RecenzeVidea

Recenze MacBook Pro s M1 Pro: vítej zpátky

Čtvrt roku uběhlo jako voda a tak nastal ten nejvyšší čas na zhodnocení mého hlavního počítače, kterým je 14“ MacBook Pro s čipsetem M1 Pro. Hned na úvod si dovolím vysvětlit význam titulku, který mi v hlavně vyskočil již v momentě, kdy jsem MacBook poprvé vybalil z krabice.

V roce 2016 byla představena tehdy nová generace MacBooku Pro, která se dramaticky lišila od té předchozí. Tenké šasi, ne o moc tlustší než u MacBooku Air, nový typ klávesnice a okleštěná konektorová nabídka, která se smrskla na kvarteto Thunderbolt / USB-C portů a 3,5mm jack. Navíc nám přibyl TouchBar, který jsem osobně měl rád, byť řada lidí mu doteď nemůže přijít na jméno.

Recenze 14″ MacBook Pro s M1 Pro (video)

Tehdy jsem to bral jako nově začínající éru, která s sebou přináší nová pravidla hry, na které bylo třeba přistoupit. Popravdě jsem si zvykl celkem rychle, byť jednu věc jsem inženýrům z Cupertina přeci jen neodpustil. Sebrat čtečku paměťových karet bylo stejně neslušné, jako okrást malé dítě o jeho nejoblíbenější hračku. Pravděpodobně ti stejní pánové naštěstí dostali rozum, ale především začali naslouchat komunitě uživatelů, kteří neustále volali po změně. Jinak si totiž nelze vysvětlit, že po šesti letech tu máme opět novou generaci modelové řady MacBook Pro, která v řadě věcí připomíná ty staré dobré Macy, které jsme milovali.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

14″ MacBook Pro si zachovává stále kompaktní rozměry (31,26 x 22,12 x 1,55 cm) a snadno se tak vejde do každého batohu či tašky. Hmotnost se ovšem vyhoupla 1,6 kg, takže o něm budete rozhodně vědět. 

Návrat ke kořenům připomíná již první pohled na zavřený MacBook Pro s ostřeji působícími konturami, které jakoby říkaly, že tohle není žádná stylovka do kavárny, na které odbavíte poštu, vyretušujete fotky do stories a sestříháte deset sekund videa na TikTok. Tohle je čistokrevná pracovní mašina, u níž hrají hlavní roli úplně jiné věci. Po konstrukční stránce je MacBook Pro je skvěle zpracované zařízení, kterému je zbytečné cokoli vytýkat. Všechny díly perfektně lícují a ať se zaměříte na jakýkoli detail, nikde nenajdete sebemenší náznak ošizení. Z hlediska designu sice nejde o nic extra a na trhu najdete řadu zajímavějších strojů, ovšem i tak se nedá říci, že by MacBook Pro byl ošklivé káčátko. Na výběr máte klasicky ze dvou barevných variant – stříbrná a vesmírně šedá. Já po letech s kosmickou šedí zvolil tradiční stříbrnou, která MacBooku sluší stejně dobře a minimálně v mých očích nepůsobí tak okoukaně.

Konečně ta správná klávesnice

Klávesnice patří mezi nejdůležitější prvky každého laptopu, a když nefunguje dobře, respektive se vám na ní nepíše pohodlně, může to snadno dehonestovat celý uživatelský zážitek. A jak už nejspíš tušíte, narážím na předešlou generaci klávesnic s motýlkovým mechanismem. Krátký chod, tvrdý doraz, hlučnost a vysoká poruchovost, tak by se dala charakterizovat klávesnice, kterou nám Apple v posledních letech nutil, až nakonec sám musel uznat, že šlo o slepou vývojovou větev.

MacBook Pro
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

V případě nového MacBooku Pro si můžete všechny výše zmíněné charakteristiky obrátit do protikladu a získáte obecný popis jeho klávesnice. Jednoduše řečeno, pokud hodně píšete nebo programujete dlouhé hodiny, vaše prsty budou v sedmém nebi. Dotykový TouchBar zde vystřídala funkční řada kláves, kterou doplňuje přesná a rychlá čtečka otisků v pravém horním rohu.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Ke klávesnici mám pouze jedinou výtku. Jde o její povrch, který na dotyk působí příjemně, ale stačilo pár dní a na nejvíce používaných klávesách se začaly objevovat vyleštěné plochy. Tohle mi přijde opravdu škoda, zvlášť když vezmu v úvahu cenovou kategorii, do které MacBook Pro spadá. Upřímně ani nechci myslet na to, jak bude klávesnice vypadat po dvou či třech letech každodenního provozu. Hezký pohled to určitě nebude.

Konektivita: jako za starých dobrých časů

Apple moc dobře věděl, že aby si získal zpět přízeň profesionální části publika, bude nutné jim vrátit jejich oblíbená rozhraní. Thuderbolt 4 (USB-C) je univerzální port, přes který protlačíte naprosto všechno, co vás napadne. Cílová skupina uživatelů však často pracuje s paměťovými kartami, kteří se museli v posledních letech spoléhat na nejrůznější HUBy. Tohle se naštěstí změnilo a my konečně dostali opět MacBook Pro, který má nejen čtečku paměťových SDXC karet, ale dokonce se vrátilo také HDMI. Jedním slovem – paráda!

Integrovaná čtečka sice nepatří mezi nejrychlejší, ale za ten pocit, že s sebou nemusíte nosit žádný rozbočovač, to jednoznačně stojí. Někdo by mohl ještě namítnout, že zde Apple použil pouze HDMI 2.0, které zvládne maximálně 4K rozlišení při 60Hz, ale ruku na srdce, koho z uživatelů to bude reálně trápit.

MacBook Pro
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Audiofily potěší přítomnost 3,5mm jack s podporou vysokoimpedančních sluchátek, který se v noteboocích příliš často nevidí. Pro úplnost je vhodné dodat, že porty Thunderbolt 4 tu jsou celkem tři, dva na levém a jeden na pravém boku, přes které lze MacBook Pro také nabíjet, byť to není jejich hlavní úloha. Na levé straně se totiž nachází ještě MagSafe 3. Na rozdíl od předchozích generací se současný MagSafe liší v tom, že využívá podstatně silnější magnety. Pokud vám tedy někdo omylem zakopne o napájecí šňůru, pravděpodobně poletí na zem také váš MacBook. Konektivitu uzavírá její bezdrátová část zahrnující Bluetooth 5.0 a Wi-Fi 6 (802.11ax).

MacBook Pro
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Displej: božská podívaná

Jedním z hlavním lákadel 14“ MacBooku Pro je jednoznačně displej. Apple jej nazývá Liquid Retina XDR, což představuje 14“ mini-LED panel s rozlišením 3 024 x 1 964 pixelů a hustotou 254 px na palec. Trvalý jas činí 1 000 nitů a špičový jas dokonce až 1 600 nitů. O kvalitách zobrazovacích vlastností jde napsat pouze jediné: tohle je dokonalá pastva pro oči. Pokud upravujete fotky či video, na MacBooku Pro si budete doslova chrochtat blahem.

Je ovšem férové dodat, že v určitých případech, typicky při přehrávání HDR videa, můžete narazit na takzvaný blooming, což lze specifikovat jako záři kolem světlých objektů na tmavé pozadí. Nejde však o vadu nýbrž vlastnost, která vychází z podstaty mini-LED technologie, kdy podsvětlovací zóny jsou fyzicky větší než samotné pixely a tím pádem se světlo rozptýlí i tam, kam nemá.

MacBook Pro
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

S displejem se pojí ještě výřez v jeho horní části, kam Apple ukryl FaceTime kamerku. Ačkoli se to nemusí zdát, v praxi nejde o nikterak rušivý element. Pokud máte puštěnou aplikaci v režimu celé obrazovky, výřez se skryje do černého pruhu, respektive rozděluje horní menu. To znamená, že vás nijak neomezuje a ani neubírá místo z pracovní plochy. Osobně mi jen přijde škoda, že se do výřezu nenastěhovalo také FaceID, ale tohle si Apple zřejmě schovává do modernějších iterací, které se v budoucnu nepochybně objeví.

Výkon na roky dopředu

Čtrnáctipalcový MacBook Pro jsem si pořizoval z jednoho prostého důvodu. Po pár letech to zkrátka už chtělo opět výkonnější stroj, který mi nabídne kompaktní rozměry a budu na něm moci stříhat videa.Volba nakonec padla na verzi s čipsetem M1 Pro, který v sobě ukrývá desetijádrový procesor, 16jádrové GPU a 32 GB operační paměti. Důležitou součástí SoC je také Neural Engine pro zpracování úloh ve strojovém učení a mediální enginy podporující kódování a dekódování formátů H.264, HEVC a ProRes. Na běžnou kancelářskou práci jde o „přemotorovanou“ bestii a pokud vyloženě nepotřebujete 14“ či 16“ monitor, rozumnější variantu aktuálně představuje 13“ MacBook Pro s M1 procesorem.

Za celou dobu co MacBook Pro používám, jsem ani jednou nenarazil na jeho limity. Dokonce si troufám tvrdit, že pokud se zásadně nezmění nároky na zpracování videí, minimálně další tři roky nebudu nucen řešit jeho nástupce. Přechod na novou architekturu procesorů se Applu rozhodně vyplatila, byť to sebou nese také určitá rizika.

MacBook Pro
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Ne všichni tvůrci softwaru stihli své produkty optimalizovat pro Apple Silicon platformu, což může v určitých momentech představovat problém. V mém případě to znamená, že ještě v době psaní této recenze mám v aplikaci Final Cut Pro několik pluginů, které nemají nativní podporu a díky tomu je nelze rozumně používat. Pokud tedy pracujete se specifickým typem softwaru, určitě si zjistěte, zda je připraven pro fungování na Macích s novým typem procesorů.

Vydrží s vámi klidně celý den

Stejně jako výkon je působivá také výdrž. Apple uvádí, že 14“ MacBook Pro zvládne na jedno nabití až 17 hodin přehrávání videa či 11 hodin surfování na webu. Popravdě jsem to nijak neměřil, ale po osobních zkušenostech tomu nemám problém věřit. Jestli tedy hledáte notebook, který vám na baterku vydrží klidně celý den, jde o ideálního adepta.

Apple zde vylepšil také chlazení, které má v kombinaci s úsporným hardwarem pozitivní dopad na celkovou hlučnost. V 90 % případů se setkáte s tím, že větráky buď stojí, nebo běží na tak nízké otáčky, že je prakticky neslyšíte. Ve zbytku času jde o tak tiché ševelení, že si toho stejně nevšimnete. A to v žádném případě ani maličko nepřeháním.

Recenze MacBook Pro s M1 Pro: verdikt

Jestli to ještě před pár lety vypadalo, že Apple odsunul vývoj Maců na vedlejší kolej, tak nyní je situace zcela opačná. Obecně lze říci, že všechny nové Macy, které pohání čipsety z rodiny M1, jsou extra povedené počítače. V případě 14″ MacBooku Pro s M1 Pro dostanete kompaktní laptop s dlouhou výdrží, špičkovým displejem a pořádnou porcí výkonu. Pár chyb se na něm sice najde, ale ty mu velice snadno odpustíte. V praxi jde totiž o stroj, na který se můžete za všech okolností spolehnout. Vyzdvihnout si zaslouží také konektorová výbava, která ctí požadavky profesionálů a dávám jim tak lepší svobodu při práci. A to tu jde především.

14" MacBook Pro s M1 Pro

9.1

Design & zpracování

9.0/10

Výpočetní výkon

9.5/10

Výdrž na baterii

9.0/10

Displej

9.0/10

Plusy

  • Výkon čipsetu M1 Pro
  • Dlouhá výdrž na baterii
  • Komfortní klávesnice
  • Konektorová výbava
  • Špičkový displej

Mínusy

  • Blooming u HDR videí
  • Příliš silný MagSafe
  • Klávesnice by mohla být odolnější

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button