusí tak to odvětví ani nevznikne, stejně jako s ohebnými telefony, někdo musí být první, já bych to neodsuzoval časem se technologie zlepší ostatní firmy s tím vylezou až to bude vychytané ale bez těch prvních by s tím nikdy nepřišly. Podle mě je fajn že to zkouší, časem to určitě bude velmi rozšířené, stejně jako dřív všichni psali že nechtějí tel s velkým displejem a nyní ho má skoro každý.

  7. Problém je, že skládání je hlavně mechanický a materiálový problém, a tam ten pokrok nejde ani zdaleka tak rychle jako v případě vývoje elektroniky a software. To znamená, že bezchybné skládací přístroje (tenké, s velmi dlouhou výdrží proti mechanickému opotřebení) budeme mít až vzniknou nějaké “tekuté” materiály a součástky schopné nekonečněkrát měnit svůj tvar a v koncových stavech mít vlastnosti složitých zařízení (hojně zobrazované ve sci-fi). Ač mám sci-fi rád, v nějakém pokroku na tomto poli jsem velmi skeptický, takže v nejbližších desetiletích to podle mě stále budou jen kompromisy, a o nějakém ideálním řešení pochybuji, že vůbec kdy vznikne. Podle mne budoucnost skládacích přístrojů není v ohebných displejích, jako spíše v zařízení se dvěma pevnými displeji, které by po rozložení sedly naprosto dokonale, bezespárově, k sobě. To je myslím schůdnější cesta než ohebné displeje.

  8. “Samsung Galaxy Fold je učebnicovým příkladem toho, čemu se Apple snaží poslední roky vyhýbat” tedy INOVACE…

  9. Apple už přeci skládácí, přesněji ohejbací, displeje už dávno má. Ne nechci skládácí telefon a ani ohejbací tablet. Chci spolehlivé a pevné zařízení. Leč zdá se, že doba se posunula a kvalitní zařízení už neumí dodat ani Apple. Hlavně, že je to o setinu milimetru užší…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button