Novinky

Recenze přenosného projektoru ViewSonic M1+: stylový prcek s příjemnou výbavou

Když se řekne projektor, většina si pravděpodobně vybaví velkou krabici, která visí u stropu ve většině zasedacích místností. Na trhu však existuje ještě kategorie přenosných projektorů, které si můžete vzít kamkoli s sebou a zpříjemnit si tak například dovolenou nebo venkovní posezení u grilu. Do této kategorie spadá také ViewSonic M1+, který se může pochlubit stylovým designem, doslova kapesními rozměry a příjemnou výbavou.

Design a konstrukce: stylový prcek

Při pohledu na ViewSonic M1+ byste možná ani nehádali, že jde o projektor. Ve složeném stavu totiž připomíná spíše klasický Bluetooth reproduktor, čemuž ostatně odpovídá hrdé logo Harman Kardon na horní straně. Vše se ale změní v momentě, kdy vyklopíte chytře navržený stojánek, který funguje zároveň jako krytka objektivu. Rameno lze otáčet v rozsahu 360 stupňů, takže když na to přijde, promítat můžete klidně na strop a dívat se vleže.

ViewSonic M1+ recenze
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Šasi tvoří jemně perforovaná horní část, pod kterou se nachází dvojice 3W reproduktorů, o jejichž naladění se postarala značka Harman Kardon. Na pravém boku pak najdeme výdechy ventilátorů, které odvádí přebytečné teplo. Základní ovládací prvky včetně zapínacího tlačítka jsou na zadní straně, odkud jsou dobře přístupné. Vtipně ViewSonic vyřešil přístup k portům, které se ukrývají pod dvířky na spodní straně.

Po designové stránce patří ViewSonic M1+ mezi ty nejpovedenější přenosné projektory. Fajnově působí také zpracování, na němž je vidět, že výrobce si tady dal opravdu záležet. Příjemné jsou i rozměry (151 x 126 x 40 mm) a hmotnost (700 g), díky čemuž se snadno vejde do každého batohu či tašky.

ViewSonic M1+ recenze
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

V balení najdete kromě projektoru samotného také dálkový ovladač a praktické cestovní pouzdro

Působivá konektivita

Alfou a omegou každého projektoru je konektivita. V případě ViewSonic M1+ nebudete strádat v žádném ohledu, jelikož výrobce zde myslel opravdu na všechno. Po odklopení dvířek na levém boku dostanete přístup ke slotu na microSD karty, USB-C, HDMI (plná velikost) a USB-A. Kromě toho zde najdete také vstup pro napájení a 3,5mm audio jack na sluchátka.

ViewSonic M1+ recenze
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Tím ovšem možnosti konektivity ani zdaleka nekončí. ViewSonic totiž disponuje bezdrátovými moduly pro WiFi a Bluetooth, respektive podporou AirPlay. To v praxi znamená, že obraz do projektoru můžete dostat také bezdrátovým zrcadlením z iPhonu, iPadu či Macu. Ve většině případů to funguje vcelku spolehlivě, ovšem několikrát se mi stalo, že při spuštění aplikací třetích stran se zrcadlení přerušilo.

Na těle projektoru se nachází několik ovládacích tlačítek, ovšem po většinu času budete používat dálkové ovládání, které je součástí balení. Ovladač samotný má příjemně tenký tvar a skvěle padne do ruky. Je pouze škoda, že tlačítka nejsou podsvícena, což by usnadňovalo orientaci v noci. Na druhou stranu rozložení je vcelku intuitivní a po chvilce používání si člověk rychle zvykne.

S Androidem na palubě

Po zapnutí projektoru vás přivítá domovská obrazovka systému, kterým je převlečený Android. Uživatelské rozhraní je velmi jednoduché a hlavně, je kompletně v češtině. Domácí obrazovka slouží jako rozcestník, skrze který se dostanete ke zvolení vstupního zdroje, změně tapety, aplikacím a nastavení.

Do projektoru lze instalovat aplikace prostřednictvím službu Aptoide. Výběr dostupných titulů není kdovíjak bohatý, ale najdete zde prakticky vše potřebné od Spotify, přes Kuki až po YouTube. Omezenou nabídku lze do jisté míry obejít instalací apk souborů z flash disku či paměťové karty. Je ovšem třeba brát v potaz fakt, že ne všechny Android aplikace na projektoru budou fungovat korektním způsobem.

ViewSonic M1+ recenze
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Projektor lze přepnout také do režimu Bluetooth reproduktoru, kdy se vypne promítání obrazu a vy jej tak můžete použít pouze k přehrávání hudby. Kvalita reprodukce není špatná a v nastavení si lze dál upravit profil a tím si například zesílit basy. Jedinou výtku mám pouze k odezvě systému, kterou bych si osobně představoval o chlup svižnější. Zejména v prostředí některých aplikací se projektor chová líněji.

Obrazová kvalita

Projekci obrazu obstarává LED lampa se svítivostí 300 lumenů a kontrastním poměrem 120 000:1. Nativní rozlišení činí 854 x 480 pixelů s konverzí vstupního rozlišení do Full HD. To se nemusí zdát jako kdovíjak světoborná hodnota, ovšem v této cenové kategorii jde o převládající standard, který vychází ze způsobu použití přenosných projektorů.

ViewSonic M1+ recenze
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Doporučená maximální úhlopříčka činí 100 palců, které dosáhnete ze vzdálenosti přibližně 2,5 metru. Pokud projektor umístíte jeden metr od projekční plochy, dostanete úhlopříčku 60 centimerů. Obecně platí, že s kratší vzdáleností dostanete lepší obraz. Osobně mi jako nejlepší varianta přijde 60“ úhlopříčka, které dosáhnete ze vzdálenosti zhruba 1,5 metru.

Příjemným benefitem je automatická korekce lichoběžníkového zkreslení. K zaostření obrazu je ovšem manuální a je řešeno tradičním kolečkem na levém boku. Pokud budete promítat dětem, určitě oceníte také ochranu očí, která automaticky vypne lampu, pokud se před ní někdo postaví.

Promítání je možné již v mírně zatemněné místnosti, ovšem nejlepšího výsledku dosáhnete logicky až v úplné tmě. Výrobce slibuje na jedno nabití až šest hodin provozu v eko režimu. Reálně však počítejte se zhruba poloviční výdrží. Jeden film s běžnou stopáží či sportovní utkání tedy zvládnete v pohodě, ale pro delší sledování to bude chtít připojení k síti.

ViewSonic M1+ recenze
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Zmínit si zaslouží také chlazení, které je tiché a při sledování tedy nijak neruší. Opomenout nelze ani ozvučení za pomoci dvou reproduktorů, které hrají čistě a dostatečně nahlas. V porovnání se srovnatelnou konkurencí se ViewSonic M1+ řadí k nadprůměru, za což si výrobce zaslouží rozhodně pochvalu.

Skvělý parťák na dovolenou i domácí party

Přenosné projektory si člověk většinou pořizuje, aby si je mohl vzít všude s sebou, případně aby si zpříjemnil chvíle s rodinou a přáteli. ViewSonic M1+ je k těmto účelům doslova jako stvořený. Nabízí líbivý design, kompaktní rozměry, skvělý zvuk a bohatou konektivitu. Osobně se mi líbí stylová konstrukce s rafinovaně řešeným stojánkem, který umožňuje promítání téměř z jakékoli polohy.

ViewSonic M1+ recenze
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Z hlediska zobrazovacích vlastností pochopitelně nemůže soupeřit s mnohem většími projektory, ale pro domácí použití to bohatě stačí. ViewSonic M1+ lze vnímat jako skvělého parťáka, kterého si snadno sbalíte do tašky a vezmete třeba na víkend s přáteli, kde si na něm hromadně prohlédnete společné fotky a k tomu si uděláte ještě soukromé kino.

ViewSonic M1+

8.8

Design & zpracování

9.0/10

Kvalita obrazu

8.5/10

Konektivita

9.5/10

Výdrž

8.0/10

Plusy

  • Stylový design
  • Bohatá konektivita
  • Dobrý zvuk
  • Tichý provoz
  • Automatické korekce zkosení

Mínusy

  • Občas pomalejší odezva systému
  • Výdrž by mohla být delší

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button