Recenze
Trendy

Recenze iPhone Xs Max: zkušenosti po třech měsících používání

Když jsme v říjnu loňského roku připravoval text recenze iPhone Xs Max pro magazín SMARTmania.cz, říkal jsem si, proč tuto zkušenost nenechat ještě nějakou dobu uzrát. Nyní tomu jsou více jak dva měsíce, co jsem poprvé zapnul iPhone Xs Max a vložil do něj SIM kartu. To je zároveň dostatečně dlouhá doba na to, abych si byl pevně jistý v tom, kde leží jeho klady a zápory.

Na následujících řádcích se proto pokusím relevantně odpovědět, zda těch skoro 40 tisíc stojí vážně za to, co mě na tomhle smartphonu nejvíc baví a kvůli čemu byste nad ním měli raději mávnout rukou.

Recenze iPhone Xs Max: nová tvář ve známém těle

Stejně jako každou recenzi i tuhle odpálím pár slovy o konstrukci, která je tím prvním, s čím jako uživatel přijdete do styku. Když Apple představil jubilejní iPhone X (recenze), bylo to jako když vyjdete ze zakouřeného baru na čerstvý vzduch. Touch ID vystřídalo Face ID, displej se roztáhl jak to jen šlo a konečně jsme se zbavili obludných rámečků.

Kdo sleduje Apple, bylo mu okamžitě jasné, že aktuální řada iPhonů bude stavět na stejných základech. Design iPhone Xs je téměř identický s předchozím modelem a jediným rozdílem tak zůstává zlatá barva a varianta iPhone Xs Max s 6,5“ OLED panelem.

A byl to přesně iPhone Xs Max, po kterém jsem skočil se stejnou hbitostí jako bezdomovec po peněžence na chodníku – hned vysvětlím proč. Jestli mi totiž na iPhonu X něco opravdu vadilo, byla to velikost displeje. Smartphone vnímám jako mobilní kancelář, asistentku, diář, kameru a prokrastinační nástroj.

Celkové rozměry iPhone Xs Max činí 157,5 x 77,4 x 7,7 mm. Proporčně je tedy stejně velký jako ostatní “pluskové” iPhony. Hmotnost se zastavila na hodnotě 208 g, v kapse o něm budete rozhodně vědět.

Mobilní zařízení používám velmi intenzivně a z toho důvodu je pro mě velikost pracovní plochy klíčovým faktorem. Je ovšem vhodné dodat, že vyšší komfort je vykoupen citelně horší ergonomií. iPhone Xs Max je pořádný macek a je nutné s tím počítat.

Design: vím že máš duši

Po designové stránce jde o klasiku, která po všech směrech ctí standardy Applu. Z každičkého záhybu je cítit maniakální cit pro detail, což v konečném výsledku utváří více než příjemný uživatelský zážitek. Za posledních 12 měsíců jsem měl tu čest otestovat všechny vlajkové modely ostatních výrobců a to včetně několika exkluzivních kousků. Například Huawei Mate 20 Pro a Samsung Galaxy Note 9 jsou opravdu špičkově zpracovaná zařízení, ale něco jim chybí. Po této stránce dokáže iPhonu Xs Max konkurovat pouze Porsche Design Mate RS.

Možná jsem pouze zhýčkaný recenzent, co chce být neustále šokován, ale od smartphonů z těch nejvyšších pater chci, aby měly duši. Těžko se to popisuje, ale vesměs všechny produkty Applu jsou obdařeny nenapodobitelným sexappealem, jenž se těžko kopíruje.

Upřímně si myslím, že je to právě design, který má zásadní podíl na úspěchu jablečných produktů. Nevím jak to Apple dělá, ale to jakým stylem zachází s designem je v mých očích fascinující.

Face ID: lepší, ale stále ne dost

Byl to Apple, který se postaral o masové rozšíření čteček otisků v mobilní telefonech. Nyní je to opět on, kdo této technologii řekl dost a přišel s novou formou ochrany. Face ID v iPhonu Xs Max mi přijde subjektivně o něco rychlejší, ale stále trpí řadou nedostatků. Najdou se totiž situace, v nichž je čtečka praktičtější.

Například s lyžařskou helmou a brýlemi máte s Face ID smůlu. Na limity skenování můžete narazit také když máte za hlavou silný zdroj světla, typicky polední slunce. Velmi mi také vadí, že Face ID v iPhonu Xs Max nefunguje v režimu naležato, přitom nový iPad Pro to umí.

Hardwarový bestiář

Srdcem iPhonu Xs je čipset Apple A12 Bionic, který vychází z 7nm architektury. Společnost mu dělají 4GB operační paměti a 8jádrový Neural Engine. Ukájet se nad parametry všech koprocesorů nemá absolutně žádný význam. Stačí, abyste věděli jediné – tohle jeden z nejvýkonnějších smartphonů současnosti. Do úzkých ho nedostane absolutně žádná aplikace a troufám si tvrdit, že to tak ještě nějaký čas zůstane.

Z pohledu výpočetního výkonu se toho vůči iPhonu X až tolik nezměnilo. Zásadní rozdíl přichází u grafiky, která je o 50 % rychlejší. Působivě také zní schopnost zpracovávat až pět bilionů operací za vteřinu. Upřímně si takové číslo neumím moc dobře představit, ale zamachrovat s tím u piva můžete vždycky.

iPhone Xs a iPhone Xs Max si můžete pořídit s kapacitou 64/256/512 GB. Další výbava zahrnuje podporu 3D Touch, eSIM, NFC, Bluetooth 5.0 a voděodolnou konstrukci splňující standard IP68.

Pracovat s iPhone Xs Max je naprostou lahůdkou. Popisovat tu hbitost při procházení nabídek nemá smysl. Ostatně u telefonu, jehož cena startuje nad hranicí třiceti tisíc se s tím tak nějak počítá. Jestli vám tedy jde o výkon a chcete mít dostatečnou rezervu, tohle je smartphone přesně pro vás.

Fotoaparát: nejlepší není, ale ostudu si rozhodně neutrhne

Apple se u každého nového iPhonu snaží, aby nabídl co nejlepší schopnosti v oblasti fotografování a videa. V případě iPhonu Xs hraje hlavní roli duální optika s rozlišením 12 Megapixelů a světelností f/1.8 + f/2.4. Samotný snímač je o třetinu větší, díky čemuž dokáže zachytiti podstatně více světla. V praxi to poznáte hlavně za zhoršených světelných podmínek, kdy snímky tolik netrpí na digitální šum.

Třešničkou na dortu je funkce Smart HDR, která využívá Neural Engine. Telefon díky tomu dokáže pořizovat série snímků s různou expozicí, z nichž „umělá inteligence“ vybere nejdůležitější charakteristiky a ty ve finálním snímku zvýrazní.

V reálu to funguje velmi dobře a celkově iPhone Xs Max podává nadprůměrné výsledky. Na špičku to ovšem nestačí, například Samsung Galaxy Note 9 si dokáže lépe poradit v šeru, kde nabízí vyšší ostrost i míru detailů.

Nejlepších výsledků dosáhnete za dobrého světla, kde iPhone Xs naplno rozjede softwarové šamanství. Velmi mě oslovilo, jak si automatika zvládne poradit s protisvětlem a mírném šeru.

Co se týče portrétového režimu, tak zde je vidět jasný posun vpřed. Oddělení ostřeného objektu od pozadí je o něco lepší, byť stále má své rezervy. V porovnání s nejnovějšími Pixely má Apple ovšem stále co dohánět. Pokud máte štěstí a automatika zvládne korektně pochopit kompozici, výsledek je více než dobrý.

Stále to je ovšem tak trochu jako sázka do loterie, která buď vyjde nebo ne. Druhý objektiv má daleko větší smysl pro dvojnásobné přiblížení scény, což je velmi příjemný benefit.

Špičková kamera

Disciplínou, kde iPhone Xs Max jednoznačně kraluje je video. Klipy můžete pořizovat v maximálním rozlišení 4K, kadencí 60 snímků za vteřinu a stereo zvukem. Co mě ale hodně dostalo, je natáčení za horšího světla. V nativní aplikaci Fotoaparát stačí pouze snížit expozici a rázem získáte nečekaně kvalitní záznam s akceptovatelnou dávkou šumu.

Záznam videa v HDR je podporován pouze do 30 fps. Slow-motion videa lze pořizovat s frekvencí až 240 snímků za vteřinu 1080p. Oba objektivy fotoaparátu disponují optickou stabilizací. Čelní kamerka má rozlišení 7 Mpx a zvládá Full HD video.

Pokud to s videem myslíte alespoň trochu vážně, doporučuji aplikaci FiLMic Pro, která z iPhonu Xs Max vymáčkne maximum. V kombinaci s doplňkovým příslušenstvím v podobě gimbalu tak dostane špičkovou kameru, z níž lze dostat velmi kvalitní záznam. Za tohle vážně klobouk dolů.

Výdrž: zázraky nečekejte

Korpulentní rozměry iPhonu Xs Max dovolily osazení větším akumulátorem s kapacitou 3174 mAh. V mém konkrétním případě jde stále o jednodenní smartphone, ale stačí trochu slevit z nároků a dva dny bez nabíječky nebudou problém. Nabíjet můžete buď pěkně postaru skrze Lightning, nebo za pomoci bezdrátové nabíječky.

Osobně už iPhone ani jinak nenabíjím, byť je třeba počítat s jistým omezením. Bezdrátové nabíjení je totiž pomalé, zatraceně pomalé. Když nabíjíte přes noc, není to až takový problém. Když ovšem potřebujete během dne rychle dočerpat šťávu, je mnohem lepší sáhnout po kabelu. Konkurence je v tomto směru mnohem dál  a nabízí bezdrátové nabíjení, které je podstatně rychlejší.

Cenový úlet

Když přijde řeč na Apple a jeho cenotvorbu, najde se pouze hrstka jedinců, jimž nevadí vysolit čtyřicet tisíc za telefon. To co Apple v posledních letech předvádí začíná být už vážně na hraně. Konkurence nabízí čím dál adekvátnější odpovědi za podstatně méně peněz. Nabízí se proto otázka, proč chtít iPhone Xs Max, když si můžete koupit Huawei či Samsung s kvaltnějším fotoaparátem a obecně lepšími parametry. Applu hraje do karet již tolikrát omílaná odladěnost a signifikantní uživatelská zkušenost. Opomenout nelze ani bezpečnost a ochrana soukromí, která je stále diskutovanějším tématem.

Ku škodě „eskové“ řady však není rozdíl vůči předchozímu iPhonu X takový, abyste se ho museli zbavit. iPhone Xs dává smysl pouze v případě, že máte například iPhone 8 či starší ještě starší model. Něco jiného je to u iPhonu Xs Max, který nabízí 5,8“ displej, který už může být pro řadu lidí rozhodující.

6,5″ OLED displej nabízí rozlišení 1242×2688 pixelů (458 ppi), podporu HDR, maximální jas 625 cd/m2 kontrastní poměr 1 000 000:1. Pochvalu si zaslouží také za oleofobní úpravu, která skvěle odolává otiskům.

Nebudu chodit okolo horké kaše a férově přiznám, že pokud by Apple představil iPhone X s přídomkem “Max“, iPhone Xs Max bych si rozhodně nekoupil. Pro mnohé to bude znít divně, ale byl to pouze větší displej, který mě dokázal zviklat.

Obhajoba nebude snadná

Apple iPhone Xs a iPhone Xs Max jsou úžasné smartphony, které nabízí tu nejlepší hardwarovou výbavu zabalenou do úhledného kabátku. Zásadnějších novinek je ovšem na můj vkus až moc poskrovnu a obhájit si tak nemalou investici není vůbec snadné.

Při pohledu na trh s mobilní elektronikou začíná být zřejmé, že smartphony jsou hotové produkty, z nichž je čím dál tím těžší cokoli dalšího vytěžit. Osvěžení může přinést pouze nová forma ohebné konstrukce. To ovšem v případě Applu minimálně další pár let rozhodně nehrozí.

iPhone Xs Max - recenze

8.4

Zpracování

9.0/10

Design

8.5/10

Uživatelský zážitek

9.5/10

Cena

6.5/10

Plusy

  • výkonný hardware
  • brilantní OLED displej
  • kvalitní fotoaparát a kamera
  • celková odladěnost
  • voděodolná konstrukce

Mínusy

  • v balení chybí rychlonabíječka
  • pro někoho chybějící 3,5mm jack
  • pomalé bezdrátové nabíjení
  • cena

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button