Recenze

Recenze Lamax Sounder2: prvotřídně zpracovaný reproduktor za rozumnou cenu

Bezdrátové reproduktory se staly hitem posledních let a pronikají čím dál více k široké veřejnosti. Spousta lidí však nechce utratit ohromné částky za „pouhý“ reproduktor, a proto raději volí levnější varianty, mezi něž patří také Lamax Sounder2. Dokáže však produkt z této cenové relace konkurovat i dražším kouskům?

Kapitoly článku

Obsah balení

V balení dostanete kromě samotného repráčku návod k použití, nabíjecí kabel s USB-C koncovkou a 3,5mm jack kabel. Oba zmiňované kabely působí dosti levným dojmem, ale svůj účel naprosto splňují. Nic dalšího již bohužel v balení nedostanete, takže s žádným sáčkem či ochranným pouzdrem nepočítejte. V této cenové kategorii je však absence podobného příslušenství obvyklá, a proto nemám toto rozhodnutí výrobci za zlé.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Tomas Koci)

Design a kvalita zpracování

Když jsem vzal Lamax Sounder2 poprvé do ruky, tak jsem byl velmi příjemně překvapen. Celková kvalita zpracování je totiž na opravdu vysoké úrovni. Vše perfektně lícuje, nikde nic nevrže, nepraská a troufnu si říci, že Lamax Sounder2 je jeden z nejlépe zpracovaných reproduktorů své třídy. 

Většina povrchu je potažena dosti odolnou tkaninou, která rozhodně vydrží i nějaký ten menší pád. Nemusíte se jej tedy bát vzít i ven, a to ani k bazénu, jelikož Sounder2 disponuje voděodolností s certifikací IP67, která zajišťuje, že reproduktor přežije až v metrové hloubce po dobu 30 minut a uškodit by mu neměl ani pobyt v prašném prostředí. Ačkoliv jsou tyto parametry výrobcem garantované, tak se na ně nevztahuje záruka. Berte je tedy spíše jako pojistku, kdyby vám Sounder2 omylem spadl do vody či zůstal ležet v písku na pláži.

Foto: Lamax

Na horní straně se poté nachází plastový kruh s kovovým prvkem, který funguje jako ovladač hlasitosti. Dolní strana skrývá pasivní radiátor, který se stará o basovou složku přehrávaného audia. Za zmínku rozhodně stojí také praktické látkové poutko umístěné nad ovládacími tlačítky, za které můžete reproduktor zavěsit například na batoh či kabelu.

Zvuk

O celkové zvukové podání se starají dva 48mm tweetery, z nichž každý má výkon 15 W. Frekvenční rozsah tohoto repráčku je 115 – 20 000 Hz, takže basy nemusejí být v některých případech tak hluboké, jak by měly být. Toto je však pouze papírová specifikace a v praxi se basy zdají absolutně v pořádku.

Co se týče kvality zvuku, tak zde musím rozhodně pochválit právě přiměřené basy, které nijak nenarušují ostatní frekvence. Dále i na nejvyšší úroveň hlasitosti se zvuk nijak nemění a drží si svou charakteristiku. Zde však chvála bohužel končí. Výškám chybí čitelnoust a slévají se do sebe. Střední frekvence zde absolutně chybí a jako největší negativum vnímám celkovou zastřenost zvuku. Tento jev bych přirovnal k situaci, jako kdybyste nejdříve reproduktor postavili do vedlejší místnosti a až následně z něj poslouchali hudbu. Výsledkem je průměrná kvalita reprodukce.

Foto: Lamax

Nejdříve jsem Lamax Sounder2 porovnával s již dříve testovaným reproduktorem Bang & Olufsen Beosound A1. Rozdíl byl samozřejmě nebetyčný. Toto srovnání by ale opravdu nebylo spravedlivé, jelikož cenově jsou tyto dva produkty úplně někde jinde, a proto jsem vybral ke srovnání reproduktor Sencor SSS 6400N, který v době psaní této recenze stál 1500 korun. Je to tedy absolutně relevantní konkurence k Sounder2. Reproduktor od Lamaxu na svého rivala mírně ztrácí a subjektivně mi kvalita zvuku u Sencoru přišla o něco lepší.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Tomas Koci)

Kvalitě audia mohou teoreticky pomoci dva nabízené režimy, a to 3D Mode a Bass Boost. Jejich efekt je však spíše minimální a osobně se mi zvuk zdál po zapnutí jakéhokoliv z těchto režimů zkreslený a nepřesný. Tyto funkce tedy vnímám spíše jako marketingové lákadlo, které v praxi bohužel nemá zásadnější využití. 

Výdrž

Celková výdrž reproduktoru je poměrně solidní. Na 50% hlasitosti totiž zvládne Lamax Sounder2 hrát 12 hodin a na 80% hlasitosti můžete poslouchat maximálně 6 hodin. S touto výdrží bych neměl nijak výraznější problém, ale ačkoliv je celkový výkon reproduktoru 30 W, tak hlasitost zvukového výstupu je vcelku nízká a oproti již zmiňovanému reproduktor Sencor SSS 6400N s výkonem 25 W je hlasitost o mnoho nižší. Proto i v místnosti velké zhruba 20 m čtverečních budete poslouchat zhruba na 60 – 80 % hlasitosti a výdrž se tedy bude pohybovat kolem šesti hodin na jedno nabití. Celkové nabíjení z 0 na 100 % pomocí USB-C kabelu poté zabere zhruba 3 hodiny.

Ovládání a konektivita 

K ovládání reproduktoru slouží sada tlačítek na boku. Kromě zapnutí a změny profilů zvuku jsou zde i tlačítka pro spuštění a zastavení přehrávání, změny hlasitosti, přeskakování na další a předchozí skladbu a přepínání zdroje audia. Obzvláště jsem si však oblíbil regulaci hlasitosti na horní straně reproduktoru, kdy jednoduchým otáčením buď zeslabujete nebo zesilujete hudbu. Ačkoliv se toto může zdát na první pohled jako detail, tak při každodenním používání je tato vychytávka opravdu velmi praktická a návyková.

Foto: Lamax

Pokud byste chtěli Sounder2 využívat i na volání či zadávání příkazů vašemu chytrému asistentovi, tak můžete. V tomto reproduktoru se totiž skrývá také mikrofon, který se svou kvalitou řadí k průměru. Při testování mikrofonu u telefonátu sice druhá strana poznala, že nemluvím přímo do telefonu, ale se srozumitelností nebyl žádný problém.

K připojení budete pravděpodobně používat technologii Bluetooth, která je zde ve verzi 5.0. Z mé zkušenosti byl signál vždy stabilní a zvuk nevypadl ani jednou. Automatické připojování je navíc bleskurychlé a bezproblémové. Pokud byste však chtěli přehrávat hudbu či podcasty bez nutnosti mít u sebe mobilní telefon, tak můžete využít slot pro microSD kartu a následně spouštět obsah z ní a přehrávač ovládat pomocí tlačítek na reproduktoru. Navíc je zde ale ještě jeden způsob přehrávání, a to přes 3,5mm jack, takže pokud máte nejraději drátový přenos zvuku, tak u Sounder2 tuto možnost máte. 

Foto: CeskyMac.cz (autor: Tomas Koci)

Závěr

Lamax Sounder2 rozhodně není pro každého. Ačkoliv je totiž velice hezky zpracovaný, voděodolný a připojení přes Bluetooth je nadprůměrně spolehlivé, tak jej nemohu doporučit lidem, kterým jde při výběru reproduktoru primárně o co nejvyšší kvalitu zvuku. Doporučená cena tohoto produktu je totiž 2 390 korun a ačkoliv je momentálně ve slevě za 1 490 Kč, tak z hlediska audia lze za stejnou částku sehnat o něco lepší kousky. Lamax Sounder2 tedy můžu doporučit uživatelům, kterým nejvíce záleží na kvalitním zpracování stabilním připojení, odolnosti konstrukce a kvalitu zvuku tolik neřeší.

Za zapůjčení reproduktoru pro potřeby testu děkujeme společnosti Smarty, kde si jej můžete také zakoupit. 

Lamax Sounder2

7.8

Design & zpracování

9.0/10

Kvalita reprodukce

6.5/10

Výdrž na baterii

7.0/10

Konektivita

9.0/10

Cena

7.5/10

Plusy

  • Výborné zpracování
  • Stabilní připojení
  • Praktické ovládání hlasitosti
  • Slot na microSD karty

Mínusy

  • Průměrná kvalita audia
  • Absence transportního pouzdra

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Mam ho od lonska a koupe byla jedna z chyb co jsem udelal.Uplne nedostatecny zvuk pri vyssi hlasitosti,chrceni atd……uz jsem ho pres pul roku nezapl,protoze za ty penize opravdu nestal.Poslouzil vecer na zahrade o prazdninach a tim skoncil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button