Recenze

Recenze QNAP TS-351: všestranný NAS pro domácnost a firmy

Mít vlastní cloud přináší řadu výhod

Domácí síťová úložiště, zkráceně nazývané jako NAS, patří mezi ten typ zařízení, o kterém si příliš mnoho nemluví. A je to přitom veliká škoda, jelikož jde o užitečného pomocníka pro všechny, co chtějí mít vzdálený přístup ke svým datům z různých zařízení. Zároveň jde o bezkonkurenčně nejlepší řešení na zálohy, streamování obsahu v domácí sítí a celé řady dalšího.

QNAP TS-351
Autor fotografie: Richard Streit

Pár nějakou dobou jsem recenzoval QNAP TS-351, kterému jsem věnoval krátký seriál. NAS obecně je ovšem natolik komplexní zařízení, že všechny jeho klady a zápory se projeví až v průběhu delší doby. S odstupem několika měsíců tedy přichází čas na dlouhodobé hodnocení.

Zatímco v předešlých článcích jste se mohli dozvědět podrobné informace o hardwaru, operačním systému QTS a jeho funkcích, tentokrát to vezmu z čistě uživatelského pohledu a zkušeností založených na každodenním používání.

QNAP TS-351: třídisková specialitka

Pokud se budeme bavit o NASech určených pro domácí využití, v drtivé většině případů se jedná o dvoudiskové modely. QNAP TS-351 je v tomto směru tak trochu exot, jelikož nabízí rovnou tři pozice pro pevné disky. Díky tomu lze vytvořit diskové pole typu RAID 5, které je mnohem bezpečnější než tradičnější zrcadlení za pomoci RAID 1. Nechci tu zacházet do přílišných detailů, takže pokud chcete znát výhody RAID 5 vůči RAID 1, přečtěte si tento článek.

QNAP TS-351
Autor fotografie: Richard Streit

Mluvit o QNAP TS-351 jako o třídiskovém NASu vlastně není až tolik přesné. Na základní desce se totiž nachází ještě dvě pozice pro M.2 SSD (NVMe / PCIe), které zde mohou plnit úlohu akcelerační mezipaměti. Zároveň pomáhají zvyšovat výkon při práci s náročnějšími aplikacemi a procesy, které umí využít potenciál rychlých disků. Opomenout nelze ani vlastní technologii Qtier, která automaticky migruje data mezi SSD a HDD v závislosti na tom, jak často k nim přistupujete.

QNAP TS-351
Autor fotografie: Richard Streit

Hnacím motorem NASu je dvoujádrový procesor Celeron J1800 (14 nm) s taktem 2,41 až 2,58 GHz a hardwarovou podporou 256bitového šifrování AES. Mnou testovaný kousek je dále vybaven 2GB operační pamětí s možností dalšího rozšíření až na 8 GB. To je ovšem hodnota udávaná výrobcem, na internetu totiž najdete nadšence, kterým ve stejném modelu pracuje dokonce 16 GB operační paměti.

Design a konstrukce: tady se na krásu nehraje

Po stránce vzhledu nejde o nic, co byste chtěli mít vystavené v obýváku. QNAP TS-351 vychází z koncepce industriálního designu, který má čistě funkční charakter. V dolní části předního panelu se nachází několik průduchů, kterými do útrob vniká chladnější vzduch, jenž prostupuje kolem všech komponent a ohřátý je vyhnán ventilátorem na zadní straně. V praxi jde o efektivní řešení, díky čemuž je NAS opravdu tichý. Výraznější zvuky uslyšíte pouze ve chvíli, kdy se roztočí disky.

QNAP TS-351
Autor fotografie: Richard Streit

Na čelním panelu se dále nachází hlavní vypínač, jedno USB 3.0 pro rychlé kopírování z externího média a stavové diody. O něco zajímavější jsou záda, kde najdeme porty HDMI, RJ-45, audio výstup, dvojici USB, resetovací tlačítko a napájecí vstup.

QNAP TS-351
Autor fotografie: Richard Streit

Zároveň se zde nachází také tři šroubky, po jejichž odmontování se dostanete ke vnitřnostem úložiště. Ačkoli se k diskům tak často nepřistupuje, daleko radši bych zde viděl beznástrojový systém šachet, který nevyžaduje sejmutí krytu. S čím jsem naopak velmi spokojen, je hlučnost. Díky 90mm ventilátoru je NAS v režimu neaktivních disků velmi tichý.

V nastavení lze dále upravit režim chlazení, který s ohledem na teplotu vnitřních komponent dynamicky upravuje rychlost otáček ventilátoru. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ani v tichém režimu se NAS při zátěži zbytečně nezahřívá a přitom zůstává hladina hluku v příjemných mezích. Za tohle vážně palec nahoru. Rychlost ventilátoru lze upravovat také ručně, ovšem to v praxi nebudete vůbec potřebovat.

QNAP TS-351

Uživatelské rozhraní by sneslo ještě pár vylepšení

Správa, nastavení a vůbec veškerá obsluha NASu probíhá skrze uživatelské rozhraní operačního systému QTS. Do něho se uživatel připojuje prostřednictvím webového prohlížeče. Samotná navigace v systému není nikterak složitá a potěší i lokalizace do naší mateřštiny. Překlady některých položek ovšem nejsou 100% a někdy působí minimálně úsměvným dojmem. Například seznam aplikací s nejvyšším vytížením operační paměti bych určitě nenazýval „Nejlepších 5 aplikacemi podle využití paměti“.

QNAP TS-351

Po celou dobu je vám k dispozici robůtek Qboost, který vás informuje o zásadních událostech, které se s NASem dějí. Jde v podstatě o obdobu „pana Sponky“, který si možná někteří z vás pamatují z kancelářského balíku Office. S ovládáním nebudou mít problémy ani méně zkušení uživatelé a základní zorientování je otázkou několika málo minut. NAS si můžete dále přizpůsobit nainstalováním nejrůznějších aplikací, které jsou dostupné v obchodě App Center. Celé to funguje velmi podobně, jako když instalujete software na iPhonu či Macu. Operačnímu systému QTS jsem se věnoval v samostatném článku, kde najdete další podrobnosti o jeho možnostech a přizpůsobení.

Podpora multimédií a další funkce

Síťová úložiště NAS nabízí téměř nevyčerpatelné možnosti využití. Mezi nejpoužívanější patří zálohy, stremování obsahu do dalších zařízení a vzdálený přístup k datům.

QNAP TS-351
Autor fotografie: Richard Streit

Pokud patříte mezi uživatele macOS (jak jinak 😉 ), určitě vás potěší nativní podpora TimeMachine, která funguje naprosto bezvadně. Systém QTS je na tuto funkci připraven naprosto bezvadně. V nastavení stačí pouze zaškrtnou jedno políčku a manuálně si nastavit, jak velký prostor z úložiště vyčleníte pro zálohy. Na Macu už pouze spustíte Time Machine, vyberete síťový disk a máte hotovo. Více informací o možnostech zálohování najdete v tomto článku.

Osobně jsem si QNAP TS-351 oblíbil také díky jeho multimediálním funkcím. Pokud ho máte připojený do stejné Wi-Fi sítě, jako například chytrý televizor, můžete si z pohodlí gauče pouštět filmy či prohlížet fotografie. Zmínit si zaslouží také vlastní aplikace pro Apple TV. Jelikož NAS funguje jako media server, můžete k němu přistupovat také z dalších aplikací, jako je například VLC a mnoho dalších. Tady se zkrátka žádné meze nekladou.

Autor fotografie: Richard Streit

Rychlost kopírování

Co se týče rychlosti kopírování souborů z počítače na NAS, tak zde pravděpodobně nenabídnu dostatečně relevantní data. QNAP TS-351 mám do sítě zapojený poměrně atypickým způsobem, který má zásadní vliv na přenosové rychlosti. Už jsem to v mnoha článcích zmiňoval, ale bytostně nesnáším kabely, takže vše co jde, se snažím řešit bezdrátově. V případě NASu to znamená připojení do jednotky routeru TP-Link Deco M5, který se fyzicky nachází v jiném patře domu a navíc v úplně jiném rohu, než je pracovna a obývák.

QNAP TS-351
Autor fotografie: Richard Streit

To znamená, že MacBook, televize a iPhone se k úložiště připojuje přes další prvky domácí mesh sítě, čímž logicky dochází k určitému poklesu rychlosti. Při kopírování větších souborů se dostávám na zhruba 45 MB/s, u menších (například fotografie) se rychlost pohybuje kolem 25 MB/s. Pokud NAS připojíte přímo k počítači, rychlost přenosu se citelně navýší.

Přístup z mobilních zařízení: méně někdy znamená více

Žijeme v době, v níž jsou chytré telefony nepostradatelnou součástí našich životů. Je tedy logické, že k datům na úložišti lze přistupovat také z tohoto typu zařízení. Z App Store si tak můžete stáhnout hned několik aplikací – jednu na fotky, další na procházení souborů, správu a nastavení běžících služeb, knihovnu videí a řadu dalších. Upřímně nechápu, proč musí být na každou operaci samostatná aplikace. Naštěstí si v praxi vystačíte se třemi až pěti a zbytek můžete s klidným svědomím ignorovat. Je ovšem férové zmínit, že stejný přístup nemá pouze QNAP, konkurenční Synology je na tom stejně.

QNAP TS-351
Autor fotografie: Richard Streit

Mobilním aplikacím pro QNAP jsem věnoval samostatný článek, takže nyní to vezmu trochu z rychlíku. Z mobilu či tabletu máte de facto přístup ke všem souborům a datům, která jsou na NASu uložena. Díky překódování v reálném čase si dokonce můžete pouštět filmy, nahrávat fotky z iPhonu na NAS či naopak stahovat do vašeho smartphonu.

Recenze QNAP TS-351: nepostradatelná výbava každé moderní domácnosti

QNAP TS-351 se velmi rychle stal věcí, bez níž si už nedokážu představit fungovat. Kromě zálohování všech počítačů v domácnosti mi slouží jako místo, kam ukládám fotografie a materiály z natáčení. Zároveň plní úlohu multimediálního centra pro streamování filmů a seriálů na televizi. Za klíčový benefit považuji možnost vytvoření pole RAID 5, které dokáže ustát případný výpadek jednoho ze tří pevných disků.

QNAP TS-351
Autor fotografie: Richard Streit

V podstatě jedinou výtku mám pouze k operačnímu systému, který by mohl být ještě o něco přehlednější a zbytečně velkému počtu mobilních aplikací. To ovšem plně vynahrazuje fakt, že i po několika měsících používání se NAS chová přesně tak, jak bych očekával. Náročnější uživatelé pak ocení skutečně bohaté možnosti nastavení a funkcí, kterými je operační systém QTS doslova prošpikovaný.

QNAP TS-351

8.1

Zpracování

8.0/10

Design

7.0/10

Uživatelský zážitek

9.5/10

Cena

8.0/10

Plusy

  • podpora RAID 5
  • tichý chod
  • bohaté možnosti přizpůsobení
  • nativní podpora TimeMachine
  • multimediální funkce

Mínusy

  • přístup k HDD by mohl být snazší
  • místy pokulhávající překlad systémových nabídek
  • černá barva NASu by byla praktičtější

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button