Já a můj MacRozhovory

Rozhovor: S Vláďou Janečkem zakladatelem SuperApple.cz

Jak jste se dostal k Apple a jaké bylo Vaše první zařízení od Apple?[break]

Ono je to vlastně již šestnáct let, kdy jsem sehnal svůj první Mac. Byla to obrovská Quadra 950, naprosto úžasný stroj vyráběný v letech 1 992 – 1995 s procesorem Motorola 68040 a taktem 33 Mhz. Zatímco lidé okolo mě proháněli Windows 3.1 na svých čtyřiosmšestkách a šestnácti barvách většinou ve VGA rozlišení, Quadra zvládala 1 024 x 768 bodů v tisících barevných odstínech. Tedy ne od počátku – počítač jsem dostal s Mac OS 7.5.1 a skutečné “dělo” se z něj stalo až přechodem na Mac OS 8.1. Byly to skvělé časy – cédéčka se ještě vkládaly do Cady pouzder a disky byly připojeny přes SCSI rozhraní.
[break]
O kvalitě tehdejších počítačů také hovoří fakt, že tuto Quadru mám stále ještě doma plně funkční. A jak by také ne – celý počítač byl velmi bytelně postaven a i bez monitoru vážil jako dva dnešní sedmadvacetipalcové iMacy…[break][break]

Jaké máte s Apple zkušenosti?[break]

Zkušenosti? Za ty roky na Apple jsem prošel několikerou výměnou procesorové i softwarové platformy a mnohé iluze tak již vzaly za své, ale kdyby nepřevažovaly právě ty dobré zkušenosti, asi bych jako primární počítač dnes už používal něco jiného. Že se tak nestalo je myslím dostatečnou odpovědí. 🙂

Co Vás přimělo spustit server Supperapple.cz a jeho podružné blogy?[break]

Chcete kratší nebo delší verzi? Ta delší je skoro na historický román sahající do devadesátých let minulého století, takže si prolétneme tu kratší. Za posledních více než deset let jsem prošel vlastně všemi českými významnými IT vydavatelskými domy a všude jsem se snažil nadřízené přesvědčovat, že psát o Apple má rozhodně smysl. V té době – konkrétně nyní hovoříme o letech 2003 – 2006 – zde mimo tehdy významně stagnujícího MůjMacu nebylo co jablečného ke čtení. Mimo pár aktivních a spíše volnočasových blogerů (pamatujete ještě na pravidelné jablečné videocasty Ondry Torala nebo blogy Mikeshe či Honzy Rybáře?) tu bylo pusto a prázdno. A nikdo tehdy nevěřil, že by zde mohl být prostor pro něco dalšího. A ono se tomu ani není co divit, protože všichni každý nový projekt přepočítávali na peníze a rychlost návratnost nákladů na spuštění nového webu.
[break]A tak tedy roku 2008 vznikl SuperApple.cz, kterému se od roku 2010 věnuji na plný úvazek.
[break]
A blogy jsou již jen takovou třešničkou na dortu, jak přinést komunitě něco navíc. Víte, ono na českém webu vzniká nyní mnoho jablečných blogů, ale většina z nich nepřežije první zkouškové období autora a postupně zmizí v zapomnění internetu a s ním i často zajímavý obsah. Proto přišla myšlenka blogů – nabídnou jak prostor, který po opadnutí zájmu autora nezmizí, tak i čtenářskou komunitu. A našlo by se pár jablečných webů, které svou kariéru odstartovaly právě díky tomuto projektu.  A nejen blogy – nadějným projektů poskytujeme i tzv. Inkubátor, tedy zajistíme zdarma kompletní hosting webu, mentorování i prolinky a je jen na nich, jak toho využijí. Mnohé zaniknou, ale jiné – jako například fanapple.cz – vyrostou a vydají se vlastní cestou.
[break]
Někdo by mohl říci, že si tak vychováváme vlastní konkurenci, ale my to tak nebereme. Tvrdím totiž, že hrát si na konkurenci je na malém českém internetu tak trochu malicherné a pro čtenáře je vždy lepší, když se o stejné události dozví z více stran a více úhlů pohledu než z jednoho jediného. A ruku na srdce: kolik z vás čte pouze jeden jediný web o Apple? A čím více zde těch kvalitních bude, tím je to pro komunitu lepší.

Proč jste v dnešní době vsadili na tištěný magazín?[break]

Vše, co děláme, děláme proto, že nás to baví. Vždy jsme chtěli dělat časopis, za který se jak my, tak i čtenář nemusí stydět. A tištěné časopisy ještě rozhodně nejsou na konci svého života. Musíme totiž vnímat rozdíly mezi časopisy – v době, kdy spousta časopisů v podstatě jen “recykluje” zprávy z webu a jsou vytištěny na papíru kvality papíru toaletního, chápu příklon čtenáře spíše k elektronické verzi (iPad vypadá lépe, než přehuštěný potisk vlnitého papíru). Jenže i časopis tištěný může mít své místo, když se udělá poctivě a s láskou. Když to přeženu, tak takový magazín může být i “kusem nábytku” ve vašem interiéru a rádi jej uložíte do knihovny a poté se na něj díváte. A o to se snažíme tím, že v časopise jsou původní texty nepřevzaté z webu a papír je v podstatě to nejlepší, nač se dá časopis vytisknout a jsme rádi, že čtenáři, které potkávám, mají na věc stejný názor.
A ještě jeden rozměr tištěného časopisu zde je. A je to plocha, která slouží pro předání informace. Pokud otevřete graficky dobře vyvedenou dvoustranu v kterémkoli magazínu, dýchne na vás celou plochou o velikost A3. A celá dvoustrana na vás zafunguje úplně jinak, než totéž zobrazené na neporovnatelně menší ploše desetipalcového tabletu. Na iPadu to vypadá pěkně, ale na zadek vás to neposadí. Papír tu schopnost má.

Splnil tištěný magazín veškerá Vaše očekávání?[break]

Vlastně ano. Protože naším hlavním očekáváním bylo udělat takový časopis o Apple, jaký si Apple a jeho produkty zaslouží. A pokud si časopis předplácejí i čtenáři žijící v Německu, Francii či Irsku a po prvních doručených číslech píší, SuperApple Magazín převyšuje místní jablečnou časopiseckou produkci, co více bychom si mohli přát?
A teprve až poté bylo na žebříčku priorit přání, abychom neprodělali ani poslední kalhoty. Tak uvidíme za rok, ale zatím jsme spíše optimističtí a máme spoustu námětů k vylepšení do budoucna.

Vyvíjíte také aplikace?[break]

Ne. Myslíme si, že švec by se měl držet svého kopyta. 🙂

Kolik členů čítá Váš tým?[break]

Protože do týmu musím zahrnout i všechny externí autory a spolupracovníky, je nás aktuálně čtrnáct. Kmenových je nás tři a půl.

Kam bude Váš server do budoucna směřovat?[break]

I nadále chceme směřovat stejným směrem, jako doposud. To je nehledět na kvantitu produkovaných článků a levná líbivá témata, ale raději mimo pěti přebraných novinek ze zahraničních serverů napsat jeden vlastní článek, který čtenáři přinese nějakou přidanou hodnotu navíc. A opět vzkřísíme některé starší projekty,  jako jsou například videonovinky – fandové, druhá série z nového studia začne co nevidět.

Co pro Vás značka Apple znamená?[break]

Apple je dnes již součást mého každodenní života, ale přesto to není žádná modla. Všichni děláme chyby a Apple v tomto není výjimka, třebaže se jim snaží předcházet více, než ostatní. Nemusím mít nutně vše s logem Apple, od telefonu až po spodní prádlo. Jsou však věci, u kterých jsem velmi rád, že do Applu jsou.
[break]
Děkujeme za rozhovor.[break][break]

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

7 Komentáře

    1. Já tohle znám z praxe, kdy jsme dělali noviny jakožto týdeník a začal se do toho dělat ještě web. Ono je pak těžký udržet nějaký rozumný poměr mezi tím, co jde na web a co jde do tištěného. Můžeš samozřejmě psát dvě verze článku, ale na to většinou nejsou kapacity. Takže se ve finále musíš rozhodnout, který ten kanál bude chudší. Mám pocit, že výroba tištěného časopisu je na prvním místě a web pak možná není tak našlapaný, jak by si spousta lidí přálo.

    2. Jojo, ze začátku vydávání to trochu pokulhávalo – ale rozšířili jsme autorský tým a v období březen – duben už vycházíme na webu v obvyklé frekvenci 🙂

      1. Je mi to jasný, to chce posily. Ono to spoustě lidem nepřijde, ale je to ohromně náročné. A psát ve dvou verzích tentýž článek je neuvěřitelně ubíjející…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button