Recenze

Recenze Sonos Beam 2: špičkově znějící soundbar s Dolby Atmos na palubě

Od uvedení soundbaru Sonos Beam (recenze) uběhly téměř čtyři roky, což ve světě spotřební elektroniky představuje celou věčnost. Kalifornský výrobce proto usoudil, že nastal ten ideální čas uvést nástupce, který opět nabídne nejlepší možnou výbavu při současném zachování cenové politiky jako u původního modelu. Co konkrétně to v případě Sonos Beam 2 znamená a jak si vede v porovnání s původním modelem? Na to se pokusím odpovědět na následujících řádcích.

Nejviditelnější změna se odehrála na bocích, které již nekryje látka. Výdechy reproduktorů se nově ukrývají pod plastovou mřížkou. Toto řešení je daleko praktičtější na údržbu, takže po nějaké době stačí soundbar pouze otřít hadříkem a máte vystaráno. Po stránce designu je Sonos Beam 2 téměř identický a od svého předchůdce se liší pouze v již zmíněné mřížce.

  • Sonos Beam 2 nabízí stejný design jako předchůdce. Přední stranu nově kryje plastová mřížka
  • opět jde o špičkově znějící soundbar s širokým spektrem funkcí a propracovaným multiroom systémem
  • hlavním lákadlem je Dolby Atmos a řada dalších standardů souvisejících s prostorovým zvukem
Sonos Beam 2
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Design & konstrukce: nový duch ve starém těle

Za výhodu lze považovat fyzické proporce, soundbar má totiž poměrně kompaktní rozměry (651 x 100 x 69 mm) a díky tomu se pohodlně vejde na většinu televizních stolků. Sonos Beam 2 lze umístit také na stěnu, držák si ovšem budete muset dokoupit zvlášť. Při tomto stylu montáže pak přijde vhod dostupnost bílé barevné varianty, která lépe splyne s bílým pozadím. Na horním panelu najdeme několik dotykových tlačítek pro ovládání přehrávače, regulaci hlasitosti a deaktivaci mikrofonů hlasového asistenta. Celá vrchní strana je mírně prohnutá, což má praktický důvod; eliminuje odlesky od obrazovky televizoru. Jde sice o detail, ale perfektně to vystihuje, jak pečlivě Sonos přistupuje ke svým produktům.

Sonos Beam 2
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

První spuštění? Než bys řekl švec!

Jestli mě něco na Sonos reproduktorech příliš nebavilo, tak to bylo zdlouhavé párování a integrace do domácí sítě. Záměrně však uvádím čas minulý, jelikož tohle už naštěstí neplatí. V praxi stačí soundbar zapojit do zásuvky, přes HDMI připojit k televizi a spustit mobilní aplikaci. Na mobilu se automaticky objeví upozornění o rozpoznaném reproduktoru, které je nutné potvrdit a následně přiložit telefon k horní části, aby se přes NFC přenesla všechna data a nastavení. Celý proces nezabere ani pět minut, což je obrovský posun. 

Sonos Beam 2
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Konečně s podporou Dolby Atmos

Sonos Beam 2 lze připojit k televizoru skrze HDMI s podporou ARC či novějším eARC. Hlavní novinkou druhé generace Beamu je přidání podpory standardů Dolby Atmos, Dolby Digital Plus a Multichannel PCM. Největší očekávání pochopitelně vzbuzuje Dolby Atmos, které využívají všechny populární streamovací platformy jako je Netflix, Amazon Prime a další.

Sonos Beam 2
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

O zvukový přednes se stará celkem pět měničů. V čele soundbaru se ukrývají dva středobasové reproduktory a jeden výškový, který má na starosti dialogy. Dále se zde nachází dvojice reproduktorů namířených do stran a tři pasivní zářiče pro zvýraznění basů. A jak tohle kombo funguje v praxi? Přesně tak jak byste od Sonusu čekali. Kvalita zvuku je za všech okolností naprosto brilantní a ani při vyšší hlasitosti nedochází k žádnému zkreslení. Důležité je zmínit, že Sonos Beam 2 využívá stejnou soustavu měničů jako předchozí model. V přímém porovnání hrají oba soundbary velmi podobně a subjektivně mi přišlo, že zde žádný rozdíl není.

Zvědavý jsem byl pochopitelně na Dolby Atmos, ovšem zde je dobré vědět, že ani jeden z reproduktorů nemíří ke stropu a tím pádem se zde nepočítá s odrazem. Horní kanál se dopočítává, takže finální efekt není tak intenzivní, jako nabízí Sonos Arc, který je ovšem také podstatně dražší. Přítomnost Dolby Atmos tak poznáte zejména na vyšším datovém toku, respektive lepší čistotě zvuku.

Sonos Beam 2
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Pokud by vám zadní kanál přeci jen chyběl, můžete si přikoupit například dva reproduktory Sonos One (recenze) či Sonos One SL a ty umístit za sebe. Tím se zároveň dostávám k další přednosti, která je společná pro všechny reproduktory ze stejné stáje. Sonos patří mezi průkopníky multiroom systému, což lze zjednodušeně popsat jako bezdrátové propojení více reproduktorů. Zvuk ze soundbaru si tak můžete poslat do dalších reproduktorů, a jelikož data putují přes Wi-Fi, funguje zde také přenos prostorových efektů.

Foto: Sonos
Věděli jste, že: Sonos reproduktory lze doplnit také levnějšími kousky od společnosti IKEA z řady Symfonisk? Nábytkářský gigant prodává hned několik modelů v různých designech. Ve všech případech pak nabízí vnitřnosti od Sonosu, takže je lze přidat do jednoho multiroom systému.

S hlasovými asistenty na palubě

Také Sonos Beam 2 disponuje soustavou citlivých mikrofonů, které lze využít po přidání hlasových asistentů od Amazonu či Googlu. Doma používáme již několik let Alexu, která nabízí se Sonos reproduktory naprostou skvělou integraci. Pokud to váš televizor podporuje, můžete hlasem nejen regulovat hlasitost, ale také přepínat programy či zdroj signálu. Alexa vám bude rozumět také z dálky, náš obývák má 50 m² a dokonce z druhé strany místnosti Beam 2 zvládl spolehlivě reagovat na všechny povely. Ke všem funkcím soundbaru se dostanete přes mobilní aplikaci Sonos, kde si můžete upravit dostupná nastavení. Ladit zde můžete například ekvalizér, upravovat limit hlasitosti či synchronizaci zvuku s TV a řadu dalšího.

Sonos Beam 2
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Sonos Beam 2 si můžete skrze váš iPhone také nakalibrovat díky funkci Trueplay. Za pomoci mikrofonů v iPhonu se soundbar postará o přesné nastavení prostorových efektů. V další části kalibrace jste vyzváni, abyste chodili s iPhonem po místnosti a tím provedli sken rezonanční charakteristiky. Proces kalibrace působí na papíře sofistikovaným způsobem, ale můžu vás ubezpečit, že pokud na Trueplay zapomenete, zvuk bude i bez toho naprosto perfektní. Na druhou stranu když už tato funkce existuje, je dobré ji využít. Je však důležité upozornit, že Trueplay funguje pouze s iPhony, pokud tedy máte smartphone s operačním systémem Android, máte smůlu a nezbude vám nic jiného, než si pozvat návštěvu s tím správným telefonem. 🙂

Sonos Beam 2
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Sonos Beam 2: univerzální soundbar se skvělou výbavou

Sonos Beam 2. generace je více než důstojným nástupcem původního modelu, který přináší podporu nejpoužívanějších standardů. Největším lákadlem je rozhodně Dolby Atmos, které využívá čím dál více streamovacích služeb. Tím nejdůležitějším je zde ovšem zvuk, který je jedním slovem skvělý. Je absolutně jedno, jestli se rozhodnete poslouchat hudbu či sledovat svůj oblíbený seriál na Neflixu, vždy se totiž dočkáte naprosto prvotřídního přednesu. Soundbar umí také solidně basovat, takže subwoofer vám chybět příliš nebude. Dalším benefitem jsou relativně kompaktní rozměry a příjemně neutrální design, díky čemuž Sonos Beam 2 skvěle zapadne do každého interiéru.

Sonos Beam 2

12 990 CZK
8.5

Design & Zpracování

8.0/10

Hardwarová výbava

8.5/10

Kvalita zvuku

9.0/10

Funkce

8.5/10

Cena

8.5/10

Plusy

  • Podpora Dolby Atmos
  • Velmi kvalitní zvukové podání
  • Propracovaný multiroom
  • Propojení s hlasovými asistenty
  • Podpora AirPlay

Mínusy

  • Vyšší cena
  • Nemá Bluetooth
  • Prostorový efekt by mohl být lepší
  • Držák na stěnu je nutné dokoupit

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

7 Komentáře

  1. Pri pokusu pridat v aplikaci Sonos hlasove asistenty (Google ci Alexu) to hlasi: Ve vasi zemi neni k dispozici.
    To jaksi autor nevyzkousel, ze je u nas nepouzitelne.

    1. Dobrý den,
      pro přidání Alexy je nutné přepnout účet na jiný region, kde je Alexa dostupná, například Velká Británie. 😉

  2. Mám doma jen internet v zásuvkách v jednotlivých mistnostech. Nemám tedy žádnou domácí wifi síť. Chápu tedy dobře že tento soundbar není pro mě vhodný ? Hádám že bych asi nemohl využívat aplikaci k ovládání beamu a kdybych chtěl rozšířit soundbar o další reproduktory tak by to nešlo. Omlouvám se za dotaz ale nejsem v těchto věcech kovaný. Dekuji predem za Vaši reakci. S pozdravem.

  3. Při přehrávání blu ray disku na Sonos Beam 2, má zelená kontrolka stále svítit, nebo jen problikávat. Děkuji za odpověď

    1. Dobrý den,
      pokud kontrolka stále svítí (zeleně), tak běžně je tím signalizováno ztlumení reproduktory (mute), pokud bliká pomalu zeleně, tak v tomto případě jde o signalizaci, že prostorové reproduktory jsou “zakázány”. Opětovné povolení lze provést v mobilní aplikaci Sonos. Během přehrávání by tedy kontrolka neměla svítit buď vůbec nebo by měla svítit bíle.

  4. Dobrý deň chcem sa opýtať či viete osobne porovnať beam 2 s iným soundbar napr. Samsung q700a pripadne iný či je ten zvuk naozaj kvalitnejší – prekresleny atd
    Ďakujem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button