Recenze

Recenze Yale Smartphone Alarm SR-3200i: Nejsnazší způsob jak zabezpečit domácnost

Čekáte na letišti a netrpělivě vyhlížíte let na vámi vytouženou dovolenou. Přitom si ale říkáte, zda jste doma zavřeli okna a zamkli všechny dveře. Přesně tak může vypadat jeden z mnoha scénářů, při nichž má člověk starost o svou domácnost. Ať už chcete zvýšit bezpečnost vašeho obydlí nebo mít jednoduše větší jistotu, vyplatí se zapřemýšlet nad pořízením bezpečnostního systému. Jednou z možností, jak uchránit majetek před nenechavci, je instalace nejrůznějších senzorů a kamer. Na trhu lze nalézt celou řadu nejrůznějších řešení, mezi které se řadí také platforma Yale Smart Living od skandinávské společnosti ASSA ABLOY, která patří mezi největší světové dodavatele pokročilých forem zámků a zabezpečení.

V jedné z našich posledních recenzí jsme se podívali na zoubek panoramatické IP kameře Yale WIPC-303W, která nás zaujala kvalitním zpracováním, nočním viděním a celou řadou pokročilých funkcí. A jelikož oblast bezpečnosti je stále diskutovanějším tématem, rozhodli jsme se otestovat další produkt z řady Yale Smart Living. Konkrétní volba padla na plně bezdrátový systém zabezpečení Yale Smartphone Alarm SR-3200i.

Recenze Yale Home View 303W: propracovaná IP kamera s nočním viděním

Obsah balení

Set zahrnuje celkem čtyři čidla a senzory, s jejichž pomocí lze pohodlně zabezpečit byt či menší rodinný dům. Prodejní balení obsahuje centrální Hub, klasický detektor pohybu, dva dveřní/okenní snímače, druhý PIR detektor doplněný o kameru s přisvětlovací diodou a dálkový ovladač pro aktivaci či deaktivaci alarmu. Uvnitř krabice se nachází další příslušenství v podobě nezbytné kabeláže, hmoždinek s vruty a oboustranné lepící pásky. Uživatel tak dostanete naprosto vše potřebné, což značně usnadňuje prvotní instalaci.

Platforma Yale Smart Living cílí na běžné uživatele, kterým se snaží v maximální možné míře usnadnit proces instalace a obsluhy. S tím mimo jiné koresponduje způsob ovládání, který výhradně spoléhá na mobilní aplikaci, respektive chytrý telefon či tablet s operačním systém iOS a Android. Výrobce si velmi dobře uvědomuje současnou situaci, v níž se smartphony přetransformovaly z role komunikátoru do pozice univerzálního zařízení. Poslední studie jasně ukazují, že mobilní telefony budou v našich životech hrát čím dál důležitější roli. Již nyní je běžné s mobilem platit, odemykat automobil, nebo třeba regulovat vytápění. Ve vztahu k zabezpečení domácnosti proto jde o zcela legitimní způsob, jak efektivně využít schopnosti současných smartphonů.

Instalace

Skutečnost, že si vystačím pouze s iPhonem mi zpočátku zněla poněkud diskutabilně, nicméně všechny rozpaky se rozplynuly stejně rychle, jako pára nad hrncem. Může za to především propracovaná mobilní aplikace Yale Home, která vás krok za krokem provede celou procesem instalace a prvotního nastavení. Uvedení do ostrého provozu předchází aktivace centrálního Hubu, který je nutné zapnout a propojit s vaším Wi-Fi routerem. Následně stačí otevřít již zmíněnou aplikaci a postupovat podle pokynů. Z vlastní zkušenosti doporučuji čidla a senzory nejprve usadit na místa za pomoci oboustranných lepících pásek. Pokud se totiž v průběhu optimalizace jejich rozmístění rozhodnete čidlo přemístit, vyhnete se zbytečnému míchání sádry a zadělávání děr ve zdi.

Všechny komponenty setu jsou napájeny akumulátory, které výrobce do každého z nich už vložil. V praxi tak pouze vytáhnete izolační podložku a podržíte pár vteřin párovací tlačítko. Stejný postup párování platí pro všechny senzory. Obecně se dá říci, že celý systém lze zprovoznit během pár desítek minut. Je třeba si dát pouze pozor, aby jednotlivá zařízení nebyla v těsné blízkosti zdrojům rušení elektromagnetických vln, typicky chladničkám a mikrovlnným troubám.

Optimální výška umístění detektorů pohybu je kolem dvou metrů. Obě dodávané jednotky umí navíc operovat v režimu, v němž dokážou ignorovat domácí mazlíčky. Nemusíte mít proto obavy, že váš pes či kočka spustí falešný poplach. Dveřní snímače se skládají ze dvou částí, kdy jednu z nich připevníte na futra a druhou na dveře – stejný princip využijete také v případě oken. Ačkoli jsou komponenty napájeny bateriemi, s ohledem na energetickou nenáročnost rádiového signálu lze počítat s výdrží v řádu měsíců až několika let.

Aplikace

Velikou pochvalu si zaslouží vývojáři softwaru, kteří odvedli dobrou práci. Design mobilní aplikace Yale Home působí moderním a značně intuitivním dojmem. Základní obrazovka je rozdělena na tři sekce. První znázorňuje aktuální stav a chronologicky řazený výpis aktivit. Další část je věnována rychlému přepínání mezi režimy – Odjištěno, Zajištěno částečně a Zajištěno. Poslední sekce je věnována motoricky ovládaným zámkům dveří z řady FAB ENTR. Kromě ovládacího panelu lze v aplikaci přejít do nabídky s hlubším nastavením.

Většina senzorů totiž disponuje několika rozsahy nastavení, které umožňují upravit jejich chování na základě specifických potřeb. Každému čidlu lze určit, jak se má v dané situaci chovat, případně vynutit jeho vyřazení ze systému. Jednotlivé atributy jsou navíc doplněny srozumitelnou vizualizací a podrobně rozepsanou nápovědou. 

Celkem lze vybírat z pěti přednastavených režimů nazvanými jako Vloupání, Domov – vynechat, Domov – přístup, Vstupní zóna, Zvonění u dveří.


Vloupání: senzor ihned spustí alarm. To platí u režimu Plně zajištěno i Částečně zajištěno

Domov – vynechat: Senzor ihned spustí alarm v režimu Plně zajištěno. V režimu Částečně zajištěno bude senzor neaktivní.

Domov – přístup: Senzor ihned spustí alarm v režimu Plně zajištěno. V režimu Částečně zajištěno senzor spustí alarm po odpočítání časovače vstupu (ve výchozím stavu 30 vteřin), pokud se systém správně neodjistí (aplikací ve smartphonu, klíčenkou, klávesnicí). 

Vstupní zóna: senzor spustí odpočítávání časovače vstupu. Jakmile odpočítávání časovače vstupu dojde k nule, spustí se alarm.

Zvonění u dveří: Některé senzory lze nastavit tak, aby přehrávaly zvuk. Pokud se systém alarmu deaktivuje jinak. To lze využít například k varování, že někdo otevřel dveře nebo prošel kolem senzoru pohybu.


Součástí setu jsou výše zmíněné PIR detektory, přičemž jeden z nich je navíc doplněn o fotoaparát s LED bleskem. Pokud je alarm aktivní a čidlo zaregistruje pohyb, automaticky pořídí snímek. Ten si lze prohlédnou v aplikaci, odkud máte zároveň možnost vydat manuální pokyn k focení. Snadno si tak můžete vizuálně zkontrolovat situaci u vás doma. Je ovšem třeba počítat s prodlevou zhruba 15 vteřin, než se snímek přenese do aplikace.

K systému Yale Smart Living lze dokoupit řadu rozšiřujících modulů v podobě pokojových senzorů teploty, dálkově ovládaných zásuvek, sirén, detektoru kouře či dalších PIR čidel. Snadno tak můžete zabezpečit libovolně velkou domácnost, případně celý set vylepšit o další možnosti monitorování. Opomenout nelze ani provázanost celé platformy, respektive vzájemnou komunikaci všech produktů s logem Yale. Je pouze škoda, že chybí podpora HomeKit od Applu, která umí sdružovat produkty třetích stran. S jednou aplikací lze ovládat například chytré osvětlení, vytápění a dveřní zámky od různých výrobců.

Verdikt

Yale Smartphone Alarm SR-3200i nabízí jednoduchý způsob, jak efektivně zabezpečit vaši domácnost. Mezi hlavní devizy patří snadná instalace a možnost obsluhy z displeje smartphonu. Pochvalu si zaslouží samotná aplikace pro iOS, která funguje zcela bezchybně a navíc je plně lokalizována do naší mateřštiny. Dalším benefitem je propracovaná nápověda, s jejíž pomocí je pochopení všech principů doslova hračkou.

Náročnější uživatelé ocení možnost dokoupení rozšiřujících modulů a efektivní provázanost všech produktů z modelové řady Yale Smart Living. Zamrzí pouze chybějící podpora Apple HomeKit a vyšší cena při pořízení některých rozšiřujících komponent. Pokud přemýšlíte nad zabezpečením vašeho domova a přitom nechcete investovat desetitisíce do systémů napojených na pult centrální ochrany, Yale Smartphone Alarm SR-3200i je více než důstojnou alternativou.

8.3

Zpracování

8.5/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

9.0/10

Cena

7.5/10

Plusy

  • Snadná instalace
  • Propracovaná mobilní aplikace
  • Možnosti rozšíření
  • Česká lokalizace

Mínusy

  • Chybějící podpora Apple HomeKit
  • Vyšší cena doplňkových modulů

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button