Recenze

Recenze ViewSonic VP3481: všestranný monitor pro práci i zábavu

ViewSonic je americká společnost, která se více než třicet soustředí na výrobu monitorů a další zobrazovací techniky. Jde tedy o renomovaného výrobce, v jehož portfoliu lze nalézt široké spektrum monitorů – od těch úplně základních až po profesionální kousky cílící na tu nejnáročnější klientelu. Když se nám proto z ViewSonic ozvali s možností si otestovat některý z jejich monitorů, neváhal jsem ani minutu. A jelikož jsem si mohl vybrat libovolný model z nabídky, sáhl jsem po ViewSonic VP3481 s 34“ úhlopříčkou, poměrem stran 21:9 a 100Hz obnovovací frekvencí.

Recenze ViewSonic VP3481: nejlepší poměr na práci

Pokud se mě někdo zeptá, jak má vypadat ideální monitor na práci, vždy odpovídám stejně, musí mít poměr stran 21:9. Když sedíte několik hodin denně před monitorem, dříve či později vám přestane jedna obrazovka stačit. Řada uživatelů to řeší pořízením dalšího monitoru, ovšem z mého pohledu je daleko rozumnější rovnou sáhnout po širokoúhlém displeji. Při vhodně zvolené úhlopříčce dokážou monitory s 21:9 nahradit dvě obrazovky. 

ViewSonic VP3481
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Další výhoda těchto displejů spočívá v zapojení, kdy si vystačíte s jedním kabelem a zároveň tím získáte jednolitou pracovní plochu bez rámečků. Osobně považuji za ideální volbu modely s úhlopříčkou 34“ palců a rozlišením minimálně Quad HD, což ViewSonic VP3481 splňuje do puntíku.

Design a konstrukce

ViewSonic VP3481 je profesionální monitor, který si budou nejčastěji pořizovat fotografové, vývojáři či videotvůrci. Pro tuto skupinu uživatelů jsou spíše než design důležitější zobrazovací vlastnosti. To ovšem neznamená, že VP3481 je nějaké ošklivé káčátko. Z hlediska konstrukce jde o kvalitně zpracovaný monitor s přímočarým designem. Základnu tvoří bytelný podstavec (28 x 28 cm), do něhož je usazeno rozdvojené rameno nesoucí samotný monitor. Ačkoli je šasi vyrobené z plastu, veškeré díly perfektně lícují a celá konstrukce působí bytelným dojmem.

Důležitou vlastností je možnost nastavení výšky a náklonu, což je pro delší seance před monitorem naprosto zásadní funkce. Další fajn vychytávkou je možnost natáčet monitor do stran, což u dané kategorie nebývá standardem. Kladně hodnotím také příjemně tenké rámečky kolem displeje. Tlustší je pouze brada, na které se nachází decentní logo výrobce a stavová dioda.

Zobrazovací vlastnosti

Klíčovou roli zde ovšem hraje 34“ MVA panel s rozlišením 3 440 x 1 440 pixelů. Monitor se dále chlubí kontrastním poměrem 3 000:1, svítivostí 400 cd/m² a 5ms odezvou. Hráčům pak udělá radost nativní podpora FreeSync, HDR10 a 100Hz obnovovací frekvence. Displej má poměrně výrazné zakřivení 1800R, což znamená, že pokud byste vedle sebe postavili dostatečné množství stejných monitorů, které by vytvořily kruh, jeho poloměr by byl 1 800 milimetrů.

ViewSonic VP3481
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

ViewSonic u tohoto modelu vyzdvihuje přesné podání barev. Než každý monitor opustí továrnu, prochází kalibračním procesem pro různé barevné prostory – sRGB, EBU, SMPTE-C, Rec. 709 a DICOM-SIM. Opravdoví fajnšmekři si mohou k monitoru dokoupit ještě speciální kit, který umožní rychlou kalibraci displeje pro práci s fotografiemi, grafikou či videem. Důležité je v tomto směru také zmínit, že monitor pokrývá až 99 % barevného prostoru sRGB. Ve skutečnosti je pokrytí sRGB 100%, což dokazuje report z tovární kalibrace, který se nachází v balení společně s monitorem.

ViewSonic VP3481
Foto: ViewSonic

Hlavní výhodou všech monitorů s poměrem stran 21:9 je velikost zobrazované plochy, na kterou se pohodlně vejde hned několik otevřených oken s aplikacemi.

Parádní podívaná za všech okolností

Monitor jsem měl možnost testovat několik týdnů a využíval jsem ho jak při práci tak i zcela běžným způsobem, jako je sledování videí či surfování na internetu. Hlavním důvodem, proč dávám přednost monitorům s poměrem stran 21:9, je vyšší produktivita. Na jednu obrazovku se totiž pohodlně vejdou například tři okna prohlížeče či několik otevřených aplikací zároveň. Největší benefit mi ovšem přináší při stříhání videa. V programech jako je Final Cut si totiž můžete nechat zobrazit luxusně dimenzovanou časovou osu s několika vrstvami a ještě vám zbude dostatek prostoru pro náhled, zobrazení knihoven a dalších nástrojů.

ViewSonic VP3481
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Pokud jde o zobrazovaní obsahu, tak ať si na ViewSonic VP3481 pustíte video, fotky či webový obsah, vždy se můžete spolehnout, že půjde o parádní podívanou. Barvy působí věrně a jsou příjemně živé, byť z povahy použité technologie nejsou tak šťavnaté jako u monitorů s IPS panelem. V případě HDR jsem osobně čekal výraznější efekt, ale na druhou stranu VP3481 je monitor primárně určený na práci a ve výsledku to tedy nehraje důležitou roli.

ViewSonic VP3481
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Co mě naopak překvapilo, jsou 5W reproduktory, které v porovnání se srovnatelnou konkurencí nezní vůbec špatně. V podstatě jedinou výtku mám pouze k tomu, že ViewSonic zde použil 8bitový panel. Osobně bych zde radši viděl 10bitovou hloubku, s jakou umí pracovat příbuzný model VP3881, který je ovšem také podstatně dražší.

ViewSonic VP3481
Foto: ViewSonic

ViewSonic podporuje softwarové rozdělení obrazovky, díky čemuž se chová jako dva samostatné monitory. Naráz tak můžete připojit a používat například Mac a k tomu ještě další počítač.

Konektivita a ovládací prvky

Konektorová výbava je poměrně široká a zahrnuje dva porty HDMI 2.0, DisplayPort a jedno USB-C, které je schopné přenášet zvuk i data a zároveň dodávat až 60 wattů. Pokud tedy k monitoru připojíte například MacBook, tak kromě obrazu můžete počítač také nabíjet, což je velmi příjemnýbenefit. Na zadní straně dále najdete ještě RJ-45 a dvojici USB portů, které lze využít jako HUB pro připojení dalších periferií. Všechny porty směřují dolů a jsou rozumně dostupné.

ViewSonic VP3481
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Kabeláž lze navíc elegantně protáhnout mezerou ve stojanu, což výrazně ulehčuje jejich vedení pod stůl. Méně přívětivý je systém ovládání. Tlačítka pro vstup do nastavení skrze OSD menu jsou umístěna na spodní hraně monitoru poblíž pravého kraje. Zpočátku se nevyhnete přehmatům a zmatečnému přepínání toho, co zrovna nechcete. Není to nic, na co by si člověk nezvykl, ale pořád se nemůžu ubránit dojmu, že řešení využívající joystick by bylo uživatelsky přívětivější.

Verdikt

ViewSonic VP3481 je všestranný monitor, který se díky poměru stran 21:9 hodí pro práci i zábavu. Díky 100Hz obnovovací frekvenci a podpoře FreeSync může zaujmout také hráče, byť nepůjde o cílovou skupinu. Osobně jej vnímám jako monitor, který nejlépe poslouží lidem, kteří naplno využijí potenciál velké plochy a kvalitní zobrazovací schopnosti včetně řady doplňkových funkcí. Monitor zvládne pracovat také v duálním režimu, respektive obrazovku lze softwarově rozdělit a používat jej jako dva samostatné monitory.

ViewSonic VP3481
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Skvělé zobrazovací schopnosti a širokoúhlý formát jej doslova předurčuji k tomu, aby po něm sáhli videotvůrci či vývojáři softwaru. Ve finále tak jde o ideální volbu pro všechny, kterým jde o maximální produktivitu. Pokud tedy hledáte monitor, na kterém bude radost pracovat, prokrastinovat, užijete si svůj oblíbený seriál a sem tam zahrajete nějakou hru, s ViewSonic VP3481 nešlápnete vedle.

ViewSonic VP3481

9.1

Design & zpracování

9.0/10

Zobrazovací vlastnosti

9.0/10

Kvalita reproduktorů

8.5/10

Konektivita

9.5/10

Ergonomie

9.5/10

Plusy

  • Zobrazovací vlastnosti
  • Otočný podstavec
  • Výškové nastavení
  • Bohatá konektivita
  • USB Hub

Mínusy

  • IPS či miniLED panel by mu slušel více
  • Slabší HDR

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Monitor 21:9 používám několik let. Na práci je to bezkonkurenční, s tím souhlasím. Tenhle monitor vypadá dobře, ale když ma jít o profesionální produkt, tak absenci 10bit absolutně nechápu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button