Recenze
Trendy

Recenze Apple iPhone XR: téměř dokonalý kompromis

iPhone Xr je aktuálně nejlevnějším smartphonem v nabídce Applu. Jaké ale skrývá kompromisy? A vyplatí se vůbec kupovat?

Když Apple v roce 2013 spolu s iPhonem 5S představil také levnější a barevnější variantu iPhonu 5C, nijak valné navýšení prodeje mu to nepřineslo. Ne, že by snad byl plastový iPhone 5C vyloženě propadák, ale většina uživatelů zkrátka dala přednost „lépe“ vypadajícímu hliníkovému tělu s tehdy přímo zázračným odemykáním pomocí Touch ID. Nyní však přichází iPhone Xr.

I přes nepříliš pozitivní zkušenost s „barevným rozšířením portfolia“ se kalifornský výrobce letos rozhodl tuto strategii zopakovat a spolu s tradiční dvojicí iPhone XS, XS Max představil také levnější variantu iPhone XR. Takže, jaký je tedy nejlevnější iPhone s procesorem A12 Bionic ve skutečnosti? Dokáže zaujmout i něčím jiným, než jen barevným designem? Pojďme se na to společně podívat.

iPhone XR

 

Obsah balení iPhone Xr: stále stejná písnička už několik let

Balení iPhonu XR je stejně minimalistické jako u každého Apple produktu. Najdeme zde samozřejmě telefon, v našem případě v korálově červené barvě, bílá EarPods sluchátka s Lightning konektorem, nabíjecí USB kabel a 5W napájecí adaptér. Je škoda, že s takto drahým smartphonem nedostane uživatel alespoň rychlejší adaptér, který by si v roce 2018 už rozhodně zasloužil.

Obsah balení čítá to nejzákladnější

Displej a design: když barvy hrají prim

iPhone XR není se svými rozměry 150,9 x 75,7 mm (v x š) žádný prcek. Na druhou stranu je stále menší, než „Plusové“ modely, které nabízejí o 0,6 palců menší obrazovku. Co na iPhonu XR zaujme jako první, je jeho tloušťka. V posledních letech jsme byli zvyklí na trend štíhlejších a štíhlejších telefonů, přičemž iPhone XR se svou tloušťkou 8,3 mm jde naprosto opačným směrem. Spolu s hmotností 194 gramů tak v ruce pocítíte opravdu pořádný kus „železa.“

iPhone XR je oproti svému loňskému bráškovi trochu vypasenější

Takovou menší vadou na kráse, alespoň za mě, je ale spíše širší rámeček okolo displeje. Jasně, iPhone XR je sice stejně jako jeho novodobí kolegové „bezrámečkový,“ jen ten rámeček je jaksi více zřetelnější a širší. Za to ale může především použitý IPS displej, který nedovoluje takové zakřivení na bocích jako moderní OLED displeje. Člověk tak potřebuje trochu více času na zvyknutí, zvláště pokud třeba přechází z loňského iPhonu X.

Když ale vezmeme v potaz, že iPhone XR cílí spíše na uživatele starších iPhonů se standardními rámečky, tento designový nešvar je nejspíš trápit nebude. Samotný displej pak, i přesto, že nabízí „jen“ IPS technologii určitě neurazí. Osobně jsem mezi iPhone XR a iPhone X (recenze) nespatřil nikterak zásadní rozdíl, jen mírný posun barev, ale nic dramatického.

iPhone X versus iPhone XR aneb souboj zobrazovacích technologií

iPhone Xr: nejbarevnější iPhone v historii

Naopak, v čem levnější iPhone XR exceluje, je široký výběr barevných variant, ze které si vybere opravdu každý. V tomto ohledu je to po loňské bílé a černé barvě trochu svěžejší závan do barevného segmentu. Co mě na iPhonu XR osobně hodně potěšilo, jsou použité materiály. Žádné levné plasty jako v případě iPhonu 5C. Přední a zadní stranu telefonu tvoří sklo, zejména kvůli možnosti bezdrátového nabíjení. Hrany iPhonu XR jsou pak vyrobeny z hliníku.

Zastavme se ale na chvíli u předního skla. iPhone XR jsme v redakci testovali přibližně 10 dní a přesto, že s ním bylo zacházeno stejně jako s loňským modelem, na displeji se objevilo více vlasových škrábanců, než za celý rok u iPhonu X. Jestli jde o problém konkrétních kusů nebo jde o komplexní „vlastnost“ nových iPhonů XR ukáže až čas.

Přední sklo iPhonu XR je trochu náchylnější na vlasové škrábance

Hardware: to nejlepší, co můžete chtít. Má to ale háček

I když je iPhone XR prakticky nejlevnější telefon, který Apple v letošním roce nabízí, na výkonu to rozhodně znát není. Stejně jako jeho dražší sourozenci, nabízí nejnovější procesor Apple A12 Bionic, kterému sekundují 3 GB operační paměti. S takovou porcí výkonu si tak nejen hravě poradí technologie pro odemykání pomocí obličeje (Face ID), ale i nejnovější aplikace a hry.

Rozdíl ve výkonu procesoru je prozatím znatelný pouze v Benchmark testech

Za celou dosavadní dobu používání iPhonu XR jsem nenarazil na situaci, kdy by telefon jakkoli zaváhal. Faktem ovšem je, že i loňský iPhone X je v tomto ohledu nadprůměrně spolehlivý. Subjektivně lze říci, že v rychlosti odezvy celého prostředí jsou si oba modely více než vyrovnanými soupeři. Poměrně těžko bychom tak hledali aplikaci, ve které bychom narazili na pozorovatelný rozdíl v rychlosti.

Absence 3D Touch v iPhonu XR zamrzí

Mírným hardwarovým mínusem a trochu nepochopitelným krokem ze strany Applu tak zůstává pouze absence 3D Touch. Uživatelé touto skutečností přicházejí o všemožně zkratky, které se za tři roky od prvního nasazení této technologie dostaly do širokého povědomí. Zůstává tak otázka, jak tento fakt ovlivní samotné prodeje, respektive pocit z používání iPhonu XR.

Osobně jsem si totiž myslel, že 3D Touch používám jen zřídka, několikadenní testování bez této funkce mě ale přesvědčilo o opaku. Nejcitelnější absenci 3D Touch jsem vnímal hlavně při nemožnosti posunu kurzoru v psaném textu, což je funkce, kterou používám už od iPhonu 6S.

3D Touch sice chybí, za to ale iPhone XR nabízí zobrazení aplikací na šířku po vzoru Plusových modelů

Fotoaparát: největší slabina? Ano i ne

Pokud něco na iPhonu XR vnímám jako rozporuplné, pak je to fotoaparát. Apple sice osadil i levnější variantu svého smartphonu stejně kvalitní širokoúhlou čočkou se světelností f1,8 jako u iPhonu XS, která mimochodem odvádí znatelně lepší výsledky, než fotoaparát v loňském iPhonu X, druhá čočka zde ale chybí. A to je podle mě opravdu škoda.

Přestože do jisté míry chápu cenovou politiku Applu, kdy „nejlevnější“ model zkrátka nemůže dostat to nejlepší, co aktuální vlajková loď. Teleobjektiv by však při částce atakující hranici 23 tisíc korun být mohl.

iPhone XR nabízí pouze fotoaparát s jedním objektivem

Ku prospěchu Applu zůstává fakt, že iPhone XR i přesto podporuje portrétní režim. Jinými slovy dokáže zaostřit popředí a softwarově rozostřit pozadí stejně jako to známe u fotek z běžných zrcadlovek. Bohužel to dokáže jen napůl. Zatímco už iPhone 7 Plus neměl problém aplikovat portrétní režim na osoby i na neživé objekty, které se objevily před fotoaparátem, iPhone XR umí rozpoznat jen osoby.

Focení v exteriéru i interiéru je díky širokoúhlému objektivu opravdu radost

Sám výrobce se hájí nedostatečně detailní hloubkovou mapou, kterou jeden objektiv poskytuje. Vývojáři fotografické aplikace Halide však dokázali, že při troše snahy je i iPhone XR schopen aplikovat portrétní režim na zvířata, či další objekty, když minulý týden vydali aktualizaci, která danou funkci umožňuje. Ostatně, takový Google Pixel nabízí také jen jeden fotoaparát a jeho fotografie s rozostřeným pozadím patří mezi nejlepší na trhu.

Přestože iPhone XR nenabízí duální fotoaparát, portréty lidí zvládá na jedničku

iPhone Xr a výdrž: nejlepší za poslední roky

iPhone XR nabízí baterii s kapacitou 2942 mAh, což je o necelých 300 mAh více, než má menší aktuální vlajková loď iPhone XS. Apple už na zářijové konferenci zmínil, že iPhone XR vydrží až o 1,5 hodiny déle než iPhone 8 Plus, což dávalo tušit opravdu solidní výdrž. A jak ukazuje praxe, výdrž baterie iPhonu XR je skutečně na výtečné úrovni.

Kombinace úsporného IPS panelu a 7nm procesoru umožňuje iPhonu XR atakovat hranici 2 dnů při běžném používání (občasné shlédnutí sociálních sítí, zpráv, nových emailů nebo nespočet hovorů). Procenta ve stavovém řádku rozhodně nemizí tak rychle jako u iPhonu XS nebo X a na konci dne je to zkrátka znát. V tomto ohledu je iPhone XR nejlepší telefon ze stáje kalifornského výrobce, který jsem za poslední roky vyzkoušel.

Hodnocení iPhone Xr: dobrý telefon s několika kompromisy

Co říci závěrem? iPhone XR je, celkem očekávaně, telefon kompromisů. Za cenu 22 490 korun za základní 64GB variantu dostanete moderní smartphone s nejvýkonnějším procesorem v mobilním segmentu s několika ale. Širší rámečky okolo displeje, fotoaparát s jedním objektivem, snížená odolnost, absence 3D Touch nebo IPS displej s na dnešní dobu nízkým rozlišením jasně naznačují, kam tímto smartphonem Apple míří.

iPhone XR zkrátka cílí zejména na uživatele starších iPhonů 6, 7 nebo 8 Plus, kteří touží po bezrámečkovém zařízení kombinující vysoký výkon a relativně nižší cenu. V hledáčku kalifornského giganta jsou jistě také uživatelé, kteří do Apple světa chtějí teprve nakouknout. Pro ty je levnější telefon s designem vlajkových lodí tou pravou vstupenkou. Výběr z šesti barevných variant navíc podtrhuje jistou možnost personalizace, což může přispět na atraktivitě tohoto modelu. Jestli však iPhone XR překoná svého, o pět let staršího plastového brášku iPhone 5C ukáže až čas.

iPhone XR

8.1

Zpracování

8.0/10

Design

8.0/10

Výdrž baterie

9.5/10

Uživatelský zážitek

7.5/10

Cena

7.5/10

Plusy

  • výdrž baterie
  • procesor Apple A12 Bionic
  • 6 barevných variant
  • relativně nízká cena

Mínusy

  • široké rámečky kolem displeje
  • portrétní režim pouze pro osoby
  • absence 3D Touch
  • na dnešní poměry nízké rozlišení

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

3 Komentáře

  1. Posun kurzoru v psaném textu funguje i na iPhone XR v rámci Haptic Touch při dlouhodobém stisku mezerníku…

  2. 3D Touch je jedna z věcí, co nechapu, proc ji tam nemohki dát. Vzdyt ji mel uz iPhone 6S. No a s tim polovicnim portrait radsi ani nemluvim. Iphone pouzivam 7 let a tohle je asi nejslabsi kus od Applu. Za ty penize to nema zadnou cenu. Lepší koupit lonsky X nebo prisetrit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button