Recenze

Recenze TP-Link LB120 a LB130: rozsviťte si chytře svou domácnost

Chytré doplňky všeho druhu jsou v posledních letech stále oblíbenější. Pomalu a jistě tak přichází doba, kdy většinu zařízení v domácnosti obsloužíme pouhým klikem na náš mobilní telefon. Zásluhu na masivním rozšiřování chytrého příslušenství má celá řada společností, které do tohoto byznysu věnují nemalé prostředky. Jednou z nich je i TP-Link. Čínská firma je pro mnohé obyvatele České republiky spíše synonymem pro nejrůznější routery nebo extendery. Ty samozřejmě společnost sídlící v Shenzhenu vyrábí také, kromě toho a mnoho dalšího se ale již delší dobu věnuje produkci chytrých žárovek, o kterých bude dnešní recenze.

Obě varianty žárovek jsou od sebe rozlišeny pomocí barevných proužků

Obsah balení: prostě žárovka

Když se naši redakci naskytla možnost testování chytrých žárovek od TP-Link, neváhali jsme ani chvíli a vypůjčili si rovnou dvě. LB120 s nastavením bílého světla a LB130 s možností využití celého barevného spektra. Obsah balení je v obou případech totožný a skromný, tvoří jej samotná LED žárovka s Wi-Fi připojením a dokumentace v češtině. Balení je vkusné a vzdáleně může připomínat krabičky s Apple produkty, za což dáváme rozhodně palec nahoru.

Obsah balení je skromný, nabízí ale vše potřebné

Představení žárovek LB120 a LB130: světlo v hlavní roli

Pojďme k samotným zařízením. Obě žárovky jsou stmívatelné, při plném výkonu dosahují ekvivalentu 60W běžných svítidel, což zaručuje dostatek světla i pro čtení. A musím se přiznat, že maximální reálný jas předčil i mou doposud „hloupou“ zářivku, takže na nedostatek světla si stěžovat rozhodně nebudete. Zvláště pokud vám tvoří jen jakousi kulisu třeba při práci na počítači. LB120 podporuje rozmezí 2700-6500 Kelvinů, to umožňuje dostatečně široké možnosti nastavení teploty osvitu. Barevná žárovka LB130 je v bílém odstínu nastavitelná od 2500-9000 Kelvinů, jinak podporuje snad všechny barvy, které si usmyslíte. Dobrou zprávou je fakt, že se tato svítidla obejdou bez potřeby HUBu, který využívají například žárovky Philips Hue. Jak je to s konektivitou?

S žárovkou LB120 si můžete zvolit různou teplotu osvětlení, LB130 vás zase potěší celým spektrem barev

Konektivita: opět bez podpory HomeKit

Chytré žárovky od TP-Link využívají standardní patici E27 a podporují 2,4 Ghz pásmo pomocí Wi-Fi připojení, které v praxi funguje bezvadně. První nastavení je sice trochu delší než u podobných zařízení s Bluetooth, ale po spárování s vašim routerem máte možnost ovládat všechna světla odkudkoliv, kam dosáhne vaše domácí síť. Za celou dobu testování jsme na problém s připojením narazili snad jen dvakrát a chybu přičítáme právě stařičkému domácímu routeru. Po restartu šlo opět vše, jak má. Samotný výrobce uvádí, že žárovky spolupracují se všemi dostupnými routery na trhu, takže se při koupi není čeho obávat. Další funkcí, kterou se světla chlubí, je podpora reproduktoru s umělou inteligencí Amazon Echo. Tato levná krabička zvládne zapnout osvětlení s pomocí hlasového příkazu. Jediné, co z konektivity opravdu zamrzí, je opětovná absence podpory HomeKit. Přece jen, ovládat osvětlení přes nové kontrolní centrum v iOS 11 nebo pomocí Apple Watch by se v takovém případě hodilo.

TP Link žárovky opět nepodporují HomeKit, menší náplastí může být alespoň hlasové ovládání pomocí chytrého reproduktoru Amazon Echo

Aplikace Kasa: alfa a omega všeho

Srdce všech chytrých doplňků jsou aplikace. Ani zde tomu není jinak. TP-Link si samozřejmě svou aplikaci vyvíjí sám a hned na úvod je třeba říct, že není vůbec špatná. Po spuštění se obligátně zaregistruje, mimochodem založení účtu oceníte hlavně v používání aplikace na vícero zařízeních, a poté máte na výběr ze čtyř záložek (Zařízení, Scény, Chytré akce a Aktivity). První záložka, jak už název napovídá, obsahuje všechna vaše svítidla značky TP-Link. Ty lze jednoduše přepínat, přejmenovávat a volit potřebnou intenzitu jasu, barvy, nastavovat zapínání nebo vypínání v určitý čas a sledovat spotřebu energie. Hlavně poslední zmíněná funkce mě příjemně překvapila a záhy taktéž zaskočila. Zjištění, že průměrné svítím 4,08 hodiny denně, a to jen světlem nad pracovním stolem, mě donutila přemýšlet nad plýtváním celosvětovými zdroji energie.

Aplikace Kasa je plnohodnotným nástrojem pro vzdálené ovládání žárovek. Česky ale zatím neumí

Druhá záložka „Scény“ umožňuje zvolit si barvu a intenzitu osvětlení podle přednastavených možností a samozřejmostí je taktéž vlastní scéna. Chytré akce jsou dostupné jen s chytrým routerem SR20 a týkají se především dálkového ovládání všech světel, navolení scén, automatického vypnutí a mnoho dalšího. Poslední záložka Aktivity mapuje veškeré dění okolo žárovek po dnech v týdnu. Jestliže si například přejete v pátek večer uspořádat párty, můžete si osvětlení navolit už předem a v den oslavy už se nemusíte o nic starat. Jednoduché a efektní. Každá věc na světe má své pro i proti, žárovky nevyjímaje.

Třeba automatické snížení/zvýšení jasu od mnou zadaného času prostě nefunguje pokud světlo ovládáte klasickým vypínačem. Pro relevantní fungování musí být žárovka v daný čas aktivní (zapnuta), což v běžné české domácnosti příliš nefunguje. Je ale zvláštní, že cirkadiánní rytmy nastavené přímo výrobcem bez problémů fungovaly i s neustálým zapínáním a vypínáním. Co naopak funguje dobře je možnost nastavení, co se s daným světlem má stát při dané akci. Jak tomu rozumět? Pokud si třeba plánujete napustit vanu plnou vody a zvolíte to správňácké růžové osvětlení a poté zhasnete, při příštím rozsvěcení se žárovka vrátí do vámi zvoleného defaultního režimu. Totéž lze nastavit pro vypnutí světel i pomocí aplikace.

Podpora cirkadiánního osvětlení nebo měření spotřeby energie. To vše umí aplikace Kasa

Závěr: solidní žárovky, škoda jen těch drobností

Chytré žárovky LB120 a LB130 vůbec nejsou špatné, a to ani cenově. 1149 korun, respektive 1549 korun za barevnou variantu patří mezi ty příznivější ceny. Navíc nepotřebujete ani žadné HUBy jako u některých konkurentů, protože veškeré připojení probíhá pomocí jednotlivých žárovek. Zamrzí ale absence HomeKit a s tím spojeného komfortu na Apple produktech nebo trochu podivné chování při neustálém zapínání a vypínaní pomocí běžného vypínače. Za své peníze však rozhodně dostanete plně funkční chytré příslušenství se skvělou aplikací, které zmíněné nedostatky sráží na přijatelnou úroveň. A co vy? Používáte už nějaké chytré žárovky nebo jiné příslušenství?

Poradíme vám, jak vybrat správný USB-C Hub

TP-Link LB120 a LB130

8.3

Zpracování

9.0/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

8.0/10

Cena

8.0/10

Plusy

  • Snadná instalace
  • Povedená aplikace
  • Není potřeba HUB
  • Vysoký výkon žárovek

Mínusy

  • Chybějící podpora HomeKit
  • Výrobce by mohl nabízet dedikovaný vypínač

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button