Novinky

Revoluce v letectví: ve Švýcarsku vznikla autonomní síť dronů na převoz laboratorních vzorků

Logistická společnost Matternet oznámila jako první na světě první dopravní síť využívající drony. Smyslem projektu je transport krevních odběrů a dalších vzorků mezi nemocničními zařízeními, klinikami a laboratořemi. Se spuštěním se počítá začátkem příštího měsíce, přičemž další rozšíření sítě je naplánováno v průběhu příštího roku. Přelety mezi jednotlivým stanovišti mají trvat nejdéle 30 minut.

Kalifornská společnost získala oprávnění provozovat své bezpilotní letouny v hustě osídlených oblastech Švýcarska v březnu letošního roku. Pro leteckou dopravu to znamená historický milník, jde totiž o vůbec první schválení tohoto druhu na světě. Matternet tento týden oficiálně odhalil finální podobu platformy, která staví na stanicích Matternet Station. V podstatě jde o futuristicky vyhlížející poštovní schránku na jedné noze, která zabere pouhé dva metry čtvereční plochy. Na projektu se výraznou měrou podílí také švýcarská pošta, která je zároveň hlavním partnerem.

Laboratorní testy, které je třeba přepravovat jsou často velmi naléhavé. V praxi je celý proces závislý na kurýrech a občas také na taxislužbách, což nemusí být vždy zcela adekvátní,“ řekl spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Andreas Raptopoulos. Plně autonomní platforma je pro tento typ urgentních přeprav šitá přímo na míru. Uživatel vytvoří prostřednictvím aplikace detaily o zásilce a vloží materiál do speciálního boxu. Následně už stačí u stanice načíst kód a vložit zásilku do otvoru. Připevnění k šasi dronu probíhá automaticky, maximální nosnost je garantována do hmotnosti dvou kilogramů. Příjemce je o celém procesu informován v reálném čase a jakmile letoun dorazí na místo určení, balíček je vydán na základě naskenování QR kódu z mobilního telefonu.

https://youtu.be/dD1yyWuULCs

Poté, co dron přistane, dojde k automatické výměně baterie, stroj je tedy pokaždé plně nabitý a téměř okamžitě dostupný k dalšímu letu. Zástupci Matternetu dále prozradili, že každá síť disponuje autonomním řízením a nepotřebuje zásah lidského operátora. Kvadrokoptéry zvládnou dolétnout na vzdálenost zhruba 20 kilometrů a dosahují rychlosti kolem 70 km/h v závislosti na povětrnostních podmínkách. Jakmile projekt načerpá dostatek dat a zkušeností z provozu, společnost počítá s rozšířením do potravinových obchodů, čerpacích stanic a dalších odvětví, kde bude mít tento logistický model smysl.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button