Recenze

Recenze ViewSonic VP2768a-4K: povedený grafický monitor, co klame svým tělem

Mít na stole monitor, který věrně zobrazí barvy z fotoaparátu či kamery, je klíčovou věcí pro všechny tvůrce obsahu. Grafické monitory však nepatří mezi nejlevnější výbavu, což řadu začínajících fotografů či videotvůrců může odradit od jejich pořízení. Zajímavě se v tomto směru jeví model ViewSonic VP2768a-4K, který nabízí vše, co by měl pořádný grafický monitor mít, a přitom nestojí majlant.

Design a zpracování: profesionální nuda

Jestli něco spojuje snad všechny grafické monitory, tak je to jednoznačně nudný design. ViewSonic VP2768a-4K nepředstavuje žádnou výjimku a ve vypnutém stavu byste ani nehádali, že před sebou máte bezvadně vybavený kousek, který uspokojí i ty nejnáročnější uživatele. V profesionálním světě se totiž na design nehraje, daleko důležitější jsou tu jiné věci. Když před monitorem trávíte dlouhé hodiny, bude vás spíše než vzhled zajímat ergonomie a praktičnost.

ViewSonic VP2758a-4K recenze
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Po konstrukční stránce se jedná o velmi kvalitně zpracovaný monitor. Kromě nastavení výšky a náklonu zde nechybí ani možnost natáčení do stran, což oceníte zejména při práci s více monitory. Monitor lze používat dokonce v pivot režimu, respektive jej lze otočit na výšku. Konstrukce působí bytelně, všechno lícuje jak má a celkově se může pochlubit velmi dobrým zpracováním. Celý monitor je ovšem vyrobený z plastu. Na druhou stranu, někde se šetřit muselo.

ViewSonic VP2758a-4K recenze

Monitor má matnou povrchovou úpravu, díky které dobře filtruje odlesky z dopadajícího světla. Je ovšem škoda, že designéři se při vývoji monitoru více neodvázali.

Zobrazovací vlastnosti: špičková podívaná

Kde však ViewSonic nešetřil, je samotný zobrazovač, který snese ty nejpřísnější nároky. Monitor se chlubí 100% pokrytím barev sRGB, které stvrzuje certifikace od Patone. Na precizním zobrazení si výrobce dává opravdu záležet a již z továrny odchází každý kus nakalibrovaný tak, aby hodnota Delta E byla nižší než 2. To v praxi znamená, že ViewSonic nabízí doslova špičkové zobrazení barev, na které se můžete spolehnout.

Ještě lépe řečeno, po vybalení stačí monitor postavit na stůl a okamžitě můžete pracovat bez toho, aniž byste museli cokoli složitě nastavovat či nedejbože provádět kalibraci hardwarovou sondou. Důležité je také zmínit, že jde o 27“ IPS panel s 4K rozlišením (3 840 x 2 160 px) a 6ms odezvou. Stejně důležitá je také podpora zobrazení 10bitových barev, která hraje při úpravě fotek či videí naprosto klíčovou roli.

ViewSonic VP2758a-4K recenze

ViewSonic VP2768a-4K jsem používal převážně na editaci videí v programu Final Cut Pro a zcela nezaujatě můžu prohlásit, že jde o jeden z nejlepších monitorů, jaké jsem mohl za poslední dobu testovat. Barevné podání je hodně podobné tomu, jaké nabízí XDR displej na MacBooku Pro, který se též chlubí špičkovými vlastnostmi. Kde ovšem monitor ztrácí, je svítivost. Maximální jas činí pouze 350 cd/m², což na práci stačí, ale od IPS panelu bych čekal více. Je ovšem dobrou zprávou, že při vyšších úrovních jasu zůstává podsvícení rovnoměrné po celé ploše monitoru.

Díky tomu zde nehrozí žádné barevné rozladění, jako tomu je u ostatních monitorů, kde často dostanete sice vyšší svítivost a podporu HDR, ale po zvýšení jasu u nich dochází k „rozhození“ barev. Naprosto perfektní jsou také pozorovací úhly. Ať se na monitor podíváte z jakékoliv strany, vždy uvidíte nijak nedeformovaný či vybledlý obsah.

Konektivita: jako stvořený pro práci s moderními notebooky

Z hlediska konektivity jde o solidně vybavený model, který je doslova jako stvořený pro spolupráci s moderními notebooky. Kromě obligátního dua v podobě HDMI a DisplayPort zde totiž najdete také USB-C a Ethernet. Poslední ze zmíněných ocení nejvíce majitelé ultrabooků a MacBooků, kde RJ-45 chybí. Síťové propojení z monitoru do notebooku funguje pouze při zapojení přes USB-C, které má ještě jednu výhodu ve formě zpětného nabíjení. To znamená, že přes jediný kabel „protlačíte“ zvuk, obraz, internet a napájení. Dalším benefitem je také větší pořádek na stole, jelikož od notebooku vám vede jen jeden kabel.

ViewSonic VP2758a-4K recenze

Na nastavení si budete muset zvykat

Když se rozhodnete pro hlubší nastavení monitoru, budete tak muset učinit přes klasické OSD menu. V nabídkách si lze nastavit či upravit řadu parametrů, což je rozhodně fajn. Co už tak parádní není, je navigace v menu za pomoci pěti tlačítek na pravé zadní straně monitoru. Ani po dvou týdnech každodenního testování jsem si na toto řešení 100% nezvykl. Zejména na začátku se mi stávalo, že jsem si monitor několikrát omylem vypnul, jelikož pod navigačními tlačítky se nachází ještě vypínací tlačítko. Za mnohem pohodlnější řešení bych zde považoval osvědčený joystick, který používá většina ostatních výrobců.

ViewSonic VP2758a-4K recenze

ViewSonic VP2768a-4K: verdikt

Když se ohlédnu zpět v čase a porovnám ViewSonic VP2768a-4K s ostatními monitory, které jsem testoval, jde o jednoznačně jeden z nejlepších panelů. Největší podíl na to má skvělá kalibrace z výroby a dobře zvládnutá konstrukce. Díky skvělým zobrazovacím vlastnostem uspokojí jak začínající tvůrce tak i zkušené uživatele, kterým jde primárně o co nejvěrnější zobrazení barev. Prakticky jedinou výtku mám pouze k ovládání OSD menu, ovšem v praxi to není nic, na co by si člověk časem nezvykl.

ViewSonic VP2758a-4K recenze

Další plusové body připisuji konektivitě, kde krom RJ-45 dostanete univerzální USB-C rozhraní s podporou zpětného nabíjení (65 W) připojeného notebooku. V době psaní této recenze se maloobchodní cena monitoru pohybovala lehce pod hranicí 20 tisíc, což v kontextu nabízené výbavy představuje velmi zajímavou nabídku.

ViewSonic VP2768a-4K

8.9

Zpracování

8.0/10

Design

8.0/10

Konektivita

9.5/10

Zobrazovací vlastnosti

9.5/10

Ergonomie

9.5/10

Plusy

  • Špičkový obraz
  • Homogenita podsvícení
  • Kalibrován z výroby
  • USB-C se zpětným napájením
  • RJ-45

Mínusy

  • Nudný design
  • Plastová konstrukce
  • Navigace v OSD menu

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Pekna recenze. Ted bych se podival na Dell U2723QE, ktery ma mit novy IPS panel “black”. V dobe kontroverzniho Studia dispeje jsou testy monitoru velmi potrebne. Take UltraFine 5K je opet na scene.

    1. Moc díky za pochvalu, tak vždycky potěší! 🙂
      Dell U272QE jsem také zaregistroval a docela bych ho také rád porovnal (třeba se poštěstí). Studio Display je hodně fajnová záležitost a osobně si myslím, že jeho cenu si dokáže obhájit pouze malé procento uživatelů. Rozhodně jde o povedený monitor, ale pokud člověk oželí design, 5K a pár další drobností, tak u konkurence dostane hodně povedené panely za podstatně lákavější ceny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button